Öncelik RAM mi yoksa HDD mi olmalı?

resatm

Hectopat
Herkese merhaba, Sistemi toplarken sonradan alınabilecek şeyleri koymamıştım. Biraz para biriktirdim ve sistemime yeni bir parça eklemek istiyorum. Çok oyun oynayan birisiyim, bunun için HDD istiyorum fakat 8GB RAM yetersiz kalıcak gibi geliyor.
Sizce hangi seçeneği seçmeliyim? (Daha sonradan diğer parçayı da alıcam)

Oynadığınız oyunlara göre değişir. Günümüz oyunları için artık 8 GB RAM yetersiz kalıyor. Depolama açısından sıkıntınız yok ise kesinlikle 8 GB RAM alın.

Günümüz oyunları için 8GB yetersiz deniliyor. Ya benim oyun anlayışım cs 1.6'dan ibaret olduğu için benim RAM'e ihtiyacım yok buradakiler gereksiz konuşuyor gibime geliyor ya da yeni oyunlar o kadar fazla RAM yiyor ki benim hayatımda tek parça halinde 1 kere bile görmeye nasip olmayan 8GB RAM yetersiz geliyor. 8GB RAM takviyesinin ardına 150TL civarı 120GB bir SSD alınabilir veya paran varsa daha iyi bir tane SSD alabilirsin.

Günümüz oyunları için 8GB yetersiz deniliyor. Ya benim oyun anlayışım cs 1.6'dan ibaret olduğu için benim RAM'e ihtiyacım yok buradakiler gereksiz konuşuyor gibime geliyor ya da yeni oyunlar o kadar fazla RAM yiyor ki benim hayatımda tek parça halinde 1 kere bile görmeye nasip olmayan 8GB RAM yetersiz geliyor. 8GB RAM takviyesinin ardına 150TL civarı 120GB bir SSD alınabilir veya paran varsa daha iyi bir tane SSD alabilirsin.
Ben 8Gb ile "günümüz" oyunları dahil, hepsini oynuyorum. Şu an 3-4 oyun "12 Gb olursa daha iyi olur" mesajını verdi. Onların içinde en eskisi 2015 yapımı, RAM hatasına sahip (RAM'deki gereksiz veriyi silemeyen) Batman Arkham Knight. En yenisi Battlefield V.

yani 16 Gb olmazsa olmaz değil ama olursa tabi ki garantici ve güzel bir şey. Ancak asıl güzelliği çift RAM (8+8) olmasından gelen performans farkı (verilerin yarısı bir RAM'e diğer yarısı öbür RAM'e gittiği için okuma-yazma hızı kabaca 2 katına çıkıyor).

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı