Önder marka üçlü priz güvenilir mi?

SessizOyuncu35

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bugün odam için 5 metrelik 3'lü uzatma aldım. Önder marka topraklı satan adam TSE belgeli dedi ama fırtınalı havalarda veya uzatmayı bağladığım duvar prizinde bıraksam sorun yaşar mıyım bu prizle alakalı?

Dosya Ekleri

• IMG_20230907_133659_778.jpg
    IMG_20230907_133659_778.jpg
    274,2 KB · Görüntüleme: 48
Hocam öyle bir soru sormuşsunuz ki...
Kimsenin Önder markasından haberi olduğunu sanmıyorum. İnternetten araştırmaya kalksak bir siteleri de yok. Buna karar verebilmek için içini açıp bağlantıları vs. kontrol etmek gerekir. Bunu da buradan yapamayız.

Yani hocam akım korumalı bulamadığım için mecbur bunu aldım. İleride başım ağrıyabilir mi bundan dolayı. Gerçi kalitesiz bir şeye benzemiyor. Önceki prizlerde bir şey takarken deliklerde küçük anlık kıvılcım oluyordu. Buna baktığımda öyle bir durum olmadı.

Yüksek güç çeken cihaz takmayın bir şey olmaz. Matkap vesaire.
Konudan ayrı olarak evinizde kaçak akım rölesi var mı?

Bu kadar çok önem verdiğiniz bir konu ise akım korumalı kaliteli bir priz alın ve bu konuyu aklınızdan silmiş olun. Sonuçta içindeki kablonun ölçülerini bilmiyoruz zaten akım koruması vesaire olmadığı bariz belli.

Yüksek güç çeken cihaz takmayın bir şey olmaz. Matkap vesaire.
Konudan ayrı olarak evinizde kaçak akım rölesi var mı?

Yani hocam bir şarj aleti ve PlayStation için aldım. Takarsam belki bir uzatma kablosu içinde olabilir. Ayrica sorduğunuz soru hakkında hiç bilgim yok yeni taşındık çünkü. Ev sahibine bir sormak lazım.

Bu kadar çok önem verdiğiniz bir konu ise akım korumalı kaliteli bir priz alın ve bu konuyu aklınızdan silmiş olun. Sonuçta içindeki kablonun ölçülerini bilmiyoruz zaten akım koruması vesaire olmadığı bariz belli.

Yani hocam Trendyol veya Hepsiburada gibi yerlerde aynı ürünün yorumlarına baktım ancak kötü bir yorum görmedim çok fazla.

Merhaba. Satın aldığınız uzatmalı priz sıradan (normal) uzatmalı prizdir, akım korumalı priz değildir. Marka olarak Viko veya Schneider marka seçimi daha iyi seçim olurdu. Akım korumalı priz olarak da tunçmatik veya schneider markası güvenle satın alınabilir.

Akım korumalı prizlerin üzerlerinde "surge protection" yazısı yer alır ve üzerlerinde yazan bu yazılarıyla diğerlerinden kolayca ayırt edersiniz. Yağmurlu, fırtınalı havalarda satın aldığınız normal priz akım koruma görevini yapamaz, çünkü akım korumalı prizler sadece sağlıklı toprak hattıyla kaçak akım rölesinin üçlü birlikteliğinde yıldırım, yüksek voltaja karşı mutlak bir korumayı yapabilir.

Kaçak akım rölesini ev sahibinize sormanıza gerek yoktur, elektrik panonuza bakın ; eve toprak hattı çekili ise ancak o zaman panoda yer alıp bir işe yarar ve orada bulunabilirler. Çünkü çekilmiş toprak hattınız yoksa akım korumalı prizler bu durumda çalışamaz ve elektrik panosuna montajlı olamazlar. Buatların içlerinde veya elektrik panonuzda sarı-yeşil kablolar veya soyulmuş çıplak bakır (tek damarlı) bulunuyorsa çekilmiş toprak hattı bu evde bulunuyor demektir. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı