[Önizleme] Basilisk nedir?

Herkese merhaba🤠,
Bugün çoğu arkadaşın benden hakkında makale yapmamı istediği Basilisk tarayıcısına göz atacağız.
Hadi başlayalım o zaman :D.
İlk öncelikle Basilisk hakkında teknik bilgi verelim.
Basilisk, Pale Moon tabanlı 17 Kasım 2017'de piyasaya sürülmüş açık kaynaklı internet tarayıcısıdır. Uxp(unified xul platform) kod tabanlı geliştirilen tarayıcının Windows, Linux ve resmi olmayan macOS desteği mevcut.
Basilisk'de Pale Moon gibi Firefox'un forklanmış hali. Pale Moon'dan en büyük farkı ise Pale Moon gibi görünümü Firefox 4-28 sürümüne değil, 29-56 sürümüne benzemesi.

1609999580582.png

Ek olarak logosu da şık :D.

Eklenti tarafında ise xol(xml user ınterface language), xpcom(cross platform component object model), npapı(netscape plugin application programming ınterface) tabanlı Pale Moon eklentilerini destekler. 2019 şubatına kadar Firefox webextension da desteklese de kararsızlıktan dolayı bu özellik kaldırıldı.
Pale Moon'un aksine sınırlı olarak widevine ve webrtc drm içeriklerine desteği vardır.

Ve en yeni güncellemeni daha iki gün önce aldı :D.

Bir diğer özelliği ise eski tarayıcınızda girdiğiniz siteleri Basilisk'e taşımak mümkün. Basilisk'i açınca kendisi hangi tarayıcı ile verileri eşitleyeceğini sorar.
Kurulumu:

Windows için:
Download Basilisk sitesinden sunuculardan birini seçip installer indirin. Ardından bildiğimiz "next, Next, finish" yolu ile kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Linux için:

Download Basilisk sitesinden Linux tarballı seçiyoruz.

Daha sonra o arşivi bir klasöre çıkarıyoruz ve içerisinde olan "basilisk" isimli dosya tarayıcının kendisi :D. Linux üzerinde portable çalışıyor. Yani Windows'ta olduğu gibi kuruluma ihtiyaç duyulmuyor.

Bazı farklı özellikleri:

• Linux için Firefox'tan tanıdığımız tekerek ile sayfada hareket etmek burada da var.

1610017951893.png
  • Windows için RAM kullanımı oldukça az. 6 sekmede 450 MB gibi küçük RAM tüketir. Yani RAM canavarı değil. Ek olarak bunu yaparken hızdan ödün vermiyor.
  • Sade. Opera, Chrome gibi bir ton detay yok. Bu da onu hafif yapar.
  • Script Killer. Şimdi bazılarınız bilebilir. Fakat ne işe yaradığını söyleyeyim. Eğer tarayıcıda site kaynaklı çökme meydana gelirse o çökmeni yapan scriptin işini sonlandırır. Çoğu zaman da site normal çalışmaya devam eder.
  • Açık kaynaklı olması. İsteyen kaynak koduna sitesinden erişebilir.

Bugün her defasında tavsiye ettiğim tarayıcı olan Basilisk'i inceledik. Bir sonraki makalede görüşmek üzere🤠

Bu arada bu tarayıcı diğer tarayıcılara göre bariz bir şekilde yavaş. Firefox'un eski bir sürümünü taban alıyor ve kullanışlılık açısından pek iyi değil. 2 hafta kadar bir süre kullandım. Ek olarak bu tarayıcıyı kullanırsanız yan tarafta logosu görünüyor. Şık bir logo.

Bu arada bu tarayıcı diğer tarayıcılara göre bariz bir şekilde yavaş. Firefox'un eski bir sürümünü taban alıyor ve kullanışlılık açısından pek iyi değil. 2 hafta kadar bir süre kullandım. Ek olarak bu tarayıcıyı kullanırsanız yan tarafta logosu görünüyor. Şık bir logo.

Linux için ben de pek sevemedim hızını. Windows'ta ise Opera'dan hızlı açıldığı kesin. Ek olarak bir ayarı da vardı şu ani yavaşlamanın çözümü ile alakalı, fakat ben unuttum :D.
Ellerine sağlık, RAM dostu olması güzel bir şey, deneyelim bakalım.

Ben de sosyalde bir arkadaştan görmüştüm :D. Denedim, çıkamıyorum.

Aynı şu an benim kullandığım tarayıcıya benziyor(kaspersky rescue diskte tarama yapıyorum taraycısı çok eski)
Linux için ben de pek sevemedim hızını. Windows'ta ise Opera'dan hızlı açıldığı kesin. Ek olarak bir ayarı da vardı şu ani yavaşlamanın çözümü ile alakalı, fakat ben unuttum :D.

Ben de sosyalde bir arkadaştan görmüştüm :D. Denedim, çıkamıyorum.

Safari selammm tarayıcısı what.

Yeni konular

Geri
Yukarı