Ölülerin gözelerine veya ağzına para koyma geleneği

Aslan Mert

Centipat
1900'lerde geçen Red Dead Redemption 2 oyunun hemen başında ölmüş kişinin gözlerine para konuluyordu ve her ne kadar bu geleneğin ne olduğunu bilsem de ne zaman terk edildiğini bilmiyordum. Bu beni düşündürdü ve biraz araştırdım. Tahminen 20. yüzyılın ortalarına doğru, günümüzdeki istisnasını saymasak, terk edilmiş bir gelenek.

Bu geleneğin kökeni Yunan mitolojisine dayanıyor. Söylenen odur ki ölüler bu parayı, metali Hades'in (yer altı tanrısı) kayıkçısı Haron ya da Kharoon'na verir ve Haron'da onları Styx nehrinden yer altı dünyasına götürür. Eğer ölüler bu paraya sahip değilse kayığa binemez ve 100 yıl boyunca bizim dünyamız ile yer altı dünyası arasında kalırmış. Eğer ki ölü gömülmemişse hiç bu hikaye başlamadan yer yüzünde dolanırlarmış. Bu inançtan dolayı ölüler mutlaka gömülür ve gözlerine veya ağzına para veya mezarlıklarına para konulurmuş.

Bu ve benzeri davranışlar Antik Yunan'da, Roma İmparatorluğunda, Antik Mısırda ve farklı isim ve sebeplerle mesela Yahudilikte "ziyaretçi taşları/Visitation stones ve Çin kültüründe de "kara paralar" olarak yer bulmuş.

Antik Yunan'dan Romaya, Roma'dan da Hristiyanlığa geçen bu Yunan Mitolojisi kökenli gelenek Hristiyanlıkta tam ne zamana kadar devam ettiğini bilmeyerek, RDR2 oyunun geliştiricisi Rockstar'ın benden daha çok araştırma yapmış olabileceği inancı ile, 1900 başlarında da halen var olmuş ancak günümüzde bir istisna dışında olmayan bir davranış.

Günümüzde bu gelenek ise sadece Amerika ve Kanada'da askerlerin mezarlarında askere fedakarlığından dolayı saygı göstermek, unutulmadığını göstermek için sevenleri ve yakınları tarafından metal para koyma şeklinde devam ediyor.

Askerin mezarına konulan paranın ne olduğuna bağlı olarak da, mezarı kimin ziyaret ettiğini gösteren bir anlamı var. Mesela eğer mezarda;
  • Bir kuruş (penny) bırakılmışsa mezarın herhangi bir kişi,
  • Beş kuruş (nickel) bırakılmışsa mezarın ölen asker ile aynı eğitim kampına (acemi birlik) gitmiş bir kişi,
  • On kuruş (dime) bırakılmışsa mezarın ölen asker ile aynı birlikte görev yapmış bir kişi,
  • Yirmi beş kuruş (quarter) bırakılmışsa mezarın, asker hayatını kaybettiğinde orada olan bir kişi tarafından ziyaret edildiği anlamına gelirmiş.

Güzel yazı olmuş, ellerine sağlık. Hatta ufak bir bilgi zamanında milattan önce atina da olan bir salgından dolayı cesetler yakılmak zorunda kalınmış ve bu da o dönem bayağı tepki çekmiştir. Sebebi ise ölülere bile bile saygısızlık yapıldığı ve tekrar uyanacakları düşüncesi. Acodyssey de bu konu hakkında birkaç görev bile vardı. DLC de ise charon için birkaç görev yapıyorduk. :)

Geri
Yukarı