Özel üniversite mi, şehir dışı mı?

eysin

Centipat
Daha fazla  
Son 3 ay calıstım ve 380 cıvarı bir şey yapıcagıma emınım (neden son 3 ay, okumak dahı istemıyordum. T shırt desing editor ve satıyordum ondan devam edıp kendi markamı oluşturacaktım ama vakit var. Neyse.)

Aılem tekrardan hazırlanamamı ıstemıyor. Ablam ve abimin yaptıgını benim de yapacağımı dusunuyorlar. Ilk sene kotu yapıp ıkıncı sene kotu yapıyorlar. Bana aynısı dıyorlar. Ben ılk sene duzgun calısmadan bunu aldım, salın da 1 sene hazırlanayım yok müsaade etmiyorlar. Okuma hevesim zaten azdı onu da kursagımda bırakacaklar. İstanbul'da özele gitme bana pahalıya patlar mı? Şehir dısında KYK yurdunda kalacağım. Karşılaştırınca İstanbul'da calısıp bıle oderım ben özel üniversitenin parasını. %50 bursla gırebılecegım okullar var. Dipnot: Yazılım mühendisligi istıyorum.

Ailevi meseleyi bilmemde para kazanıyorsan açığa yazıl bence şehir dışına da gidebilirsin.

Özel üniversiteye para vermeye değmez bence.

2 Yıllık üniversiteler bile minimum 20bin ₺'den başlıyor 4 yıllıkları söylemiyorum bile. İstanbul zaten başlı başına pahallı bir şehir o yüzden sıkıntıya girebilme ihtimalin var. En kötü şehirdışına gidip okuyorum ayağına bir sene daha hazırlan. :D

Yazılım kısmında güzel bir üniversite bulursan yapış derim imkanları bol olan, örn: Nişantaşı üniversitesi sağlık alanında biraz daha fazla yatırımlar yapıyor.

Hiçbir şekilde bu kararı ailene bırakma 1 yıl daha hazırlanmak istiyorsan ya ikna et ya da sonuçlar açıklanınca okul seçme. İstemediğin bir okulu okursan sonuçları kötü olur.

İstanbul'da SAKIN üniversite okumaya GELMEYİN. Öğrenciye özel kira fiyatları, trafik sıkıntısı vs. vs.

İstanbul'da trafik sıkıntısı diye bir şey yok (!) Gideceğin yere sadece 3 4 saat önceden yola çıkman gerekli.

Metro büyük bir nimet ama metronun ulaşmadığı yerler aşırı sıkıntı.

Hız konusunda iyi ama yoğunluk saatlerinde aynı şekilde çileye dönüşüyor.

Maddi durumunuzu bilmiyorum. İstanbul'daki pahalılığın altından kalkarım diyorsan, Anadolu'daki taşra üniversitelerini asla tavsiye etmem. Çünkü ben, Türkiye'nin en küçük şehirlerinden birindeki üniversitede akademik personelim. Mevcut ekonomik şartlarda bu küçük şehirde bile aylık masrafın en az 3 bin civarı olacaktır. Bununla birlikte, üniversite demek vizyon demektir. İstanbul'daki üniversiteler dışında Ankara, İzmir gibi şehirlerdeki üniversitelere yerleşebiliyorsan harika olacaktır. Bu şehirlerdeki sanatsal, kültürel etkinlikler ve sosyalleşme biçimleri insana çok şey katar. Her üniversite ve her şehir bunu sağlayamaz. Yaşadığım şehirde öğrencilerin giderleri ortalama 3 bin lira civarı. Bunun üstüne çıkmak ise çok çok kolay. Çok para harcayıp memnun kalmama ihtimaliniz ise çok yüksek. Bu yüzden ben derim ki seçeceğin özel üniversitenin yıllık ücretini, gideceğin bir başka şehirdeki yaşam maliyetleri ve koşulları ile kıyasla. Özel üniversitenin maliyeti daha yüksek olsa bile şehrin sana katacaklarını da düşünerek kararını ver.

Son düzenleme:
2 Yıllık üniversiteler bile minimum 20bin ₺'den başlıyor 4 yıllıkları söylemiyorum bile. İstanbul zaten başlı başına pahallı bir şehir o yüzden sıkıntıya girebilme ihtimalin var. En kötü şehirdışına gidip okuyorum ayağına bir sene daha hazırlan. :D

Yazılım kısmında güzel bir üniversite bulursan yapış derim imkanları bol olan, örn: Nişantaşı üniversitesi sağlık alanında biraz daha fazla yatırımlar yapıyor.
Bu arkadaşın dediği çok mantıklı. Hatta tek çare bile bu olabilir.
Şehir dışında okuyorum ayağıyla sınava hazırlan.
Ama iyi hazırlan. Mezuna kalmanın zorluğu sanırım çok boş vaktin oluyor ya. Planlamanın iyi yap. Bir de psikolojik olarak zormuş herhalde. İnternetten biliyorum tabii yoksa mezuna kalmadım.
Maddi durumunuzu bilmiyorum. İstanbul'daki pahalılığın altından kalkarım diyorsan, Anadolu'daki taşra üniversitelerini asla tavsiye etmem. Çünkü ben, Türkiye'nin en küçük şehirlerinden birindeki üniversitede akademik personelim. Mevcut ekonomik şartlarda bu küçük şehirde bile aylık masrafın en az 3 bin civarı olacaktır. Bununla birlikte, üniversite demek vizyon demektir. İstanbul'daki üniversiteler dışında Ankara, İzmir gibi şehirlerdeki üniversitelere yerleşebiliyorsan harika olacaktır. Bu şehirlerdeki sanatsal, kültürel etkinlikler ve sosyalleşme biçimleri insana çok şey katar. Her üniversite ve her şehir bunu sağlayamaz. Yaşadığım şehirde öğrencilerin giderleri ortalama 3 bin lira civarı. Bunun üstüne çıkmak ise çok çok kolay. Çok para harcayıp memnun kalmama ihtimaliniz ise çok yüksek. Bu yüzden ben derim ki seçeceğin özel üniversitenin yıllık ücretini, gideceğin bir başka şehirdeki yaşam maliyetleri ve koşulları ile kıyasla. Özel üniversitenin maliyeti daha yüksek olsa bile şehrin sana katacaklarını da düşünerek kararını ver.
Hocam sizce Ankara mı daha mantıklı İzmir mi? Ankara da başka üniler de fazla olduğu için sunuma seminere gelirler ya. Uğraşırsan takip edersen iyi network yapma imkanı varmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı