ÖKK vs SAT

Deniz operasyonları çok olmuyordur diye düşünüyorum. Mesela Sat'lar ne yapıyor.

Kardak çıkartması ve Kıbrıs harekatı bence Türkiye tarihi için yeterince önem arz ediyor, daha iyi bir neticesi olabilir mi tartışılabilir ancak sayısı az da olsa başarı ortada.

Kardak çıkartması ve Kıbrıs harekatı bence Türkiye tarihi için yeterince önem arz ediyor, daha iyi bir neticesi olabilir mi tartışılabilir ancak sayısı az da olsa başarı ortada.
Başarı ortada ama işte şuan önemli bir savaş yok. Ya da benim bildiğim yok.

Detaylı yorumun için teşekkür ederim.

Deniz operasyonları çok olmuyordur diye düşünüyorum. Mesela SAT'lar ne yapıyor.
Geniş çaplı deniz operasyonları çok sık yaşanmasa da, SAT genel olarak kıyılarımızdaki korsan faaliyetlerini engellemede görev yapıyor.

Ayrıca SAT'ın tatbikat konusunda en aktif birliklerden biri olduğunu söylemek lazım. Çok sık operasyon olmuyor evet ama gerek müttefik ülkelerle yapılan, gerek yurt içinde yapılan tatbikatlarla kendilerini her zaman taze tutuyorlar.

SAT'ın çok sık operasyona çıkmadığını söylesek de aslında dünyanın en aktif deniz komando birliklerinden birisi SAT'tır. Çoğu Avrupa ülkesinin deniz komando birlikleri, ayda yılda bir yapılan NATO tatbikatları dışında saha tecrübesi edinemiyor. SAT ise terörle mücadele harekatları dahil birçok operasyona katılım gösteriyor gerektiğinde.

Hocam sanırım çokça bilginiz var deniz piyadenin görevi nedir Facebook üzerinden bir çok amfibi ile görüştüm fakat sadece 6 ayda bir operasyona çıktıklarını söylediler bu doğru mu ?
Deniz piyadeleri yine SAT'lar gibi görev tanımları gereği çok sık operasyona çıkmasa da, temelde piyade sınıfı oldukları için sınır ötesi harekatlarda aktif bir rol oynuyorlar. Deniz piyadelerinin görevi düşman kıyılarına çıkarma yapmaktır, tahmin edeceğiniz gibi bu tarz durumlar sık yaşanmıyor. Ama onlar da tatbikat ve eğitimi asla bırakmıyor.

Başarı ortada ama işte şu an önemli bir savaş yok. Ya da benim bildiğim yok.

Hocam adamlar boş durmasın ile Yunanistan gibi bir ülke ile kriz mi çıkartalım? Aslında fena fikir değil sat komandoları gidip bir bir adaları alsa ancak buna Türkiye'nin ekonomik ve siyasi gücü yeter gibi durmuyor. Gönül ister ki hiçbir kolluk kuvvetimizin herhangi bir operasyon yapmaya gerek duymadığı ortam olsun. Türkiye ne yazık ki askeri operasyonlarını orta doğu bataklığına komşu olan sınırları çerçevesinde yapmak zorunda. Buna rağmen de farklı kolluk kuvvetleri iş birliği halinde hareket ediyor. Muhtemelen Orta Doğu yerine ege bir bataklık olsa bu sefer ökk yerine Sat'ın çok daha aktif rol oynadığını görecektik.

Hocam adamlar boş durmasın ile Yunanistan gibi bir ülke ile kriz mi çıkartalım? Aslında fena fikir değil sat komandoları gidip bir bir adaları alsa ancak buna Türkiye'nin ekonomik ve siyasi gücü yeter gibi durmuyor. Gönül ister ki hiçbir kolluk kuvvetimizin herhangi bir operasyon yapmaya gerek duymadığı ortam olsun. Türkiye ne yazık ki askeri operasyonlarını orta doğu bataklığına komşu olan sınırları çerçevesinde yapmak zorunda. Buna rağmen de farklı kolluk kuvvetleri iş birliği halinde hareket ediyor. Muhtemelen Orta Doğu yerine ege bir bataklık olsa bu sefer ökk yerine Sat'ın çok daha aktif rol oynadığını görecektik.
Aslında bir bakımdan bataklık çıkılmıyor içinden :D

Şöyleyim.

1704389440120.png

Yeni konular

Geri
Yukarı