Özel üniversite rektörlerini kim atar?

Ülkemizde özel üniversite bulunmamaktadır. Vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri vardır. Farkı ise vakıf üniversiteleri bazı kesimlerce devlet desteği ile devlete bağlı kurulurlar.

Seçimsiz atama usule uygun değildir.
Ülkemizde özel üniversite bulunmamaktadır. Vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri vardır. Farkı ise vakıf üniversiteleri bazı kesimlerce devlet desteği ile devlete bağlı kurulurlar.
Bence eğitimin özelleştirilmesine gerek yok zaten. (Üniversite düzeyinden bahsediyorum)

Seçimsiz atama usule uygun değildir.

Bence eğitimin özelleştirilmesine gerek yok zaten. (Üniversite düzeyinden bahsediyorum)
Esas üniversite düzeyinde özelleşmesi gerekiyor ki kaliteli ve özgün eğitim ortaya çıksın. Yoksa böyle herkese aynı müfredat farklı yollarla tek düze eğitimle bir yere varamayız, varamıyoruz da. Ayrıca usule gayet uygun zira 2018 başkanlık seçiminde bu yetkiyi iç adaylık olmaksızın yürütmenin atamasına imkan verdiler. O da haliyle kullanıyor...

Özelleştirilip sayısı azaltılırsa eğitim seviyesi çok daha üst seviyelere çıkar. Her ile üniversite açıp herkese diploma vermek yerine donanımlı kişilere üst seviye eğitim verilmesi gerek.

Esas üniversite düzeyinde özelleşmesi gerekiyor ki kaliteli ve özgün eğitim ortaya çıksın. Yoksa böyle herkese aynı müfredat farklı yollarla tek düze eğitimle bir yere varamayız, varamıyoruz da. Ayrıca usule gayet uygun zira 2018 başkanlık seçiminde bu yetkiyi iç adaylık olmaksızın yürütmenin atamasına imkan verdiler. O da haliyle kullanıyor...
O siyasete çok girer. 2017'deki referandumda bunların bile değiştirileceği aklımın ucundan dahi geçmezdi.

O siyasete çok girer. 2017'deki referandumda bunların bile değiştirileceği aklımın ucundan dahi geçmezdi.
Zaten rektör atamaları siyasi bir şey. Ayrıca oy kullanırken neye oy verdiğinizi bilmezseniz sonucunda da "yahu bu kesin hukuka aykırıdır" deyip aslında aykırı şeyi yasallaştırdığınızdan habersiz olursunuz. (Söz meclisten dışarı genel bir okuma) Keza esasen bunun sonrası konu dışı siyaset olacağı için açmıyorum. Sonuç olarak kuvvetler ayrılığı ilkesi dönemince rektör atamaları kurumca belirlenen adayın sunulması sonrası yürütmece atanırken artık 2547 sayılı kanundaki KHK ile gelen düzenlemece/değişiklikle (madde kaçtı hatırlayamadım ilk 20'de olması lazım) CB tarafından atanır hale gelmiştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı