Önce C# veya Java mı yoksa Python mı öğrenilmeli?

Önce C# ya da Java'dan birisini öğrenirseniz diğerini de hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Python öğrenmesi en kolay dil isterseniz sonraya bırakabilirsiniz.

C# ve Python'a başladım daha 1 sene önce yani çok tecrübeli değilim ama tecrübeli insanlardan duyduğuma göre Python'a başlamak daha iyi. Python öğrenilmesi en kolay dil ve pratiğini daha kolay geliştirebilirsin.

Ama şu var Python diğer dillere göre yazım acısından farklı olduğu için diğer dilllerle uğraşma isteğini öldürebilir. Daha kolayı varken niye öğreneyim diyebilir.

Şimdi bu biraz size bağlı bir konu. Yapacağınız çalışmalara ve yoğunlaşacağınız alana göre cevaplar değişebilir. Önceki konularınızı referans alırsak, sanırım bir oyun tasarlamak adına bu soruyu soruyorsunuz. Eğer sorma sebebiniz buysa size kesinlikle C#'ı tavsiye ederim. Oyun motorlarının azımsanmayacak bir kısmı bu programlama dilini kullanıyor. Python için yeterli bilgim olmadığı için bir şey söyleyemiyorum maalesef. Java tarafına gelecek olursak, daha öncede size dediğim gibi Java oyun geliştirmek için yeterince kaynak kütüphanesi sunmuyor. Java dili kullanan oyun motoru sayısı az olmakla birlikte, pek çoğu Android Studio JDK'sı kullanıyor. Oyun geliştirmek için yönelecekseniz Java'yı tavsiye etmiyorum. Dediğim gibi C# kullanırsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Şimdi bu biraz size bağlı bir konu. Yapacağınız çalışmalara ve yoğunlaşacağınız alana göre cevaplar değişebilir. Önceki konularınızı referans alırsak, sanırım bir oyun tasarlamak adına bu soruyu soruyorsunuz. Eğer sorma sebebiniz buysa size kesinlikle C#'ı tavsiye ederim. Oyun motorlarının azımsanmayacak bir kısmı bu programlama dilini kullanıyor. Python için yeterli bilgim olduğu için bir şey söyleyemiyorum maalesef. Java tarafına gelecek olursak, daha öncede size dediğim gibi Java oyun geliştirmek için yeterince kaynak kütüphanesi sunmuyor. Java dili kullanan oyun motoru sayısı az olmakla birlikte, pek çoğu Android Studio JDK'sı kullanıyor. Oyun geliştirmek için yönelecekseniz Java'yı tavsiye etmiyorum. Dediğim gibi C# kullanırsanız sizin için daha iyi olacaktır.
Her konu açtığımda bana yardım ediyorsunuz. Teşekkürler.

Python çok güzel gerçekten. Bence bütün diller tedavülden kalkmalı ve python üzerinden gelecek medeniyetler kurulmalı. Python herşeydir. Mesela; Asteroid diye bir Library var. İsmi çok hoş. Yazma şekli de çok güzel örneğin en basitinden konsola bir kelime yazdırmak 1 satır. Python öğrenin, sonra ister makine öğrenmesi, ister veritabanı ister siber güvenlik herşey pythonda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı