Özel üniversite mi? Devlet üniversitesi mi?

Teknofest ile ilgili bir video izlerken gördüm. Birkaç tane yeditepe üniversitesi öğrencisi savunma uçağı yapmışlar. Üniversitede böyle şeyler yapabilmek için özel üniversitelere mi gitmek gerekiyor devlet üniversitesinde de yaptırırlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversitede böyle şeyler yapabilmek için özel üniversitelere mi gitmek gerekiyor devlet üniversitesinde de yaptırırlar mı?
Evet yapanlar var. Üniversitelerin ve özellikle üniversitelerin mühendislik kulüplerinin instagram sayfalarını takip edin orada bu tarz projeleri paylaşıyorlar.

Olaya sadece devlet vs özel diye bakmak yanlış,
İyi devlet, iyi özel, kötü devlet, kötü özel diye bakmalısın. İstanbul'da apartman dairesine kurulmuş özel üniversiteye gidersen anca kağıttan uçak yaparsın. Sonuç olarak "iyi" statüsünde bir üniversite sana istediğin imkanları verecek üniversitedir, araştır aynı imkanları devlette de özelde de verenler var. Fakat girişken biri değilsen özele gitmen gereksiz olur, özel üniversitelerin "bana göre" asıl amacı çevredir, orada iş adamlarının çocukları ile tanışır iyi fikirlerini onlara gösterirsen yani senin fikirlerinin işe yaradığını ispatlarsan, 3-4 yıll sonra bir iş fikrin olduğunda yatırımcı bulman kolaylaşır :D.

Üniversite fark etmez, önemli olan bölüm başkanıdır. Bölüm başkanları girişimci ve vizyonlu ise her şey yapılır.
Fakat vakıf üniversiteleri (Türkiye'de yasa gereği özel üniversite yoktur, hepsi vakıf diye geçer) imkan açısından daha ileridedir. Çünkü öğrenci sayısı azdır ve vakıf üniversiteleri gelişmeye çok önem verirler.
Devlette ekmek elden su gölden, devlet baba bize bakıyor nasılsa diye işler ağır aksak ilerler.

Sakarya Üniversitesi bu konuda çok iyi bir devlet okuludur. Devlet olarak da iyi örnekler var.
Vakıflarda hiç gidilmemesi gereken ticarethaneler de dolu :)

Olaya sadece devlet vs özel diye bakmak yanlış,
İyi devlet, iyi özel, kötü devlet, kötü özel diye bakmalısın. İstanbul'da apartman dairesine kurulmuş özel üniversiteye gidersen anca kağıttan uçak yaparsın. Sonuç olarak "iyi" statüsünde bir üniversite sana istediğin imkanları verecek üniversitedir, araştır aynı imkanları devlette de özelde de verenler var. Fakat girişken biri değilsen özele gitmen gereksiz olur, özel üniversitelerin "bana göre" asıl amacı çevredir, orada iş adamlarının çocukları ile tanışır iyi fikirlerini onlara gösterirsen yani senin fikirlerinin işe yaradığını ispatlarsan, 3-4 yıll sonra bir iş fikrin olduğunda yatırımcı bulman kolaylaşır :D.
Devlet ünisini derken zaten iyi ünileri kastetmiştim yazmayı unutmuşum. Teşekkürler :)
Evet yapanlar var. Üniversitelerin ve özellikle üniversitelerin mühendislik kulüplerinin instagram sayfalarını takip edin orada bu tarz projeleri paylaşıyorlar.
Bildiğiniz öyle instagram sayfaları var mı?

Geri
Yukarı