Özel üniversitede %100 burs her sene için geçerli mi?

evaemars

Decapat
%100 bursunu kazandığımız özel üniversite bursu bütün yıllar için geçerli oluyor mu?
Geçerli oluyorsa gitme gibi bir durumu var mı?
Varsa nasıl?
%50 burs kazansak seneye sınava girip %100 kazanırsak 2. seneyi o şekilde okuyabiliyor muyuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şartlara uyduktan sonra (disiplin cezası almama, akademik olarak yüksek olma/ üniden üniye değişiyor) burs, öğrenciliğin bitene kadar devam eder.
%50 burs kazansak seneye sınava girip %100 kazanırsak 2. seneyi o şekilde okuyabiliyor muyuz?
Böyle bir şey olmaz benim bildiğim :)

%100 bursunu kazandığımız özel üniversite bursu bütün yıllar için geçerli oluyor mu?
Geçerli oluyorsa gitme gibi bir durumu var mı?
Varsa nasıl?
Tekrar 0'dan üniversiteye başlarsan neden olmasın.

Bu arada dediğin şey olabilir atıyorum şuan okuyorsun yüzde 50 burs lusun sınava girip yüzde 100 burs kazanırsan 2. sınıfta yüzde yüz burslu olma ihtimalin var yeniden kayıt yaptırırsın verdiğin derslerde denklik problemi olmadığından direk saydırırsın.

Bu dediğimi 6 senede üniversite bitiremeyen ve bursu kesilecek kişiler yapıyor.

Sadece eğitim ücretin oluyor. Hazırlık için 2, lisans için ise 6 yıl hakkın var. Yani sınıfta kalsan bile aslında bursun gitmiyor. Yüz kızartıcı ceza alırsan bursun kesilir. ÖSYM bursları bu şekilde.
Ama %50 bursla girip sonrasında okulun verdiği ek burs alırsan onlarda genelde belirli bir not ortalaması vb. şeyler istiyorlar.
Şartlara uyduktan sonra (disiplin cezası almama, akademik olarak yüksek olma/ üniden üniye değişiyor) burs, öğrenciliğin bitene kadar devam eder.
Aslında öğrencilik bitene kadar değil. Belirli bir süresi var. Not ortalaması vb. şeyler de istenmiyor.
Normal şartlarda böyle bir şey yok. Kitaba göre en azından. Çünkü yaptığın tercihler okula öğrenci olarak başlamak için. İlk sınıfa geçersin. Ama öğrenci işleriydi, ilgili departmandı vb. yerlerle uğraşıp yapabilirsin muhtemelen.

Tamam işte üninin şartlarını karşıladıktan sonra öğrenciliğin bitene kadar devam eder. İstenilen not ortalamasının altında kalırsa falan zaten o durumda kesiliyor diye biliyorum. Bunlar da çok değişken, her yerin ayrı kuralı var. Araştırması lazım.

Net cevaplıyorum. Eğer 50 bursla girip bölümde başarılı olursanız ilk 10-20'ye girmek gibi ikinci sene tam burslu okursunuz. Eğer tam burslu girip not ortalamanız düşük gelırse bursunuz 50 veya 75 seviyesine düşürülür. Genel üniversitelerin kriterleri bu yöndedir.

Tamam işte üniversitenin şartlarını karşıladıktan sonra öğrenciliğin bitene kadar devam eder. İstenilen not ortalamasının altında kalırsa falan zaten o durumda kesiliyor diye biliyorum. Bunlar da çok değişken, her yerin ayrı kuralı var. Araştırması lazım.
Hocam anlatamıyorum galiba. Bu okulun verdiği bir burs değil. ÖSYM bursu bu. Kuralları ÖSYM belirliyor. Kontenjanını da ÖSYM belirliyor. Bu yüzden sınıfta kalma gibi bir durumda burs kesilmiyor. Değişken falan da değil. Okulun verdiği ek burs olursa onlar değişken. Zaten belgelere bakılırsa burslu yazmaz, ÖSYM bursu vb. bir şey yazar. Araştırılacak tek şey %50 bursla ilk yılı bitirip ikinci yıl %100 burs kazanınca 2. sınıftan başlanılıp başlanılamayacağı.

Sadece eğitim ücretin oluyor. Hazırlık için 2, lisans için ise 6 yıl hakkın var. Yani sınıfta kalsan bile aslında bursun gitmiyor. Yüz kızartıcı ceza alırsan bursun kesilir. ÖSYM bursları bu şekilde.
Ama %50 bursla girip sonrasında okulun verdiği ek burs alırsan onlarda genelde belirli bir not ortalaması vb. şeyler istiyorlar.

Aslında öğrencilik bitene kadar değil. Belirli bir süresi var. Not ortalaması vb. şeyler de istenmiyor.

Normal şartlarda böyle bir şey yok. Kitaba göre en azından. Çünkü yaptığın tercihler okula öğrenci olarak başlamak için. İlk sınıfa geçersin. Ama öğrenci işleriydi, ilgili departmandı vb. yerlerle uğraşıp yapabilirsin muhtemelen.
hocam birşey sorcam çok kafama takıldıda ben İstinye Dijital Oyun Tas. bölümü istiyorum. 373,24 puanla ve 67425 bin sıralamayla 10 kişiyi %100 bursla alıyorlar. şimdi diyelimki ben burayı kazandım fakat bölümün dili %100 ingilizce ve ingilizcede olursa hazırlık okumam gerek ben hazırlıktanda burslu olarakmı okuyorum ? yoksa hazırlığa bir ücret ödemem gerekir mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı