Özel sektörde hangi işlerde haftada 5 gün çalışılabilir?

alberttt

Picopat
Arkadaşlar selam.

Ben şu an da bir markette satış danışmanı olarak çalışıyorum. Günlük mesai saati fena değil ama haftada 6 gün olması biraz canımı sıkıyor zira bu işte asgari ücretle çalışıyorum ve boş zamanımda daha iyi bir meslek öğrenmek (şu an yazılım düşünüyorum) için kendime vakit ayıramıyorum. Benim bildiğim kadarıyla banka çalışanları haftada 5 gün çalışıyor (gerçi emin değilim), başka hangi sektörde haftada 5 gün ve günde 8-8.5 saat çalışılabilir, fikri olan var mı?

Ozel sektor icin meslekten cok sirkete bagli bir durum bu aslinda. Sirketin yasalara uydugunu varsayarsak haftada ek mesaisiz 45 saate kadar calistirabilir. Yani haftaici 9-18 calistiran bir sirket cumartesi de 5 saat mesai koyabilir yasal olarak.

Bunu işe girerken çalışacağınız yere belirtirseniz yeterli eleman ve iş güçleri varsa, sizi işe yarayacak bir eleman olarak görürlerse zaten insiyatif gösterirler, haftalık çalışma saatiniz yasal olarak 45 saatten fazla olamaz bu yüzden en kötü ihtimalle sabah 8de gidip akşam 5 gibi çıkarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı