Ömrü bitmiş HDD'den veri kurtarılır mı?

AngryKebab

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, 6 yıllık bilgisayarım ara ara mavi ekran veriyordu, geçen günlerde hiç açılmamaya başladı. PC'yi açtığımda 'ınsert boot disk and press any key" yazısı geldi. Kasayı açtım kabloları vs çıkar tak yaptım, yerlerini vs değiştim bu sefer de açıldı ama Windows hataları topluyor ekranı geliyor, PC'yi sıfırla, verileri kurtar vs tüm seçenekleri denedim ama hepsi hata veriyor, tek çalışan seçenek PC'yi kapat oluyor. Çok uğraştım ama böyle takıldı, herhalde HDD komple öldü diye düşünüyorum. Ölmesine üzülmedim ama bazı fotoğraf ve videolar vardı 15-20 yıllık, aklım onlarda kaldı. Eli yüzü düzgün bir bilgisayarcı veya servis bulup götürsem, verileri kurtarabilirler mi? Biraz araştırdım da kimisi oluyor demiş kimisi veri kurtarmaya imkansız demiş. Verileri kurtarırsam çok sevineceğim. Sormak istediğim 2. konu ise PC eski Turbox PC, bir şey ekleyip çıkarmaya değmez ama SSD veya HDD alıp taksam sorunsuz çalışır mı yoksa anakart uyumu gerekiyor mu? Yanılmıyorsam bu anakart 1156 diye geçiyordu eski bir şey. Bu arada şu an bursadayım, zamanında mahalle arası bilgisayarcılardan çok kazık yedim, benzer durumu yaşamak istemiyorum, bursada bildiğiniz kaliteli iş yapan yerler varsa paylaşırsanız çok memnun olurum.

Öncelikle mecbur yeni bir disk alacaksınız zaten. Yeni bir SSD alın sistem kurun ve açın sonra eski diskini bağlayın bakalım sistem diski görecek mi, çalışacak mı kontrol etmiş olun. Bazen Win başlatılamasa da diskler çalışabiliyor, veriler kurtarılabiliyor.

Eğer sağlık durumu gerçekten yerlerdeyse diskin,işini çok iyi bilen birisinin uğraşıp kurtarması gerekiyor ki bu kolay bir işlem değil gerçekten.

Kolay gelsin şimdiden.

Sizin durumunuzda ayrıca bir veri kurtarma işlemine gerek olmayabilir.
1-) Başka bir SSD ye işletim sistemi kurup şu anda bahsettiğiniz harddiski 2. harddisk olarak takmanız halinde normal kopyala/yapıştır işlemi ile fotolarınızı taşıbilmeniz kuvvetle muhtemel.
2-) Harddiski söküp var ise harici harddisk kutusuna bağlamanız halinde de aynı durum sözkonusu.

Harddiskin sağlık durumu çok önemli değil. Çalışsın yeter. Kendiniz de kurtarabilirsiniz.

Son düzenleme:
Electropazar var bende laptoptan sıkıntılıydım işlemcisi falan bozulmuş başka tamirci anakartı değiştirmeye çalıştı bu ise değiştirdi şu an çok iyi öneririm karafatma heykeline çıkmadan önce diğeride sanayinin orada bp de fethiyede.

Selam...
Verileri ya da sistemi kurtarabildiniz mi? Nasıl?

Merhaba, konuyu girdikten sonra tekrar bugün girebildim, arkadaşlar sağ olsunlar tavsiyeler vermişler, bir SSD alıp dedikleri gibi yapmaya çalışacağım, inşallah işe yararsa yine buraya dönüt veririm

Sizin durumunuzda ayrıca bir veri kurtarma işlemine gerek olmayabilir.
1-) Başka bir SSD'ye işletim sistemi kurup şu anda bahsettiğiniz hard diski 2. hard disk olarak takmanız halinde normal kopyala/yapıştır işlemi ile fotolarınızı taşıbilmeniz kuvvetle muhtemel.
2-) hard diski söküp var ise harici hard disk kutusuna bağlamanız halinde de aynı durum sözkonusu.

Hard diskin sağlık durumu çok önemli değil. Çalışsın yeter. Kendiniz de kurtarabilirsiniz.

Yardımcı oludğunuz için teşekkür ederim. Anakart üzerinde 4 tane port vardı, 1 HDD, 2 DVD sürücüsü 3 ve 4 boşta, şimdi SSD alırsam onu 1'e takmam, diğerlerini kaydırmam mı gerekir? Ayrıca Power'dan gelen kablolar da bu sürücülere bağlı, SSD alırsam Power'dan bir kablo bağlamam gerekecek mi yoksa onda gerek olmuyor mu? Donanım parçalarını biliyorum ama hiç değişim yükseltme vs yapmadığım için bu konuda biraz acemi sayılırım.

Yardımcı oludğunuz için teşekkür ederim. Anakart üzerinde 4 tane port vardı, 1 HDD, 2 DVD sürücüsü 3 ve 4 boşta, şimdi SSD alırsam onu 1'e takmam, diğerlerini kaydırmam mı gerekir? Ayrıca Power'dan gelen kablolar da bu sürücülere bağlı, SSD alırsam Power'dan bir kablo bağlamam gerekecek mi yoksa onda gerek olmuyor mu? Donanım parçalarını biliyorum ama hiç değişim yükseltme vs yapmadığım için bu konuda biraz acemi sayılırım.
Eski/bozuk ya da bozuk olmasa bile şu anda çalışmayan ssd/hdd yi söküp oraya yeni aldığınızı takın.
Eskisini bu aşamada hiçbir yere takmayın. Yeni SSD ye windows kurulumu yapıldıktan sonra eski Diskinizi boşta olan herhangi bir girişe taktığınızda çok büyük bir ihtimalle içindeki verilere de erişebileceksiniz.

Tercihen 1TB SSD alın. Konu sadece büyüklük değil. Ne kadar büyük olursa ömrü de o kadar uzun olur performansı da.( Lazım değil, çok şey yüklemiyorum derseniz de en az 500+ olsun)

Şu linkte windows 10 ve 11 için kurulum. Unutmayın Anakartınızda tpm2.0 yoksa w11 kuramazsınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Eski/bozuk ya da bozuk olmasa bile şu anda çalışmayan ssd/hdd yi söküp oraya yeni aldığınızı takın.
Eskisini bu aşamada hiçbir yere takmayın. Yeni SSD'ye Windows kurulumu yapıldıktan sonra eski Diskinizi boşta olan herhangi bir girişe taktığınızda çok büyük bir ihtimalle içindeki verilere de erişebileceksiniz.

Tercihen 1TB SSD alın. Konu sadece büyüklük değil. Ne kadar büyük olursa ömrü de o kadar uzun olur performansı da.( Lazım değil, çok şey yüklemiyorum derseniz de en az 500+ olsun)

Çok sağ olun, o zaman ben bir SSD bulup aynı dediğiniz biçimde deneyeyim, sonucu yine buraya yazarım. İyi akşamlar.

Eskisini bu aşamada hiçbir yere takmayın. Yeni SSD ye windows kurulumu yapıldıktan sonra eski Diskinizi boşta olan herhangi bir girişe taktığınızda çok büyük bir ihtimalle içindeki verilere de erişebileceksiniz.

Şu linkte windows 10 ve 11 için kurulum. Unutmayın Anakartınızda tpm2.0 yoksa w11 kuramazsınız.
Hocam hızlıca bi göz attım F/P olarak şu iki model dikkatimi çekti

Siz hangisini önerirsiniz?

Son düzenleme:
Bana sorarsanız ikiside güzel f/p hangisini alsanız olur.
Ama oyun oynayan biri iseniz yeni bir konu açıp sorun. Konu açarsanız 2,5 inç olduğunu da belirtin. Aksi halde M2 öneren çok olur.

Geri
Yukarı