Çözüldü Öldüğüm için attığım kurşunun gitmemesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Undertaker86

Picopat
Yer
Diyarbakır
Arkadaşlar hepinize merhaba, öncelikle meramımı ifade edebilmek için bir örnek anlatmak istiyorum. Mesela CS:GO'da 2 bot ellerinde Desert Eagle ile aimlerini kafaya koysunlar ve aynı anda ateş etsinler. Kurşun her iki silahtan da çıktı. Ama birisinin atışı önce vardığı için diğeri ölsün. Bu durumda ölen botun attığı kurşun yok mu oluyor? Bunun kadar saçma bir şey olabilir mi? Ben AWP ile sabit vaziyette arabanın arkasından shorttaki adamı peekliyorum. Dürbün adamın gövdesine sabit ve ateş ediyorum. Sesini duyuyorum AWP'nin. Ama ben öldüğüm için sanki attığım yok oluyor. Mantıklı olan her ikimizin de ölmesi değil mi? Veya benim atladığım bir nokta mı var? Aydınlatırsanız sevinirim.

Çözüm
Galiba Türkiye topluluğu bu konu başlığı vesilesiyle Client Side Process ve Server Side Processle tanışmış oluyor sanırsam.

Sorun gayet güzel ve cevabı ise CS:GO Client Side bir çalışma yürütüyor yani bazı işlemleri kullanıcının bilgisayarında işleyip sunucuya gönderiyor buda sizin aslında vurdum dediğiniz kişi aslında sizin ekranınızda vurulmuş gibi gözükürken takım arkadaşlarınızda tepki vermemişsiniz gibi gözükebilir.

Client Side için daha pratik bir bilgi vermek gerekirse; Veri paketleri bilgisayarınızda işlenir ve sunucuya gönderilir, sunucuya erişmesi gecikme sürenize bağlı olarak değişebilir siz bir adamı vurdum diyebilirsiniz ama adam ile aynı anda tepki verip veri paketi hazırlanıp karşıya iletilene kadar geçen sürede rakipteki adam da aynı işlemi yapmış olur bu durumda gecikme süresi en az olan kişi kazanmış oluyor. Ayrıca her bir ölü bedenler Client Side paketlerden dolayı sunucudaki bir kişide yüz üstü yatarken diğer bir kişide hırt üstü yatıyor olabilir.

Server Side a en iyi örnek Rainbow Six Siege oyunudur, bu oyunda yaptığınız her bir işlem sizin tarafınızda işlenmek yerine kullanıcı girdileri hiç işlem görmeden sunucuya gönderilir ve sunucuda aynı anda işlem görüp geri kullanıcıya gönderilir böyle bir durumda her iki oyuncuda ateş ettiğinin bilgisini sunucuya gönderir buna göre ateş edildikten sonra rakip oyuncuyu öldürecek olan veriler doğru ise her iki oyuncuda ölü sayılabiliyor. Böyle bir sunucu tipinde ise yerde yatan ölü bedenler sunucuya bağlı olan her bir kişide aynı şekilde ve aynı yerde görünür.

Uzun lafın kısası;
Client Side = işlenmiş paket iletimi.
Server Side = işlenmemiş paket iletimi.

Ölü bedenler benzetmem çevrede bulunan oyuncu tarafından etkileşime geçilebilen eşyalara örneklerden bir tanesi bunlara haritada bulunan etkileşimli; Kova, Tahta, Kapı, Bomba gibi çevre birimleride örnek gösterilebilir.

Not: Server Side bir sunucuda oyuncularda görsel eşleşme bulunmuyorsa bunların sebeplerinden bir tanesi; ölçülemeyen paket kayıpları, veri paketi sunucudan kullanıcıya iletilme esnasında gerçekleşen kontrollerden veya kısa süreli zaman aşımlarından kaynaklanabiliyor. Veya kısacası İnternet Servis Sağlayıcınız kötü.
CS ve Valorant'ta aynı anda ölme diye bir şey yok. Öldüğünüz zaman merminiz siliniyor. İlk kimin silahı ateşlendiyse o öldürür.

CS eski diye daha iyi değil hocam.

Eski diye değil. Bütün FPS oyun sektörünün babasıdır kendisi. CS olmasa şu an piyasada bulunan FPS oyunlarının çoğu olmazdı.

R6 hadi neyse de CS'ye çöp diyecek cesareti nereden bulabiliyorsunuz anlamıyorum R6 yokken hiç bir FPS yokken CS vardı bilginiz olsun beyefendi... :D

R6, CS'den kaliteli hocam. Yukariya'da bizzat CS oyuncusu olarak soyledigimi kanitlamak icin profilimi birakiyorum.

CS eski diye daha iyi değil hocam.
Olay eskimesi değil zaten anlamak istediğiniz gibi anlamaya devam ediyorsunuz.
Bütün FPS camiasinın babasıdır.
CS çıktıktan sonraki bütün FPS oyunları ondan esinlenerek yapılmıştır aksini iddia edene gamer da demem bilgili de demem.

Artı -2 Eksi
Oyun gerçek hayattaki gibi değil kurşunun oraya gitme süresi yok ne kadar uzak olursa olsun basınca tutturmuşsan vurursun ölür.

Kimin pingi daha iyise kimin monitoru 0.5ms ise o daha önce görür ve basar ölürsün.

Laptoptan 25ms panelle oynarsan tabi böyle olur. Benim laptop 25ms adam daha görmeden vuruyor beni.
Hocam bendeki laptop 3ms 240hz destekliyor. Şarja takılıyken ekranı 240hz ye alıyorum. Ayrıca asus olduğu için armoury crate diye bir uygulaması var. Ordan da cs oynayacağım vakit 3ms ayarını açıyorum.

Galiba Türkiye topluluğu bu konu başlığı vesilesiyle Client Side Process ve Server Side Processle tanışmış oluyor sanırsam.

Sorun gayet güzel ve cevabı ise CS:GO Client Side bir çalışma yürütüyor yani bazı işlemleri kullanıcının bilgisayarında işleyip sunucuya gönderiyor buda sizin aslında vurdum dediğiniz kişi aslında sizin ekranınızda vurulmuş gibi gözükürken takım arkadaşlarınızda tepki vermemişsiniz gibi gözükebilir.

Client Side için daha pratik bir bilgi vermek gerekirse; Veri paketleri bilgisayarınızda işlenir ve sunucuya gönderilir, sunucuya erişmesi gecikme sürenize bağlı olarak değişebilir siz bir adamı vurdum diyebilirsiniz ama adam ile aynı anda tepki verip veri paketi hazırlanıp karşıya iletilene kadar geçen sürede rakipteki adam da aynı işlemi yapmış olur bu durumda gecikme süresi en az olan kişi kazanmış oluyor. Ayrıca her bir ölü bedenler Client Side paketlerden dolayı sunucudaki bir kişide yüz üstü yatarken diğer bir kişide hırt üstü yatıyor olabilir.

Server Side a en iyi örnek Rainbow Six Siege oyunudur, bu oyunda yaptığınız her bir işlem sizin tarafınızda işlenmek yerine kullanıcı girdileri hiç işlem görmeden sunucuya gönderilir ve sunucuda aynı anda işlem görüp geri kullanıcıya gönderilir böyle bir durumda her iki oyuncuda ateş ettiğinin bilgisini sunucuya gönderir buna göre ateş edildikten sonra rakip oyuncuyu öldürecek olan veriler doğru ise her iki oyuncuda ölü sayılabiliyor. Böyle bir sunucu tipinde ise yerde yatan ölü bedenler sunucuya bağlı olan her bir kişide aynı şekilde ve aynı yerde görünür.

Uzun lafın kısası;
Client Side = işlenmiş paket iletimi.
Server Side = işlenmemiş paket iletimi.

Ölü bedenler benzetmem çevrede bulunan oyuncu tarafından etkileşime geçilebilen eşyalara örneklerden bir tanesi bunlara haritada bulunan etkileşimli; Kova, Tahta, Kapı, Bomba gibi çevre birimleride örnek gösterilebilir.

Not: Server Side bir sunucuda oyuncularda görsel eşleşme bulunmuyorsa bunların sebeplerinden bir tanesi; ölçülemeyen paket kayıpları, veri paketi sunucudan kullanıcıya iletilme esnasında gerçekleşen kontrollerden veya kısa süreli zaman aşımlarından kaynaklanabiliyor. Veya kısacası İnternet Servis Sağlayıcınız kötü.

Çözüm
R6 hadi neyse de CS'ye çöp diyecek cesareti nereden bulabiliyorsunuz anlamıyorum R6 yokken hiç bir FPS yokken CS vardı bilginiz olsun beyefendi... :D
Şu ana göre değerlendir. COD, BF, R6 ile kıyasla bak bakayım çöp mü? Kıyaslanması bile komik kalır yani. Çıktığı zaman mükemmel bir oyun olabilir o zaman efsanedir harikadır katılıyorum söylediğinize ama o yokken bu vardı diye bişey yok. Sen yıl olmuş 2023 hala CS oynuyorsan bugüne göre çöp bir oyun oynuyorsun demektir bence :D

Şu ana göre değerlendir. CoD, BF, R6 ile kıyasla bak bakayım çöp mü? Kıyaslanması bile komik kalır yani. Çıktığı zaman mükemmel bir oyun olabilir o zaman efsanedir harikadır katılıyorum söylediğinize ama o yokken bu vardı diye bir şey yok. Sen yıl olmuş 2023 hala CS oynuyorsan bugüne göre çöp bir oyun oynuyorsun demektir bence :D

CoD ve BF gibi casual 10 yaş oyunlarını CS ile karşılaştırıyorsan konuşmaya hiç gerek yok zaten.

Artı -5 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı