OEM key yasal mı?

Yazılımbudur'a yaklaşmayın derim. Önceden OEM lisans almıştım MAK çıkmıştı. Müşteri temsilcisi hiçbir halta yaramıyordu.

Benim aldığım ise Retail çıktı, yani anakart değiştirsem bile aynı lisansı kullanmaya devam ediyorum. Anahtar direkt olarak Microsoft hesabıma gömülü.

windows key retail.png

Son düzenleme:
Ucuza satılan Windows lisans anahtarları ile Microsoft'un resmi sitesinde ya da anlaşmalı mağazalarında satılan lisanslar farklı şeyler. Evet, ikisinde de Windows etkinleşebiliyor fakat bu lisansların yasallığı durumu farklı yapar.

Düşük bir tutara satılan Windows anahtarları orijinal fakat güvenli değil. Yani anahtarı kullanıp yazılımı etkinleştirebilirsiniz fakat bunun ömür boyu çalışacağının bir garantisi yok, bunu zaten kimse de veremez. Ödeme yönteminin iptal edilmesi, Microsoft'un anahtarı görüp iptal etmesi gibi etkenler lisansın durumunu etkileyebilir.

Bu anahtarların ucuz olmasında ki bir sebepse Windows 10 Anniversary Uptade. Windows 10'un yıldönümü güncellemesi piyasaysa sürüldüğünde (version 1607) Microsoft, Windows 7'yi etkinleştirebilen lisansların Windows 10'u etkinleştirmesine izin verdi. Yani internette bulunan lisansların belli bir kısmı Windows 10 imzalı Windows 7 anahtarlarıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı