OEM Key alınır mı?

Sakar Şakir

Centipat
Arkadaşlar yeni bilgisayar alacağım onun için de Windows Key'i lazım oluyor maalesef. Bilgisayarımda yayın ve oyun oynayacağım. Bu durumda OEM Key önerebilir misiniz? Başıma bir şey gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
1-2 yıl önce Yazılımbudur'dan 2 adet Windows 10 keyi almıştım bir sıkıntı çıkmadı.

Oem keylerin tek anakarta atandığı (örneğin) eski anakartın arızalanması neticesinde yeni alınan kartta aktive olmadığı söyleniyor.
Bu bil gi doğru mu? Deneyleyen arakadaşlar var mı?

Oem keylerin tek anakarta atandığı (örneğin) eski anakartın arızalanması neticesinde yeni alınan kartta aktive olmadığı söyleniyor. Bu bil gi doğru mu? Deneyleyen arakadaşlar var mı?
Doğru. Satın aldığım bir anakarta Windows kurup yine satın aldığım OEM keyi girmiştim. Anakartın ses çipinin arızalı olduğunu farkedip geri gönderdim. Yeni gelen anakarta aynı keyi girdiğimde çalışmadı. 10-15 liraya yeni bir key alıp yoluma baktım. 😄

İlginç bir politikası var Microsoft'un. Bana öyle geliyor ki bu kıytırık paralara tek anakarta atadığı keylerden de vazgeçecek ileride...
Hem korsan kullanıma büyük darbe vuracak (ki dilese teknik olarak şimdi de yapar) hem de Oem keyleri kaldıracak...
Dünyayı yeni duruma hazırlama politikası güdüyor gibi...
Düşünsenize, 1.000 lira yerine 50'de 1 paraya key satıyor ve online onaylıyor şimdi.
Sanırım bunu çok uzun süre sürdürmez.

Bildiğim kadarıyla 10-15 TL'ye satılan keyler Microsoft'un bir açığı sayesinde çalınıyor ve pazarlanıyor. Detaylarını tam olarak hatırlamıyorum. İllegal sayılır birnevi. Microsoft açığı umursamamaya devam ederse zarara uğramaya devam edecek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı