Ölü piksel ne gibi durumlarda oluşur?

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, elimde ASUS TUF VG249Q1R monitör var.
Çarşamba aldım 4 gün oldu, aldığımda ölü piksel var mı diye bir göz gezdirdim ama görmedim veya kaçırdım.
Çünkü 2 gün sonra ölü piksel gördüm ekranımda 1 tane, IPS glow vardı sağ orta tarafta ki çerçeveden bastırınca IPS glow azalıyordu ona göre bir şey deneyecektim.
Sonrasında sağ üst çerçevenin çarprazında 1 nokta gördüm, çerçeveyi bastırınca üst tarafta oluşmuş olabilir mi böyle bir ihtimal var mıdır?
Diğer şüphelendiğim konu masadan dolayı monitör sallanıyordu, sallanma da ölü piksel oluşturur mu aynı HDD gibi sallanma ve harekete karşı hassas mı monitörler?

Dosya Ekleri

• InkedWhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43_LI.jpg
    InkedWhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43_LI.jpg
    67,5 KB · Görüntüleme: 383
  • WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.44.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.44.jpeg
    89,5 KB · Görüntüleme: 309
  • WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43 (2).jpeg
    66,6 KB · Görüntüleme: 229
  • WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43 (1).jpeg
    128,3 KB · Görüntüleme: 298
LCD veya benzeri flat panelli ekranlarda, ekran içerisindeki bir bileşenin geçerliliğini yitirmiş olması ekranın üzerinde ölü pikselin meydana gelmesine neden olabilir. -Alıntıdır- bunun gibi bir sebepten olabilir, sorun monitörde değilse ekran kartındadır bunu anlamak için HDMI vs bir yolla TV monitör varsa onlara bağlayıp bakabilirsin eğer ölü pixel görmüyorsan sorun monitördedir, monitördeki ölü pixelleri düzeltme programları vardı ben kendim denemiştim ve işe yaramıştı jscreenfix programını deneyebilirsin.

Hassastır ama dediklerinden zarar görecek kadar hassas olduğunu düşünmüyorum. Genelde monitörleri taşırken iki elle alt bölgeden tutun derler. Yanlardan çerçevelere zarar vermemek için. Bence iade edin sürenizde var. Ama beğenmedim olarak not tutun.

Hassastır ama dediklerinden zarar görecek kadar hassas olduğunu düşünmüyorum. Genelde monitörleri taşırken iki elle alt bölgeden tutun derler. Yanlardan çerçevelere zarar vermemek için. Bence iade edin sürenizde var. Ama beğenmedim olarak not tutun.
Anladım, çok uyguna almıştım 1467TL sallanma veya çerçeve sıkmamdan oldu bence çünkü görememiştim veya 2 gün sonra gösterdi kendini anlayamadım.
İade ederken sancılı dönem yaşayanlar varmış incehesapta bir tek ondan korkuyorum gönderdiğime pişman olmayayım diye.
Değişim yapıp yenisini gönderirler mi riske girip yoksa para iadesi mi alayım?
Buna yakın veya bundan iyi monitör yakalarmıyız?
14 gün içinde iade hakkınız var. İade edin. Ölü pikseller çoğalabiliyor.
Ondan korkuyorum bir tek, yoksa monitörü çok beğendim.
LCD veya benzeri flat panelli ekranlarda, ekran içerisindeki bir bileşenin geçerliliğini yitirmiş olması ekranın üzerinde ölü pikselin meydana gelmesine neden olabilir. -Alıntıdır- bunun gibi bir sebepten olabilir, sorun monitörde değilse ekran kartındadır bunu anlamak için HDMI vs bir yolla TV monitör varsa onlara bağlayıp bakabilirsin eğer ölü pixel görmüyorsan sorun monitördedir, monitördeki ölü pixelleri düzeltme programları vardı ben kendim denemiştim ve işe yaramıştı jscreenfix programını deneyebilirsin.
Ekran kartından olacağını sanmıyorum, yeni geçtim bu monitöre Casper eski monitörümde dönüştürücü ile kullanıyordum o bölgede bir sıkıntı yoktu.
Ve bu ölü piksel mi bazı arkadaşlar ölü piksele benzemiyor dediler, ölü piksel değilse ne olacak başka leke diyorlar ama siliyorum ekran spreyi ile geçmiyor anlayamadım ki.

Değişim yapmıyorlar ölü pikselde başını baya ağrıtıyorlar. Tüketici heyetine bile gitsen iade olur. Zaten yasal süren var direk iade edebilirsin. Ama diyim değişim yapmazlar.

Geri
Yukarı