Öz güven kaybı ve duygusal zorluklarla başa çıkma yolları

cyper

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben, topladığım özgüveni bir günde kaybettim. Dış hayatımda tarih ve felsefe ile ilgilenip, kendimce kitap okuyan biriydim. Son bir aydır aşağılık kompleksi yüzünden, okula arkadaşım, "saçların beyazlamış, dökülüyor," dedi ve sevgilim bu halimden dolayı aldattı. Anlatacak kimsem kalmadı. Artık patlama noktasına geldim. Otobüste insanların yüzüne baktığımda, benim gözümden güzel gözüküyorlar ama ben kendimi kötü hissediyorum. Hatta sinir krizleri geçirip, moralim bozuluyor.

İşler daha da büyüyor ve kendimi sevmiyorum. Bunu ne kadar atlatmaya çalışsam da, kendimde takıntılarım başladı. Artık saçlarım beyazlaması, dökülmesi, boyumun kısa olması gibi faktörler yüzünden, bunları düzeltmek istesem de, çözüm bulamadım. Hastaneye her türlü yöntemi denedim. Artık kalbim ağrıyor. Bu düşünceler beni ve sosyal hayatımı etkiledi.

Ben kendimi övemez, başarısız, pesimist olarak görüyorum. Günlük hayatımda yaptığım şeyler zevk vermez oldu. Canım sıkkın, gezip yorgunluk hissi ile dışarı çıkamaz oldum. Bunları nasıl aşarım?

Merhaba arkadaşlar. Ben, topladığım özgüveni bir günde kaybettim. Dış hayatımda tarih ve felsefe ile ilgilenip, kendimce kitap okuyan biriydim. Son bir aydır aşağılık kompleksi yüzünden, okula arkadaşım, "saçların beyazlamış, dökülüyor," dedi ve sevgilim bu halimden dolayı aldattı. Anlatacak kimsem kalmadı. Artık patlama noktasına geldim. Otobüste insanların yüzüne baktığımda, benim gözümden güzel gözüküyorlar ama ben kendimi kötü hissediyorum. Hatta sinir krizleri geçirip, moralim bozuluyor.

İşler daha da büyüyor ve kendimi sevmiyorum. Bunu ne kadar atlatmaya çalışsam da, kendimde takıntılarım başladı. Artık saçlarım beyazlaması, dökülmesi, boyumun kısa olması gibi faktörler yüzünden, bunları düzeltmek istesem de, çözüm bulamadım. Hastaneye her türlü yöntemi denedim. Artık kalbim ağrıyor. Bu düşünceler beni ve sosyal hayatımı etkiledi.

Ben kendimi övemez, başarısız, pesimist olarak görüyorum. Günlük hayatımda yaptığım şeyler zevk vermez oldu. Canım sıkkın, gezip yorgunluk hissi ile dışarı çıkamaz oldum. Bunları nasıl aşarım?

Hocam spor yapabilirsiniz. Çevrenizdekilerinizin ilgisini çekecektir

Dr. David Burns'e ait bi kitap var ve bu konuda adeta sana reçete olabilir. Kitabın adı "İyi hissetmek", ilk fırsatta temin et ve hemen okumaya başla. Emin ol bu yaşadığın duygu tahribatını kendi beyninin tertiplediğini fark edersin. Ayrıca özbakım gibi rutin ödevlerini yerine getirdikten sonra birilerinin yaptığı negatif yorumları yabana atıp yoluna bakman en iyisi.

Dostum yaşını bilmiyoruz ama, her şeyin başında bunların hepsi gelip geçici. Sana burada, şöyle ol böyle ol diyemem desem dahi bir önemi yok. Arkadaşında dediği gibi spora yönelebilirsin, rahatlıkla ilgi çekici biri olursun. Önerim kimse umrunda olmasın, hayat senin! başkalarının ne dediğinin önemli olmadığını kafana kazı.

Bugün ne yediğini yarın unutuyorsun, yarın ne olacağı belli değil. Hayatinin ana karakteri sensin UNUTMA:) Kız arkadaşın kaybetmiş seni, duygularımızı dökecek kadar cesur değiliz senin gibi. Kız arkadaşın daha 2 kelimeyi bir araya getiremiyordur emin ol. Kendi ilgi alanlarınla ilgili kişilerle takıl, sen olmadığında seni arayan soran insanlar olsun arkadaşların çevren. Çıkmazda hissettiğinde yeni yolu sen kendi ellerinle aç. En son olarak Ne Olursa Olsun Pes Etme.

Dostum yaşını bilmiyoruz ama, her şeyin başında bunların hepsi gelip geçici. Sana burada, şöyle ol böyle ol diyemem desem dahi bir önemi yok. Arkadaşında dediği gibi spora yönelebilirsin, rahatlıkla ilgi çekici biri olursun. Önerim kimse umrunda olmasın, hayat senin! başkalarının ne dediğinin önemli olmadığını kafana kazı.

Bugün ne yediğini yarın unutuyorsun, yarın ne olacağı belli değil. Hayatinin ana karakteri sensin UNUTMA:) Kız arkadaşın kaybetmiş seni, duygularımızı dökecek kadar cesur değiliz senin gibi. Kız arkadaşın daha 2 kelimeyi bir araya getiremiyordur emin ol. Kendi ilgi alanlarınla ilgili kişilerle takıl, sen olmadığında seni arayan soran insanlar olsun arkadaşların çevren. Çıkmazda hissettiğinde yeni yolu sen kendi ellerinle aç. En son olarak Ne Olursa Olsun Pes Etme.
18 yaşındayım normalde böyle insan değildim

Dr. David Burns'e ait bir kitap var ve bu konuda adeta sana reçete olabilir. Kitabın adı "iyi hissetmek", ilk fırsatta temin et ve hemen okumaya başla. Emin ol bu yaşadığın duygu tahribatını kendi beyninin tertiplediğini fark edersin. Ayrıca özbakım gibi rutin ödevlerini yerine getirdikten sonra birilerinin yaptığı negatif yorumları yabana atıp yoluna bakman en iyisi.

O bakimlar nedir hocam kullandığınız ürünler.

Hocam spor yapabilirsiniz. Çevrenizdekilerinizin ilgisini çekecektir

Hocam yapamam çünkü ne param var ne de aletim

18 yaşındayım normalde böyle insan değildim

O bakimlar nedir hocam kullandığınız ürünler.

Hocam yapamam çünkü ne param var ne de aletim
Kardeşim benim öz bakım dediğin; saçın sakalın düzgün olsun, tırnaklarını kes, duşunu ihmal etme, temiz giyin, dişlerini mutlaka fırçala ve parfüm edin ki güzel kokular yayasın... Bunlar arttırılabilir.

Parasız dolanma, öğrencisin ve öğrencinin yaz ayı iş ayıdır. Mutlaka çalış paran olsun eğer paran olmazsa ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanır, aktivite yapamaz ve hayatını sağlıklı idame ettiremezsin.

Arkadaş çevren seni üzüyor, yoruyor yada onların hareketlerine katlanamıyorsan eğer yapabilirsen çevreni değiştir yapamazsan uzaklaş. Bi söz vardır: "yalnız olmak yanlış insanlarla olmaktan iyidir." Ben sana inzivaya çekil demiyorum, mutlaka iyi dostluklar edinmeye çalış. Arkadaş, iyi günde neşe kötü günde moraldir çünkü.

Ayrıca genelde belediyelerin sunmuş oldukları cüzi fiyatlı olanakları var. Örneğin fitness ve havuz ile vaktini değerlendirebilirsin. Bi araştırsan iyi olur. Mesela ben haftada üç gün bu olanakları değerlendiriyorum.

@cyper Spor yapamam diye bir şey yok hocam. Dışarı çıkıp bir saat yürüyüş yapıp temiz havayı solumak bile bir spordur ve size iyi gelecektir. Bu da bir para gerektirmiyor yani.

Bu durumunuzu ailenize açabilirsin.
Onlarla pek aram yok diyorsan onlarla aranı yap. Ailen sana iyi davranmasa da sen onlara iyi davran. Seni onlardan başka seven yok bu dünyada. Özellikle annen ile ilişkini geliştir.

Bir süre felsefe ve tarihi kafana takma. Önce bir kendi kafanı rahatlat da sonra onları düşünürsün. Sonuçta hiçbir şey senden kıymetli değil bu hayatta.

Arkadaş çevreniz var mı? Varsa ne kadar güvenilir arkadaşlar? Güvenilir arkadaşlar edinmek ve onlara vakit geçirmek de size iyi gelecektir.

Psikoloğa gidecek paran yoksa, YouTube üzerinden Beyhan Budak izlemeni tavsiye ederim.

Umarım bu dediklerimi bi faydası olur.
Kendine iyi davran.

Saygılar.

@cyper spor yapamam diye bir şey yok hocam. Dışarı çıkıp bir saat yürüyüş yapıp temiz havayı solumak bile bir spordur ve size iyi gelecektir. Bu da bir para gerektirmiyor yani.

Bu durumunuzu ailenize açabilirsin.
Onlarla pek aram yok diyorsan onlarla aranı yap. Ailen sana iyi davranmasa da sen onlara iyi davran. Seni onlardan başka seven yok bu dünyada. Özellikle annen ile ilişkini geliştir.

Bir süre felsefe ve tarihi kafana takma. Önce bir kendi kafanı rahatlat da sonra onları düşünürsün. Sonuçta hiçbir şey senden kıymetli değil bu hayatta.

Arkadaş çevreniz var mı? Varsa ne kadar güvenilir arkadaşlar? Güvenilir arkadaşlar edinmek ve onlara vakit geçirmek de size iyi gelecektir.

Psikoloğa gidecek paran yoksa, YouTube üzerinden beyhan budak izlemeni tavsiye ederim.

Umarım bu dediklerimi bir faydası olur.
Kendine iyi davran.

Saygılar.

Hocam ailem aram iyidir ailemin durumu berbat birçok borç içindeler neyse teşekkür ederim.

Kardeşim benim öz bakım dediğin; saçın sakalın düzgün olsun, tırnaklarını kes, duşunu ihmal etme, temiz giyin, dişlerini mutlaka fırçala ve parfüm edin ki güzel kokular yayasın... Bunlar arttırılabilir.

Parasız dolanma, öğrencisin ve öğrencinin yaz ayı iş ayıdır. Mutlaka çalış paran olsun eğer paran olmazsa ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanır, aktivite yapamaz ve hayatını sağlıklı idame ettiremezsin.

Arkadaş çevren seni üzüyor, yoruyor ya da onların hareketlerine katlanamıyorsan eğer yapabilirsen çevreni değiştir yapamazsan uzaklaş. Bir söz vardır: "yalnız olmak yanlış insanlarla olmaktan iyidir." ben sana inzivaya çekil demiyorum, mutlaka iyi dostluklar edinmeye çalış. Arkadaş, iyi günde neşe kötü günde moraldir çünkü.

Ayrıca genelde belediyelerin sunmuş oldukları cüzi fiyatlı olanakları var. Örneğin fitness ve havuz ile vaktini değerlendirebilirsin. Bir araştırsan iyi olur. Mesela ben haftada üç gün bu olanakları değerlendiriyorum.

Hocam genellikle öyle yapıyorum öz bakım eksik etmem.

Yeni konular

Geri
Yukarı