Özel Sektörde Torpil Çok Mu?

MrNiceGuyTR

Hectopat
Arkadaşlar, şirket ismi vermeyeceğim ama daha önce kurumsal bir şirkette staj başvurusunda bulundum ve bütün Feedback'lerim iyi olmasına rağmen diğer aşamaya çağrılmadım. Yine benzer şekilde yakın zamanda girdiğim bir diğer testin sonuçları da hiç fena değildi ama olumsuz sonuçlandı. Biraz araştırdım ve sonuçlarının hepsi çok iyi gelen kişileri bile elemişler. Haydi onu da geçtim bir arkadaşım hem double major yapıyor, hem iyi bir ortalamaya sahip hem de mesleki olarak aktif birisi ama o da birçok yere başvurup benzer sonuçlar yaşamış ve mecburen tanıdık ile bulmak zorunda kalmış. Yine etrafımda benzer 2-3 örnek daha var. Bu durumu nasıl aşabiliriz?

Bence öyle. Staja girerken bile tanıdığın varsa direkt test mest girmeden dümdüz girebiliyorsun. Çok saçma ve üzücü bir şey. Büyük,küçük şirket fark etmiyor.

Bence öyle. Staja girerken bile tanıdığın varsa direkt test mest girmeden dümdüz girebiliyorsun. Çok saçma ve üzücü bir şey. Büyük,küçük şirket fark etmiyor.
Peki IBM stajı için başvurdum bir iki güne 50 dakika limitli yazılım testi geldi 14 gün içinde testi yapıp yollayacam, sizce orada da torpil döner mi? Yapay zeka konusunda dünyanın en iyi ilk 5'inde olan çok sağlam bir yer.

Peki IBM stajı için başvurdum bir iki güne 50 dakika limitli yazılım testi geldi 14 gün içinde testi yapıp yollayacam, sizce orada da torpil döner mi? Yapay zeka konusunda dünyanın en iyi ilk 5'inde olan çok sağlam bir yer.
Tamamen test sonucuna göre alım yapıyorlarsa dönmez ki yapmıyorlar genelde test yollayıp testi geçenleri birde ik/yönetim mülakatına alıyor çoğu yer iş oradan sonra patlıyor zaten :D

Kendi sorunu kendin yanıtlamışsın dostum.
Peki bunu torpilsiz çözmenin bir yolu var mı?

Tamamen test sonucuna göre alım yapıyorlarsa dönmez ki yapmıyorlar genelde test yollayıp testi geçenleri birde ik/yönetim mülakatına alıyor çoğu yer iş oradan sonra patlıyor zaten :D
IBM'de farklıdır be o kadarda olmaz bence :D

IBM Kabul şartlarında böyle yazıyor ama
  • Internship selection will be done based on online test results.
ekstra mülakat yoksa test sonuçlarına görede alınabilir tabii onlara kalmış.

IBM'de farklıdır be o kadarda olmaz bence :D
Yani Türkiye özelinde farklı olmayabilir bilemiyorum. Büyük otomotiv ve havayolu şirketlerinin staj alımlarında mülakatda vardı sadece test ile almıyorlardı girememiştim bende.

Geri
Yukarı