Ölü harddiski diriltmek

Hasan Basri Deli

Hectopat
Yer
nowhere
Daha fazla  
Meslek
köle
Merhaba arkadaşlar, dün gece eski bilgisayarımın sabit diskine ''HDD Regenerator'' ile tarama başlattım ve bu öğlene kadar hiç bakmadım. 8600 Küsür Bad sector ''Recovered'' edildi yani kurtarıldı diyordu. Taramayı durdurup bilgisayara format atmaya çalışınca ''Windows bu diske yüklenemez, disk bir süre sonra bozulabilir'' hatası aldım. Belki işe yarar diye MBR hatası alanların Komut istemi ile yaptıkları diski temizleme işlemini yaptım fakat işe yaramadı.

Diskin ölü durumda olduğunu biliyordum birkaç gün önce SSD siparişi verdim fakat henüz gelmedi, asıl merak ettiğim bu diske şu an bir şekilde işletim sistemi kurulabilir mi? Kurulamıyorsa başka bir diske Windows'u kurduğum zaman bunu depolama alanı olarak kullanabilir miyim?

Merhaba arkadaşlar, dün gece eski bilgisayarımın sabit diskine ''HDD Regenerator'' ile tarama başlattım ve bu öğlene kadar hiç bakmadım. 8600 Küsür Bad sector ''Recovered'' edildi yani kurtarıldı diyordu. Taramayı durdurup bilgisayara format atmaya çalışınca ''Windows bu diske yüklenemez, disk bir süre sonra bozulabilir'' hatası aldım. Belki işe yarar diye MBR hatası alanların Komut istemi ile yaptıkları diski temizleme işlemini yaptım fakat işe yaramadı.

Diskin ölü durumda olduğunu biliyordum birkaç gün önce SSD siparişi verdim fakat henüz gelmedi, asıl merak ettiğim bu diske şu an bir şekilde işletim sistemi kurulabilir mi? Kurulamıyorsa başka bir diske Windows'u kurduğum zaman bunu depolama alanı olarak kullanabilir miyim?
Acı gerçeği sana anlatıyorum, bir HDD'nin içinde milyonlarca sektör var, kurtarmak için bir program yetersiz olur öyle ucundan ucundan alır o kadar, zaten Bad Sector kanser gibi bir şey ilk çıktığı anda HDD Regenerator çalıştırırsanız belki kurtulma ihtimalı olur, ama 1 tane bile Bad Sector olması demek cidden kötüdür.

8600 Bad Sector çok büyük bir rakam. Bence hiç o diskle uğraşmayın. Hadi bir şekilde Windows'u kurdunuz diyelim. O zaman da mavi ekrandan sistemi açamazsınız.

Arkadaşlar zaten diskin kötü durumda olduğunu biliyorum. Bu şekilde bir işletim sistemi kurulabilir mi onu merak ediyorum. İnternette baya bir araştırdım ama bu soruya cevap bulamadım. Bir yolunu biliyorsanız denemek isterim.

Arkadaşlar zaten diskin kötü durumda olduğunu biliyorum. Bu şekilde bir işletim sistemi kurulabilir mi onu merak ediyorum. İnternette baya bir araştırdım ama bu soruya cevap bulamadım. Bir yolunu biliyorsanız denemek isterim.
Kumar oynamak gibi bir şey olur, kurur isen Bad Sector daha fazla ilerler belki tamamen bozabilirsin elimden 2 tane HDD geçti bir tanesinde format atıp Win7 kurduğumda tamamen öldürmüştüm.

Zorlayıp kurulabilir. Ama sonra harddiskten kaynaklı "Memory Corruption" mavi ekranları almanızın ihtimali çok yüksek.

Yazılımsal bad sectorler düzelir ve daha bugün bir tane disk onardım HDD Low Level Format Tool ile. Yazılımsalsa çözülür, değilse sorun devam eder. Bunu kullanıp zamanla görürsünüz. Formatı illa atacaksanız ben Anhdv ile formatladım, öyle bir hata veremez zaten Anhdv.

Yeni konular

Geri
Yukarı