Önemli Bilgilendirme: R9 285 Yeni Mimari Değil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yanlış Bilgilendirme - Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma - 1 Yıl
Evet arkadaşlar ben üyeliği silinen Simo Hayha. Hatırlayan vardır mutlaka. Sayın Recep Baltaş ve Ali Güngör'ün bir hata mı, yoksa bilerek mi bunu yaptığını bilmiyorum. Zira yorum kısmında bunu belirttim ve bana herhangi bir cevap verilmedi/verilemedi ya da. Üzerine basa basa yeni mimari diye R9 280X yerine o kadar kişiye aldırttıkları kartın yeni mimari filan olmadığının altını çizmek isterim. Sırf bu yüzden üye oldum tekrar. Ekran kartı alacak olanlar, bu kartı Maxwell gibi yeni mimari sanıp almasınlar.

Eğer yeni mimari olsaydı R9 300 serisinde R9 390 ve 390X kartlarında adı geçerdi. Ne bu kas gücüne, ne de bu verimliliğe sahip bir mimari Tonga. 300 serisinde Fiji ve Bermuda mimarileri yer alacak. Tonga'ya yeni bir mimari diyen adama gülerler. Ortada bir mimari yok. Tahiti GPU'su var. Güncellenmiş sadece.

Tonga mimarisinde ortada yeni mimari diye adlandırılacak bir şey yok. Benim üzerimde durduğum nokta bu. Amd arayı doldurma amaçlı bir kart çıkardı. Tahiti GPU'sunu güncelleyerek R9 280 ve R9 280X arasını doldurdu. Zaten bu kartın amacı R9 280'in yerine geçmek. R9 280X genel olarak birkaç fps önde. Hele hele R9 280 ile R9 285 arasındaki fiyat farkını düşünürseniz sakın ola R9 285 gibi bir saçmalık almayın. Güç tüketimini düşürdüler ok. Ama performans anlamında bir getirisi olmadı. Aynı mimariyi kullan, üzerine birkaç şey ekle yolla yeni mimari diye. Maxwell ile kepler arasında dağlar kadar uçurum diyebileceğimiz farklar var. İşte yeni mimari budur.

Performans anlamında ise R9 280X zaten birkaç fps ile önde.

Kanıt isteyenler olacaktır:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu mudur yeni mimari?

Sapphire R9 280 610 TL
Sapphire R9 285 749 TL ;)

Burada amaç bench'ler değil. Ama R9 280 ile aynı performansta. R9 280X alınır mı, bence alınmaz. R9 280 ile hemen hemen aynı zaten ve de fiyat farkı çok fazla.

3'ü arasında alınabilecek olan tek model şu anda R9 280.

Okuduğumda yıkıldım. :cry: :cry: Ama neyseki imzamdaki sistem bana ait değil ara sıra ben kullanıyorum. :D :D

• Birincisi, Maxwell mimarisine sahip ilk kart hangisi idi ? GTX 750 Ti. Peki bu kartın modeli GTX 900 mü? Hayır. Bu da ne demek oluyor ? Bir kartın yeni mimari olması için illa yeni model adına sahip olması gerekmiyor.
  • İkincisi, yeni mimari demek her zaman sıfırdan, baştan aşağıya güncellenmiş mimari anlamına gelmez. Tonga'nın içerisindeki yeni teknolojiler Tonga'yı Tonga yapan teknolojiler. Bu bağlamda Tonga GCN 1.1 değil, GCN 1.2 ailesine ait. Bak bu da Wikipedia kaynağı: Graphics Core Next - Wikipedia, the free encyclopedia
  • Üçüncüsü ve en önemlisi de güç tüketimi. R9 280 veya 280X aldığında uzun vadede harcayacağın enerji, R9 285'in fiyat farkını fazlasıyla aşıyor. Bu bağlamda birkaç FPS'den feragat edip R9 285 almak en mantıklı çözüm.
Bu da AMD'nin resmi slaytı:

AMD-Radeon-R9-285-Tonga.jpg

Yeni mimari Tonga ile gelen 4K H.264 decode desteğine dikkatini çekerim.

Bu da öğrenmen için hangi kartın hangi mimari GPU'ya sahip olduğuna dair tablo:

AMD Radeon R9 290AMD Radeon R9 280XAMD Radeon R9 285AMD Radeon R9 280
Stream Processors2560204817921792
Texture Units160128112112
ROPs64323232
Core Clock662MHz850MHz?827MHz
Boost Clock947MHz1000MHz918MHz933MHz
Memory Clock5GHz GDDR56GHz GDDR55.5GHz GDDR55GHz GDDR5
Memory Bus Width512-bit384-bit256-bit384-bit
VRAM4GB3GB2GB3GB
FP641/81/41/161/4
TrueAudioYNYN
Typical Board Power250W250W190W250W
Manufacturing ProcessTSMC 28nmTSMC 28nmTSMC 28nmTSMC 28nm
ArchitectureGCN 1.1GCN 1.0GCN 1.2GCN 1.0
GPUHawaiiTahitiTongaTahiti
Launch Date11/05/1310/11/1309/02/1403/04/14
Launch Price$399$299$249$279
[TBODY] [/TBODY]

Kaynak: AnandTech | AMD Radeon R9 285 Review: Feat. Sapphire R9 285 Dual-X OC

Bir daha bilgi sahibi olmadığın konuda fikir sahibi olma!

Son düzenleme:
Evet, evet. GCN 1.0'da daha True Audio bile yok. R9 285'te zaten eski olduğu için Omega driverından en çok yarar sağlayan GPU. Context Switch konusunda yapılan güncellemelerden bahsedeceğim de daha sen böyle saçma şeyler iddia ederken bu kadar derine inmeyeyim.

Senin gibi insanlardan sürüyle var. İfade özgürlüğü aslında iyi bir şey ama bazı yan etkileri de yok değil.

Ya şöyle biyerden okuyup ceviz kabuğunu doldurmayacak bilgiler ile kendi aklınızla yeni birşeyler üretip , zaten adam gibi ingilizceniz olmadığı için resmi kaynakları kontrol edemediyorsunuz . Sonra gelip burda yıllarca bu işi yapan profesyonel insanlara laf yapıyorsunuz . Çok büyük saygısızlık ve ben böyle şeylere çok deli oluyorum.

Kendini kuruyemiş sektörüne adadı diyorum inanmıyorsunuz. Bıraktı bu işleri. :) :)

Eğer yeni mimari olsaydı R9 300 serisinde Fiji ve Bermuda mimarileri yerine kullanılırdı Tonga. Oysa Fiji ve Bermuda mimarileri kullanılacak. Diğer cevap yazan üyelerimizde objektif düşünemiyorlar ne yazık ki. Sırf Recep abi olumsuz cevap verdiği için hemen sizde olumsuz cevap vermeye başladınız. Eğer o kadar bilgili, o kadar iyiyseniz bu konularda aşağılamak yerine doğrusunu anlatın. And we can talk english . You shouldn't worry about this.
Eğer siz subjektif davranırsanız bizde subjektif davranırız sorun değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı