Çözüldü Önlisansın lisansa karşı ne kadar dezavantajı var?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
önlisans bitirip lisansa tamamlarsanız meslektaşlarınızdan bir adım önde olursunuz
DGS zorluğunu düşünürsek oldukça riskli olurdu.

Bir adım önde olmak için bu risk değmez.

İnsanlara yalan söylemeyin artık arkadaşlar. Bir teknisyen asla mühendisten fazla maaş alamaz. İstediğiniz firmaya bakın. Yeni girmiş mühendis bile teknisyenden fazla maaş alır. İnsanlara göz göre göre yalan söylüyorsunuz ya. 5-10 tane örnek görmüşsünüz aynı palavrayı anlatıyorsunuz. Lisans ve hatta üzerine lisans üstü yapmış bir mühendisin teknisyenden az maaş alabilmesi için teknisyenin o firmanın sahibi olması gerek. 2 yıllığın hiçbir faydası yok. 2 yıllığı yurt dışında eğitim olarak bile kabul etmiyorlar. Adam okumuş 2 sene o kadar mükemmel bir yazılımcı ki sırf eğitimsiz olarak kabul edildiği için düşük maaşlar teklif ediliyor yurt dışında bile. Alaylı veya bir teknisyen bir süre daha iyi gibi görünse de okullu her zaman 3-5 adım öndedir. Daha fazla maaş alır. Lisans mezunu bazı becerilerini kanıtlama ihtiyacı olmadığından her zaman öndedir. Örneğin bir bilgisayar mühendisine bir işletim sisteminin çalışma mantığı nedir diye sormazsınız. Ama iki yıllığa sorarsınız. Çünkü teknisyen. Bu adam sahada çalışacak. Bilmek zorunda. Ama mühendisin zaten öğrendiğinden emin. Çünkü o mühendis bunu öğrenemezse mezun olamaz.

Uzun uzun yazardım ama çok dar bir açıdan bakmışsınız o yüzden vazgeçtim.

Uzun uzun yazardım ama çok dar bir açıdan bakmışsınız o yüzden vazgeçtim.
Yazın hocam. Burası özgürce düşünceleri dile getirdiğimiz bir yer. Mühendislik ve teknoloji alanında global düşünmek nereden dar açı oluyor? Sürekli aynı yalanı insanlara söyleyip söyleyip duruyor 3-5 tane ünlü "girişimci". Sebebi de şey. Okula gitmenize gerek yok. Yazılım öğrenin mühendisten çok maaş alırsınız(!). Mühendis işi bilmiyorsa teknisyen daha çok maaş alır(!). Stajı biz boşuna mı yaptık? İşi bilmeyen mühendis zaten işe giremez. Saçma bir düşünce şekli yani. Bir kere kadroları bile farklı. Teknik olarak fazla maaş verme şansın yok adama. Burada hayatında iş yapmamış insanlar gelip şöyledir böyledir yazıyor. Buraya argo bir kelime yazardım da malum bazı kurallar var medeni insanlar gibi tartışmak gerekiyor. Benim çalıştığım şirkette bir teknisyene mühendisten fazla maaş verilirse bütün mühendisler işi bırakır gider. Millete palavra atmayı bırakın lütfen. İş hayatında mühendisler her zaman teknisyenleri ezer. Fazla maaş alma imkanları yok. Acı ama gerçek.

Sürekli aynı yalanı insanlara söyleyip söyleyip duruyor 3-5 tane ünlü "girişimci".
Katılıyorum, birkaç girişimci bunu başardı diye okulun saçma gelmesini mantıklı bulmuyorum.

Sanatta bildiğim kadarıyla Protfolyo daha önemli.

Son düzenleme:
Yazın hocam. Burası özgürce düşünceleri dile getirdiğimiz bir yer. Mühendislik ve teknoloji alanında global düşünmek nereden dar açı oluyor? Sürekli aynı yalanı insanlara söyleyip söyleyip duruyor 3-5 tane ünlü "girişimci". Sebebi de şey. Okula gitmenize gerek yok. Yazılım öğrenin mühendisten çok maaş alırsınız(!). Mühendis işi bilmiyorsa teknisyen daha çok maaş alır(!). Stajı biz boşuna mı yaptık? İşi bilmeyen mühendis zaten işe giremez. Saçma bir düşünce şekli yani. Bir kere kadroları bile farklı. Teknik olarak fazla maaş verme şansın yok adama. Burada hayatında iş yapmamış insanlar gelip şöyledir böyledir yazıyor. Buraya argo bir kelime yazardım da malum bazı kurallar var medeni insanlar gibi tartışmak gerekiyor. Benim çalıştığım şirkette bir teknisyene mühendisten fazla maaş verilirse bütün mühendisler işi bırakır gider. Millete palavra atmayı bırakın lütfen. İş hayatında mühendisler her zaman teknisyenleri ezer. Fazla maaş alma imkanları yok. Acı ama gerçek.

Yalnız ısrarla benim yukarıda anlattığım olayı anlamadan yorum yapıyorsun. Zaten ben ilk postumda söylemişim bazı mesleklerde diploma önemlidir, ne kadar iyi teknisten olursan ol mühendis senden çok maaş alır diye. Fakat bazı sektörlerde de yaptığın işe bakar. Gastronomi ve yazılım ilk aklıma gelen şeyler. Tamam yazılım sektörünün bazı noktalarıdna elbette mühendislik becerisi gerekecek hesap kitap yapacaksın fakat her yazılım firması cayır cayır mühendis aramıyor, iyi kod yazan adam arıyor, düzgün alogritma kuran adam arıyor. Keza gastronomide de olay aynı düzgün yemek yapan adam arıyorlar, yetenekli adam arıyorlar. Elektrik-elektronik, inşaat, makine mühendisleri elbette her durumda teknik elemandan fazla maaş alır. Bunu zaten ilk postumda söyledim.

İkide bir iş bilmez diyorsun ya şunu da söyleyeyim çalıştığım şirkette cvlerin nasıl incelendiğini biliyorum, bir bilgisayar mühendisi olarak şirkette mühendislik diploması olmadan mühendislerden fazla maaş alan kişilerin olduğunu da biliyorum 5-6 senedir bu işi yapıyorum inan bana gayet de işlerin nasıl döndüğünü biliyorum. Kusura bakma konu gereksiz uzadı belli ki ikimizinde fikri değişmeyecek o yüzden ben daha cevap yazmayacağım.

Ben zaten kimseye okuma demiyorum, imkanın varsa oku ama eğer imkanın yoksa ve okuyamadıysanda kendini ezik hissetme diye diyorum, eğer oturur çalışırsan bazı mesleklerde diplomalı kişilere yetişir hatta geçersin.

@Asdasgudas dostum ben senin ne demek istediğini anlıyorum, okulu bırakın gidip yazılım öğrenin diyen davarlara kızdığını da biliyorum(ki ben de kızıyorum, babasının şirketinden insanlara tavsiye verenlere). Fakat ben sana kendimi anlatamadım, benim demek istediğim bu arkadaş (örnek veriyorum) bilgisayar mühendisliğini istedi ve kazanamadı hayatını karartmasın, otursun emek versin arkadaşları 1 saat ders çalışıyorsa 4 saat çalışsın bu şekilde uğraşarak bilgisayar mühendisi kadar maaş alır, ama zaten bilgisayar mühendisliğini kazanırsa bu kadar fazla çalışmasına gerek kalmayacak. Tabi ki imkan varsa okuması daha iyi ama imkan yok ben okuyamadım diye kendini ezik hissetmesine de gerek yok yeterince çalışır arayı kapatır. İnan "kimseye okulu bırakın yazılım öğrenin" minvalinde tavsiye verme amacıyla yazmadım.

Son düzenleme:
İk hedefim Lisans olucak, önlisansa göre çok fazla artısı olduğunu anlayabiliyorum. Hem Animasyon alanında daha kapsamlı eğitim almış olacağımdır.

Benim staj yaptığım şantiyede inşaat teknikeri (Bu arada ön lisansdan mezun olan kişiler teknikerdir, teknisyen değil.) mühendisten fazla alıyordu hatta daha yetkiliydi bile diyebilirim. Tabii ki bunun nedeni inşaat teknikeri olan kişinin o mühendisten çok daha tecrübeli olması yoksa teknik alanda eğer iki kişinin de tecrübesi aynı seviyede ise tabii ki de mühendis fazla para alır ama uçuk farklar olmaz.
Ama yetenek alanında işler değişiyor özellikle teknik alanlardan daha rahat bir şekilde tecrübe ve bilgi birikimi ölçülebildiği için diplomanın aşırı bir önemi kalmıyor. Diplomadan çok sizin yetenekleriniz ön plana çıkıyor.

Lisansın amacı akademik olarak eğitip yetkin insanlar yetiştirmektir ön lisans denilen şey teknik işleri yapacak kişiler yetiştirir amacı sanayideki gereken iş gücünü sağlamak.
Eğer Anadolu'da saçma sapan bir üniversite okuyacaksan onun yerine "alaylı" yani iş deneyimi olması daha önemlidir.
Örnek vermek gerekirse CNC ustası/operatörü/yöneticisi neyse olmak için okul okumana mühendis olmana vs gerek yok sürekli bu alanda çalışarak öğrenirsin zaten ama eğer roket bilimci olacaksan var olmayan bir şeyleri üretmen gerekiyor yeni bir şeyler ortaya çıkartman/bilim yapman gerekiyor bunun için linsans da yüksek lisans da yetmez doktora bile yapman gerekir. Sözün özü yapacağın iş ve üreteceğin katma değere göre gereken yetkinlikler (öğrenim durumu, iş deneyimi...) Değişir bununla orantılı olarak kazancın, yaşam kaliten de değişir.

Geri
Yukarı