Öğrencinin eğitimde neden bu kadar üzerine gidiliyor?

@M e l i s s a bir de açık liseye geçersen bin yılda okulu bitiremezsin bilmem ne. Ortada çok fazla yanlış bilgi dönüyor, bir nebze o yanlış bilgiyi azalttık. Moderasyonun verdiği yanlış bilgi cezasına da hak veriyorum, dedikleri gibi bir kişinin ortaya bir bilgi atması sonucunda o bilgi çok hızlı yayılıyor, doğru bilgiden daha hızlı yayıldığı gerçeği de var.

Genel olarak ders saatleri yüksek Türkiye'de. Eğitim sistemi böyle, ne yazık ki yapacak pek bir şey yok. Açığa geçip kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz ama bunun da farklı dezavantajları olur.
Size bir açık lise yazıyorum. Her derde devadır, şaka bir yana eğitim saatleri çok yüksek. Öğrenci kendine adamakıllı vakit ayıramıyor, bu okulda işlenen ders saatlerini kendinize ayırmanız durumunda sıfırdan iki dil bile öğrenebilirsiniz. Belki daha da fazla.
Açığa geçme bitmedi mi başka yöntemler var mı ? (Pardon 8. sınıf olduğunu sonradan gördüm).

Öncellikle sahip olduğun koşullarla yaşamaya alışman yada iyileştirmen lazım, arkadaşların ile sosyalleşmen ve okulda olduğun sürece sıkılmaman gerekli aksi takdirde saate bakarak derslerin bitmesini iple çekerken zaman daha da yavaş geçer, zamanın hızlı akması için eğlenmen ve gerek derslerden gerekse arkadaşların ile oyun oynarken tadını çıkarman gerek.

Derslerde başarılıysan derslere katıl ve öne çıkmayı dene. Öğrendiklerini ortaya koyamıyorsan ve iyi yönlerini sınıfın ile paylaşamıyorsan okuldayken bu eksiğin ne kadar büyük bir şey olduğunu başarıp da başarmayı denemediğinde anlarsın. Bu elbette kişiden kişiye göre değişir fakat derslere çalışmadığım için katılamadığımda öğretmenlerimin zamanla hayal kırıklığına daha sonra ise çalışkan olup da çalışmayı bırakan öğrenciye karşı ve bana da yönelik tavırları artık yok saymaya kadar gitti.

1-2 saatini geç uyumak için kullanmak yerine feragat edip erken uyumayı dene ki öbür gün daha az uykulu hisset, veyahut uykunu açan kahve gibi içecekleri içmeyi dene. Okulda sosyalleşmeyi dene, başka gruplar ile takıl. Okuldan bayman gerçekten çok normal hem uzun saat boyunca hapishane gibi ortamda tutuluyorsun hem de gerçek hayattakine kıyasla telefonda, bilgisayarda yada arkadaşların ile özgürce oynayabileceğin zaman aralığını sınırlı şekilde doya doya yaşayamıyorsun.

Oraya düz bir bakış açısı ile bakarsak eğitim almak ve kendini geliştirip başarılı bir meslek sahibi olmak için gidiyorsun. Seçtiğin hayattan ve dersten memnun musun? Bunu yapmaya değer mi? Gelecekte hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsun, bunları zamanla düşün ve kendi istediğin bir meslekte çalışmayı şimdiden düşün ve kendini mental olarak buna hazırla.

İstersen okulu bırak ve kendi evinde kendini geliştirebileceğin ve sana maddi anlamda kazanç sağlayacak işlere kafa yormayı dene yada istersen benim ve benim gibi diğer insanların seçtiği "açıktan okuma" seçeneğini düşün. Bu seçeneği seçtiğinde okulda sahip olduğun arkadaşlık bağları en nihayetinde zayıflayacak ve büyük ihtimal ile yok olacaktır. Buna karşılık olarak çok fazla zamanın kalacak. İster bazı arkadaşların da dediği gibi dil öğren, istersen de bir yerde çırak olarak "köleden bile daha aşağı" maaş ile seni çalıştıran yerde çalışıp yetişkin gibi paranı kazanmaya başla, seçim senin. Benim tavsiyem açıktan okuman çünkü açık lise sınavları okuldakine kıyasla zor değil ve okulda dersler anlatılırken anlayamıyor ve kendin kendine öğretme konusunda başarılıysan açıktan okuma yolunu seç, o zaman kesinlikle hayatın için en doğru kararı almış olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı