Önce klima mı tamir edilmeli yoksa Sunroof mu?

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Merhabalar, 1998 Opel Tigra bir aracım var bugün sonunda tamirden çıktı, motor aksamına çekidüzen verildi fakat klima tesisatı ölü durumda. Sıfırdan klima tesisatının yenilenmesi gerekiyor, aynı zamanda Sunroof da eski sahibi çalışmadığını söyledi ve iptal edilmiş durumda. Her ikisinin de tam masrafını bilmiyorum fakat yaz gelmeden yalnızca 1 tanesini yaptırabilecek bütçem olduğunu biliyorum. Peki ya sizce hangisini yaptırmalıyım? Klima mı yoksa Sunroof mu?

Önemli notlar: Klima tesisatını yaptırsam bile klima menfezlerim kırık, ya yeniletmem lazım ya da kırık şekilde kullanmam lazım. Sunroof'umu tamir ettirsem bile tavan döşemem rezalet bir durumda, aracın döşemesine 8. ayda girişilecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaz sıcakları başlarken benim tercihim klima olurdu. Bir de bu arabayı ben de düşünüyorum da bildiğiniz kronik sorunu var mı aracın? Az çok ne kadar masraf çıkardığını bilmek isterim.

Sunroof su kaçırmıyorsa eğer kalabilir. Klima kırık menfezle de kullanılır. Sunroof yazın sanıldığı kadar faydalı değil. Klima candır.

Yaz sıcakları başlarken benim tercihim klima olurdu. Bir de bu arabayı ben de düşünüyorum da bildiğiniz kronik sorunu var mı aracın? Az çok ne kadar masraf çıkardığını bilmek isterim.
Kronik sorun diye bir şeyin varlığına inanmıyorum ben, kronik kullanıcı var bence. Kötü kullanımda aracın kolay bozulabilen parçalarını sorarsanız eğer bildiğim kadarıyla yağ yakması ile ünlü bu araçlar. Koltukları kırılmaya müsait, tavandan kısa sürede su almaya başlıyor. Normal bir kullanıcı olarak böyle bir sorunla kolay kolay karşılaşabileceğinizi sanmıyorum ama yine de. Masraf olarak düzenli olarak 4 ayda bir 6 ayda bir hafif bakımları, senede 1 ağır bakımları yapıldığı sürece size yıllık maksimum 4-5bin ₺ gibi bir masrafı oluyor, yalnız bu en problem parçası V kayışı. V Kayışı maalesef ki bu modelde motor kulağının içinden geçtiği için değiştirileceği zaman motor indirmek gerekiyor.
Sunroof su kaçırmıyorsa sıkıntı yok gibi ama ben olsam klimayı yaptırırdım bu yaz belki sıcak olabilir.
Hocam su kaçırıyor maalesef. Ya Sunroof'dan alıyor ya da su kanallarından alıyor tam bilmiyorum ama kışın çok fazla kafama tavandan su damladığı oldu.
Sunroof su kaçırmıyorsa eğer kalabilir. Klima kırık menfezle de kullanılır. Sunroof yazın sanıldığı kadar faydalı değil. Klima candır.
Su kaçırıyor.

Kronik sorun diye bir şeyin varlığına inanmıyorum ben, kronik kullanıcı var bence. Kötü kullanımda aracın kolay bozulabilen parçalarını sorarsanız eğer bildiğim kadarıyla yağ yakması ile ünlü bu araçlar. Koltukları kırılmaya müsait, tavandan kısa sürede su almaya başlıyor. Normal bir kullanıcı olarak böyle bir sorunla kolay kolay karşılaşabileceğinizi sanmıyorum ama yine de. Masraf olarak düzenli olarak 4 ayda bir 6 ayda bir hafif bakımları, senede 1 ağır bakımları yapıldığı sürece size yıllık maksimum 4-5bin ₺ gibi bir masrafı oluyor, yalnız bu en problem parçası V kayışı. V Kayışı maalesef ki bu modelde motor kulağının içinden geçtiği için değiştirileceği zaman motor indirmek gerekiyor.

Hocam su kaçırıyor maalesef. Ya Sunroof'dan alıyor ya da su kanallarından alıyor tam bilmiyorum ama kışın çok fazla kafama tavandan su damladığı oldu.

Su kaçırıyor.
Sunroff 1. el atman gereken olay. O zaman klimayı boş verip camları açmak lazım.

İzmir içerisinde veya yakınında (Manisa, Bursa vs. gibi yerler de kabulüm) Sunroof tamiri yapan bildiğiniz kaliteli bir yer var mıdır peki? Ben henüz hayatımda ilk defa araç sahibi olduğum ve araç sahibi değilken hiç ilgilenmediğim için çok yabancıyım bu konulara.

Sunroof su kaçırmıyorsa bence de önce klima sisteminin tamirini yaptırmanızda fayda var. Hava menfezlerini hurdacılardan çıkma bulabilirsiniz belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı