Ön yargılarınızı kırın

little horse

Picopat
Merhaba. Beni tanıdığınızı düşünmüyorum. Bu konumda ülkemizde ya çok sevilen ya da ölümüne nefret edilen BTS için tarafsız bir biçimde değerlendirme yapacağım.

Genel olarak klasik müzik dinleyen bir insanım. Fakat dinlediğim tür ruh halime göre değişiyor. Mutluluktan yerimde duramadığım bir anda 5. Senfoni dinleyebilecek biri değilim sanırım. Bunları söylememin tek nedeni sanki bir fan olarak bu yazıyı yazmışım gibi davranılmasın.

K-Pop ile ne zaman tanıştığımı hatırlamıyorum ancak sıra arkadaşım Blackpink adlı grubu dinliyordu. Ben de meraktan birkaç şarkısına baktım. Bana pek hitap etmese de klip hoştu. Pop kültürü için oldukça güzel bulmuştum. Bu arada şarkı As If It's Your Last'di.

K-Pop gruplarının fanları hiç hoşuma gitmiyor. Bir grubun ya da şahsın hayranı olunabilir elbette. Bunun kadar doğal bir şey yok ama dozu kaçıranlar gerçekten mide bulandırıcı. Twitter'da en alakasız olan tweetlerin altına bile fanı oldukları idollerin kliplerini atıyorlar. Bunun dışında normal fanlarla bir problemim yok. Hatta ne kadar doğrudur bilemem ancak ARMY denilen fan grubu idollerinin doğum gününde hediye olarak yapılan bağışlarla fidan dikimi yaptırmış. İnternette görmüştüm, doğru mu bilmiyorum.

Gelelim BTS'e... Bu gruba karşı çok ama çok büyük bir ön yargım mevcuttu. Hemen hemen her insan gibi grubu fanlarına göre değerlendirdim ve birazcık da aşağıladım. Ancak bu yapmış olduğum davranış hoş değildi. Bunu ne zaman mı fark ettim? Birkaç gün önce internette dolanırken bir video ile karşılaştım. Videoda sadece "Fake love" ve "Love you so bad" kısmını anladığım bir şarkı vardı. Daha sonra YouTube'da küçük bir araştırmadan sonra şarkının BTS'e ait olduğunu öğrendim. Çok şaşırmıştım çünkü bu kadar beğendiğim bir şarkı, asla (!) dinlemeyeceğim bir grubundu.

Klibi izledim ve çok beğendim. Türkçe pop klipleri ile karşılaştırıldığında aradaki farkın devasa olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çokça para ve emek harcanmış. Kıyafet seçimleri bu klip için söylemek gerekirse gerçekten güzel. Yoksa çok da hoş değiller hani. Danslar kusursuz/kusursuza yakın. Fakat sesler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Üstünde azımsanamayacak bir oynama olduğu belli. Fake Love'da pek yok gibi ancak Idol adlı parçalarında bolca Auto-Tune var. Özellikle şurada kulaklarım tırmalandı resmen.

Diğer şarkıları çok etkilemese de Fake Love ve On enerjik bir ruh halindeyken dinlenebilecek ve gayet güzel olan şarkılar. Genel olarak yine bana hitap etmiyor fakat bundan sonra hiç bir türe ya da gruba/şarkıcıya karşı ön yargılı davranmak istemiyorum. Rapçilere bile. 🙂

Nefret eden arkadaşlar benim size demek istediğim bu grubu dinlemeyin ama her fırsatta da hakaret etmeyin. Fan grupları gerçekten kötü olabilir (bu kişiden kişiye değişebilir de) fakat lütfen fan grubu yüzünden ön yargılarınız varsa kırın atın. Çünkü çok güzel parçaları da var. Hoşunuza gitmediyse aşağılamayın. Her dinleyeni de fan sanmayın. Birkaç şarkısını dinledim ve beğendim. Yine beğendiklerim olursa dinleyeceğim. Oldukça yetenekliler ve başarılılar. Fakat aşırı derecede abartılacak bir yönünü bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Beni tanıdığınızı düşünmüyorum. Bu konumda ülkemizde ya çok sevilen ya da ölümüne nefret edilen BTS için tarafsız bir biçimde değerlendirme yapacağım.

Genel olarak klasik müzik dinleyen bir insanım. Fakat dinlediğim tür ruh halime göre değişiyor. Mutluluktan yerimde duramadığım bir anda 5. Senfoni dinleyebilecek biri değilim sanırım. Bunları söylememin tek nedeni sanki bir fan olarak bu yazıyı yazmışım gibi davranılmasın.

K-Pop ile ne zaman tanıştığımı hatırlamıyorum ancak sıra arkadaşım Blackpink adlı grubu dinliyordu. Ben de meraktan birkaç şarkısına baktım. Bana pek hitap etmese de klip hoştu. Pop kültürü için oldukça güzel bulmuştum. Bu arada şarkı As If It's Your Last'di.

K-Pop gruplarının fanları hiç hoşuma gitmiyor. Bir grubun ya da şahsın hayranı olunabilir elbette. Bunun kadar doğal bir şey yok ama dozu kaçıranlar gerçekten mide bulandırıcı. Twitter'da en alakasız olan tweetlerin altına bile fanı oldukları idollerin kliplerini atıyorlar. Bunun dışında normal fanlarla bir problemim yok. Hatta ne kadar doğrudur bilemem ancak ARMY denilen fan grubu idollerinin doğum gününde hediye olarak yapılan bağışlarla fidan dikimi yaptırmış. İnternette görmüştüm, doğru mu bilmiyorum.

Gelelim BTS'e... Bu gruba karşı çok ama çok büyük bir ön yargım mevcuttu. Hemen hemen her insan gibi grubu fanlarına göre değerlendirdim ve birazcık da aşağıladım. Ancak bu yapmış olduğum davranış hoş değildi. Bunu ne zaman mı fark ettim? Birkaç gün önce internette dolanırken bir video ile karşılaştım. Videoda sadece "Fake love" ve "Love you so bad" kısmını anladığım bir şarkı vardı. Daha sonra YouTube'da küçük bir araştırmadan sonra şarkının BTS'e ait olduğunu öğrendim. Çok şaşırmıştım çünkü bu kadar beğendiğim bir şarkı, asla (!) dinlemeyeceğim bir grubundu.

Klibi izledim ve çok beğendim. Türkçe pop klipleri ile karşılaştırıldığında aradaki farkın devasa olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çokça para ve emek harcanmış. Kıyafet seçimleri bu klip için söylemek gerekirse gerçekten güzel. Yoksa çok da hoş değiller hani. Danslar kusursuz/kusursuza yakın. Fakat sesler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Üstünde azımsanamayacak bir oynama olduğu belli. Fake Love'da pek yok gibi ancak Idol adlı parçalarında bolca Auto-Tune var. Özellikle şurada kulaklarım tırmalandı resmen.

Diğer şarkıları çok etkilemese de Fake Love ve On enerjik bir ruh halindeyken dinlenebilecek ve gayet güzel olan şarkılar. Genel olarak yine bana hitap etmiyor fakat bundan sonra hiç bir türe ya da gruba/şarkıcıya karşı ön yargılı davranmak istemiyorum. Rapçilere bile. 🙂

Nefret eden arkadaşlar benim size demek istediğim bu grubu dinlemeyin ama her fırsatta da hakaret etmeyin. Fan grupları gerçekten kötü olabilir (bu kişiden kişiye değişebilir de) fakat lütfen fan grubu yüzünden ön yargılarınız varsa kırın atın. Çünkü çok güzel parçaları da var. Hoşunuza gitmediyse aşağılamayın. Her dinleyeni de fan sanmayın. Birkaç şarkısını dinledim ve beğendim. Yine beğendiklerim olursa dinleyeceğim. Oldukça yetenekliler ve başarılılar. Fakat aşırı derecede abartılacak bir yönünü bulamadım.
K-POP kelimesini görüp bu yazıyı yazmaya başladım. Ben K-POP dinlemem abi. Ön yargım yok Amerikan müzik endüstrisini takip ettiğim için araya BTS falan K-POP'çu kızlarda kaçıyor 🤮 yani.

K-POP kelimesini görüp bu yazıyı yazmaya başladım. Ben K-POP dinlemem abi.
Zevkler ve renkler tartışılmaz elbette. Ben de daha önceden böyle bir tutum sergiliyordum. Fakat gerçekten güzel şarkılar var. Benim bahsettiğim zorla dinlemek değil de fan gruplarına göre müzik gruplarını yerden yere vurmanın kötü bir eylem olduğuydu.

İki tür dinleyici var. Şarkı dinleyen ve Müzik dinleyen. Bunların ikisi aynı şeyler değil.
Günümüzdeki pop olarak adlandırılan şarkılar 3 sesli akorlar üzerinde oluşturulan basit ritimli değişkeni olmayan işlerdir. Bu sayede herkese ulaşır ve çok kolay bir şekilde keyif alınabilir.

Çok sesli müzikler ise Başta klasik müzik olmak üzere Jazz, blues olarak şekillenir. Müzikal modülasyonları, akor genişliklerini, tonal değişiklikleri ve ses aralıklarının anlamlandırabilmek ancak eğitimli bir kulağa sahipseniz mümkündür. Pop müzikteki 3 sesli akorlar yerine 11' li 13' lü akorlar duyarsınız. Şarkı dinleyen insanların bu aralıkları sıkıcı bulması normaldir.

Gelelim BTS ye...
Yaptıkları özgün bir tarz değil. New kids on the block tan başlayan boys gruplarınının ticari etki alanını moda , koreografi, görsel sanatlar ile genişletmişler. Bir müzik grubundan bahsetmiyoruz burada aslında koca bir şirketi izleyip dinliyorsunuz.
Müzikal anlamda kaliteden bahsedeceksek; endüstriyel kalıplar içinde değerlendirmek gerekli. Şarkılar; hip hop, yerine göre funk & R&B altyapılar ile desteklenmiş. Ancak bu tarzların hiçbiri içinde yer edinemezler. Yani BTS yi alıp funk kategorisine sokarsan sadece gülünç olursun.
Şarkı dinleyen için eğlencelidir.

Son düzenleme:
@Single_factor Şahsen bu grubun şarkılarını kullan-at olarak görüyorum. Kesinlikle uzun süre dinlenebilecek bir parçasına rastlamadım ama kısa süreliğine dinlenebilecek güzel parçaları olduğunu düşünüyorum. Bu bahsettiğim ile ilgili şu örneği vereyim; Gymnopédie No.1 parçasını bundan belki de 10-15 yıl sonra aynı tadı alarak dinliyor olacağım fakat üstte beğendiğimi söylediğim BTS şarkısını çoktan unutmuş olacağım. Nedeni eşsiz olmamasıdır muhtemelen. Dünyada bu kadar sevilmesinin nedeni biraz sürü psikolojisi biraz da kolay tüketime alışmak olduğunu düşünüyorum. Kaliteli parçalar hala yaratıcılık ve bilgi istiyor, müzik sektöründen bir adım daha uzak olanlarsa birbirine çok yakın fakat yapılması oldukça kolay altyapılar seçiliyor. Bunu hiçbir şekilde doğru bulmuyorum.

Üstte de dans konusunda oldukça yetenekli olduklarını fakat vokallerine geldiğim zaman hayal kırıklığı yaşadığımı az da olsa belirtmiştim. Sahne performansı için pek de yeterli görünmüyorlar. Altını çizmek isterim ki dans konusunda değil vokallerin yeterliliği konusunda. K-Pop devlet tarafından da desteklenen, Güney Kore'yi dünyaya tanıtmak için oldukça güçlü ve başarılı olmuş bir "araçtır".

Tür olarak ise dediklerinize katılıyorum. Azıcık Rhythm & Blues, birazcık Elektronik dans müziği, çoğunlukla pop, bundan biraz az da hip hop karıştırıldığında ortaya K-Pop türü çıkıyor. Dans etmek için başarılı bulduğum ancak günlük hayatta pek de etkilenmediğim bir tür. BTS de bunlardan birisi.

Şarkı dinleyen için eğlencelidir.
Bu kısma katılmıyorum. Müzik konusunda çok yönlü bir insan olarak şarkılarını eğlendirici buldum. Müzik dinlemek ruh haline göre değişkenlik göstermelidir. Sonuçta müzik kişinin duygularını dışa vurma yöntemlerinden biridir. Kendimi kendim gibi hissettiğim, derinleştiğim zamanlarda dinleyeceğim bir tür değil elbette ki. 😃 Yaptıkları bir sanat değildir fakat direkt soktuğunuz grubu doğru bulmuyorum. Pop türünde azımsanamayacak bir başarılarının olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Şarkı dinleyen içindir dediğinize göre müzik kategorisine almıyorsunuz demekti. Ben de buna katılmadığımı, türünde "bence" başarılı olduklarını söyledim.
Grubun hitap ettiği kitleye bakalım çoğunluğu kız 13-18 arası teenage. Beatles değil ki; 60 yıl sonra bile her yaş grubunun dinlediği milyonlarca albüm satmaya devam etsin. Bu alanda başarılılar sana katılıyorum. Fazlası değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı