Öğretmen okulunu seçebilir mi?

Fen liseleri proje okuludur. Rehberlik branşında değilseniz okul idaresinin talebiyle size hazırlattığı başvuru evraklarıyla görevlendiriliyorsunuz. Proje okulu olmayan diğer kurumlara ise il içi veya il dışı tayin dönemlerinde sistemden kendi başvurunuzla geçiş yapabiliyorsunuz. Bunlara genel anlamda isteğe bağlı geçişler deniyor. Eğer gideceğiniz yerde sizin branşınızda kadro açık değilse eş durumundan gidiyorsunuz. Uygun kadro olana kadar il veya ilçe kadrosuna alıyorlar. Sistem üzerinden yapılan nakil ve geçişlerde öncelik hizmet puanıdır. Ekstra hizmet puanı alabilmeniz için her ay en az 1 kez pansiyonda belletici olarak nöbet tutabilirsiniz. Kurumunuzda varsa dyk kurslarında eğitim verebilirsiniz. Bunları yapmak zorunlu olmasa da hem ek gelir hem de hizmet puanı için yapılmasını tavsiye ederim. Eğer kursta veya nöbetlerde görevinizi gerçekten hakkaniyetle yaparsanız bu duyuluyor ve ihtiyaç olan diğer kurumlardan da talep geliyor. Şimdilik özetleyeceklerim bu kadar.

Hocam son olarak internette ortaokul ve lise öğretmenliğini seçmeyle ilgili bir şey yazmıyor. Öğretmen olurken biz mi seçiyoruz? Öğretmen olacak herkes aynı bölümü okuyor sonuçta, türkçeyse sözel türkçe öğretmenliği 4 yıllık. Neye göre ilk-orta-lise öğretmeni olunuyor bilginiz var mı? Son sorum bu arada teşekkürler. :D
Onu bilmiyorum ablama sorardım fakat o sınıf öğretmeni yani ortaokul öğretmeni olsa bilgisi olurdu ama bu sorunuzu bende bilmiyorum.

Şöyle anlatayım mesela ben bir Felsefe hocasıyım ve bir proje okulunun müdürü bana ulaşıyor okulda öğretmen açığı olduğundan bahsediyor gitmek istersem gidiyorum gitmek istemezsem gitmiyorum gitmek istemiyorum ve 1 sene sonra tainim çıkıyor bir meslek lisesine genelde böyle olur. Proje okullarının müdürleri sadece iyi öğretmenleri almaya çalışırlar bu yüzden proje okullarının puanları yüksektir.

Onu bilmiyorum ablama sorardım fakat o sınıf öğretmeni yani ortaokul öğretmeni olsa bilgisi olurdu ama bu sorunuzu bende bilmiyorum.

Ortaokul öğretmeni de olsa bilemezdi onlarda aynı ilkokul öğretmenleri gibi atanıyor.

Şöyle anlatayım mesela ben bir Felsefe hocasıyım ve bir proje okulunun müdürü bana ulaşıyor okulda öğretmen açığı olduğundan bahsediyor gitmek istersem gidiyorum gitmek istemezsem gitmiyorum gitmek istemiyorum ve 1 sene sonra tainim çıkıyor bir meslek lisesine genelde böyle olur. Proje okullarının müdürleri sadece iyi öğretmenleri almaya çalışırlar bu yüzden proje okullarının puanları yüksektir.

Ortaokul öğretmeni de olsa bilemezdi onlarda aynı ilkokul öğretmenleri gibi atanıyor.
Anladım hocam sağolun.

Ne torpili la? Okul tercihi elbette var. Ancak ha deyince olmuyor. Okullara tayin isterken o okulları tayin eden öğretmenlerden en yüksek puanlı olanlar yerleşebiliyor. İyi öğrenci profiline sahip olan okulların puanları da doğal olarak daha yüksek. Puandan kasıt ise hizmet puanı. Öğretmen olarak görev yaptıkça hizmet puanı birikiyor. Tayin istemedikçe, aynı yerde görev aldıkça, farklı ve ekstra uygulamalar yaptıkça bu puan artıyor.

@ekran hocam neye göre ortaokul veya lise öğretmeni olunuyor? Öğretmen olmadan önce bunu seçebiliyoruzdur değil mi, otomatik değildir bu da?

Okuduğun bölüme göre değişiyor. Örneğin bir sınıf öğretmeni lisede öğretmenlik yapamaz. Matematikte ise İlköğretim Matematik ve Lise Matematik şeklinde iki farklı üniversite bölümü var. DKAB, İngilizce gibi derslerde ise tercihinle İlkokul, ortaokul veya lise seçebiliyorsun. Rastgele atama olmuyor. Nadir de olsa norm fazlası olup görevlendirme yapılabiliyor.

Hocam son olarak internette ortaokul ve lise öğretmenliğini seçmeyle ilgili bir şey yazmıyor. Öğretmen olurken biz mi seçiyoruz? Öğretmen olacak herkes aynı bölümü okuyor sonuçta, türkçeyse sözel türkçe öğretmenliği 4 yıllık. Neye göre ilk-orta-lise öğretmeni olunuyor bilginiz var mı? Son sorum bu arada teşekkürler. :D
Bölüme göre olunuyor. Türkçe öğretmenliği okursanız ortaokulda Türkçe derslerine girersiniz. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği okursanız ortaokulda edebiyat derslerine girersiniz örneğin.

Bölüme göre olunuyor. Türkçe öğretmenliği okursanız ortaokulda Türkçe derslerine girersiniz. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği okursanız ortaokulda edebiyat derslerine girersiniz örneğin.
O anlamda demedim hocam, türkçe öğretmenliği okursanız ortaokulda mı, lisede mi yoksa ilkokulda mı eğitim vereceğiz anlamında yazdım, seçebiliyor muyuz yoksa otomatik mi atıyorlar diye sordum yani. :D

Okuduğun bölüme göre değişiyor. Örneğin bir sınıf öğretmeni lisede öğretmenlik yapamaz. Matematikte ise İlköğretim Matematik ve Lise Matematik şeklinde iki farklı üniversite bölümü var. DKAB, İngilizce gibi derslerde ise tercihinle İlkokul, ortaokul veya lise seçebiliyorsun. Rastgele atama olmuyor. Nadir de olsa norm fazlası olup görevlendirme yapılabiliyor.
Teşekkürler!

Sadece matematikte mi lise ve ilkokul şeklinde ayrılıyor üniversite? Türkçe, vb. için de aynı prosedür geçerlidir değil mi? İnternette hiçbir şey yazmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı