Üniversite yaşanılan şehirde mi okunmalı? Yoksa şehir dışında mı?

IzValerie

Decapat
Ben Ankara'da yaşıyorum, buradaki üniversiteler iyi ama sıkıldım artık. 5 yıl daha dayanabilir miyim emin değilim. İkisini de artılarıyla ve eksileriyle değerlendirebilir misiniz?

Ailenin maddi durumu iyiyse sana ayda 2k ayırabilecekler ise şehir dışında okuyabilirsin, öyle bir imkanları yok ise yaşanılan şehirde okumak senin içinde onlar içinde daha iyi olacaktır.

Dostum bu kişisel bir tercih. Evvela orta gelirli bir ailede yaşadığını düşünürsek kendi şehrinde okuman ailen için de senin için de daha iyi olacaktır. Ders sonu eve gelip kafa dinleme fırsatın var. Diğer türlü başka şehirde ev tutsan evin işleridir, yemeğidir hepsi sana bakacak. :D

Bunlar konusunda sıkıntı yoksa senin için elbette başka şehirde de okuyabilirsin sen hangi şehiri istiyorsan oraya git.

Ben Ankara'da yaşıyorum, buradaki üniversiteler iyi ama sıkıldım artık. 5 yıl daha dayanabilir miyim emin değilim. İkisini de artılarıyla ve eksileriyle değerlendirebilir misiniz?
Maddi durumun iyiyse şehir dışı. Eğer ailenin durumu müsait değilse kendi şehrinde okumak daha iyi olur. Yemeğin hazır olur kafan rahat olur.

Becerikli isen hem çalışıp hem okurum diyorsan şehir dışı derim veya ailen en az aylık 1.200-1.500₺ sana ayırabiliyorsa şehir dışında okumak güzel olabilir.

Şehir dışında okuyacaksan en fazla masrafı gıdaya harcayacağını ve ayrı eve çıkarsan kışın UFO ile takılmayı göze alacaksın. Bu arada UFO sadece tek odada oluyor, ona göre 😃

Mesela İstanbul'a geldin diyelim, trafik en büyük sorunun olur, Ankara'da uzak dediğiniz yer İstanbul'da sıradan rota haline geldiğini unutmamak lazım.

Yurt buldun kaldın diyelim bu sefer akşamları belirli saatte orada olman lazım, akşamları gezen, eğlenen biriysen belirli zaman sonra en büyük kabusun olur. Yurt karma bir ortam, arkadaşların tamamen karpuz misali seçmece geliyor. Kimi gece boyu telefonla konuşur, gibi sürekli ses yapar, kimi leş yiyici kuş gibidir, utanmasa donunu bile alıp giyer. Kimi babacan adamdır yokluğu bile eksik hissettirir.

Şahsen puanım yettiği ve hedeflediğim meslekte en iyi okul hangisiyse ona giderim. İyi bir eğitim bu devirde paha biçilemez. Buna ek olarak 2-3 yıl deneyim kazanabilirsen Türkiye şartlarında iyi bir para bile alınabilir.

Tamamen sana kalmış...

Tamamen senle alakalı bir durum. Eğer kendine güveniyorsan yaparım ederim diyorsan şehir dışında okumalısın. Ama dışarıdan göründüğü gibi değil şehir dışında okumak zor. Yeni bir hayat, aileden uzak, yeni ortamlar, değişik tipler vs. Bu yüzden iyice düşün...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı