ÖKK vs SAT

İkisi de bizimdir. Ayrıca alanları farklı.

Köpek balığı ile aslanı karşılaştırmak gibi bir şey.
Alanları farklı biliyorum fakat sahada hangisi daha profesyonel merak ettim.

SAT ve ÖKK soru-cevap yapıyorlardı bende o yüzden bu soruyu sormak istedim.

Bu tarz birlikler insanlar birbiri ile karşılaştırsın diye değil, hepsi kendi görevini yerine getirsin diye kuruluyor. Basitçe, ÖKK gayrinizami harpte, her türlü terörle mücadele, sabotaj, doğrudan eylem, koruma gibi görevlerde çok tecrübeli ve yeteneklidir. SAT komandoları ise denizin olduğu her yerde görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Ancak şunu unutmayın ki, iki birim de görev ne emrederse onu yapar. Zeytindalı harekatında ve Hendek operasyonlarında ÖKK ve SAT sırt sırta çatışmıştı. Aynı şekilde ÖKK'da deniz operasyonlarına katılım sağlamıştı.
Alanları farklı biliyorum fakat sahada hangisi daha profesyonel merak ettim.

SAT ve ÖKK soru-cevap yapıyorlardı bende o yüzden bu soruyu sormak istedim.
Bahsettiğiniz sahaya göre değişir. ÖKK görev tanımı gereği arazide daha tecrübelidir. SAT'ta denizde. Bir gemiye operasyon yapılacaksa, çıkarma yapılması planlanan bir sahil temizlenecekse bunu SAT halleder. Terör örgütünün mağarasına baskın yapılacaksa, savaş zamanında halk örgütlenecekse, arazide terörist kovalanacaksa bununla ÖKK ilgilenir. Ancak ikisi de her türlü görevi de yapabilecek kapasitededir.

Son düzenleme:
Bende öyle duymuştum ama şöyle bir şey var.
ÖKK - 3.5 Yıl.
Sat - 1 yıl eğitim alıyor
Yanlış bir bilgi. Özel Kuvvetler İhtisas Kursu resmi olarak 52 hafta sürmektedir. 52 hafta personeller mezun olur ama eğitim hiçbir zaman bitmez. Mezun olduktan sonra yurt dışı eğitimleri, TSK'nın bazı dönemlerde düzenlediği kurslar, tatbikatlar vs. derken bir ÖKK personelinin tam anlamıyla yetişmesi 3-4 yıllık bir süreyi bulur.

Aynı şey SAT için de geçerlidir. SAT İhtisas Kursu resmiyette 53 haftadır. Ancak personelin alabileceği bütün eğitimleri alması yaklaşık 5 yıl gibi bir süreyi kapsar.

Bu tarz birlikler insanlar birbiri ile karşılaştırsın diye değil, hepsi kendi görevini yerine getirsin diye kuruluyor. Basitçe, ÖKK gayrinizami harpte, her türlü terörle mücadele, sabotaj, doğrudan eylem, koruma gibi görevlerde çok tecrübeli ve yeteneklidir. SAT komandoları ise denizin olduğu her yerde görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Ancak şunu unutmayın ki, iki birim de görev ne emrederse onu yapar. Zeytindalı harekatında ve Hendek operasyonlarında ÖKK ve SAT Suriye'de sırt sırta çatışmıştı. Aynı şekilde ÖKK'da deniz operasyonlarına katılım sağlamıştı.

Bahsettiğiniz sahaya göre değişir. ÖKK görev tanımı gereği arazide daha tecrübelidir. SAT'ta denizde. Bir gemiye operasyon yapılacaksa, çıkarma yapılması planlanan bir sahil temizlenecekse bunu SAT halleder. Terör örgütünün mağarasına baskın yapılacaksa, savaş zamanında halk örgütlenecekse, arazide terörist kovalanacaksa bununla ÖKK ilgilenir. Ancak ikisi de her türlü görevi de yapabilecek kapasitededir.
Detaylı yorumun için teşekkür ederim.

Deniz operasyonları çok olmuyordur diye düşünüyorum. Mesela SAT'lar ne yapıyor.

@hadwiger hocam sanırım çokça bilginiz var deniz piyadenin görevi nedir Facebook üzerinden bir çok amfibi ile görüştüm fakat sadece 6 ayda bir operasyona çıktıklarını söylediler bu doğru mu ?

Yeni konular

Geri
Yukarı