Özgür ve açık kaynaklı mesajlaşma uygulaması ‘Signal’

Metafractal

Kilopat
Makaleler
29
Yer
Türkiye
WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinde yaşanan bombardımanı ve çoğu kişinin Telegram’a geçtiğine elbet tanık olmuşsunuzdur.

WhatsApp, 8 Şubat’ta yeni kullanıcı sözleşmesinin hayata geçeceğini duyurdu. Kısacası, artık uçtan uça şifreleme teknolojisinde söz sahibi olamayacaksınız.

2FFE87E5-4882-4871-8D5A-1699B9685198.jpeg

Fotoğrafın sol taraftaki metninde görüldüğü üzere, ‘WhatsApp sunucuları hiçbir zaman kullanıcının özel anahtarına erişim sahibi olamaz." Yazıyor. Ancak, güncellenen sözleşmede yani sağ tarafta ise WhatsApp, özel anahtara olan erişimin sadece kullanan taraf olduguna dair olan paragrafı resmi raporundan kaldırmış.

Pekala, Signal nedir?

21 Şubat 2018'de Moxie Marlinspike ve WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton, Signal Foundation'ın kurulduğunu açıkladı.

Signal: Misyonu, özel iletişimi mümkün, erişilebilir ve her yerde bulunabilir kılmak, "desteklemek, hızlandırmak ve genişletmek" olan 501 (c) (3) kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olup erişilebilir bir kuruluştur.

Vakıf, Eylül 2017'de WhatsApp'ın ana şirketi Facebook'tan ayrılan Acton'dan gelen 50 milyon dolarlık fonla çalışmalarına başladı. Açıklamaya göre, Acton vakfın Yönetim Kurulu Başkanı ve Marlinspike Signal Messenger'ın CEO'su olarak devam etmektedir. (Bu kısmın kaynağı Vikipedi’dir).

Kısacası, WhatsApp ve Telegram'dan farklı olarak Signal, şifreleme anahtarlarını kullanıcı tarafında saklayarak iletişim sağlar. Yani Signal, istese bile ellerinde anahtar olmadığı için şifrelenmiş mesajlarınızı okuyamayacaktır.

Ayrıca, 7 Ocak tarihinde Elon Musk, Twitter üzerinden 'Use Signal' yani Signal kullanın mesajını paylaşmıştı;
Ekran görüntüsü 2021-01-10 034825.png

WhatsApp da, Telegram da, Signal da, Bip de, Dedi de... Bütün mesajlaşma uygulamalarında kullanıcıların saniye saniye bütün verilerine erişim sağlanıyor, WhatsApp sadece bu olayı resmi hale getirdi. O kadar korkulacak bir şey yok, bir şey değişmedi.

@Recep Baltaş gibi birisi derse kabul edersiniz ama ben dedim diye salladım veya yalan sanacaksınız.

WhatsApp'da Telegram'da Signal'da Bip'de Dedi'de bütün mesajlaşma uygulamalarında kullanıcıların saniye saniye bütün verilerine erişim sağlanıyor WhatsApp sadece bu olayı resmi hale getirdi o kadar korkulacak bir şey yok bir şey değişmedi.

@Recep Baltaş gibi birisi derse kabul edersiniz ama ben dedim diye salladım veya yalan sanacaksınız.

+ Olarak WhatsApp sözleşmede Facebook şirketi ile paylaşılacak yazdı ki bu da kendi şirketi, bunda korkulacak, panik ortamı olacak bir olay yok.

+ Olarak WhatsApp sözleşmede Facebook şirketi ile paylaşılacak yazdı ki bu da kendi şirketi, bunda korkulacak, panik ortamı olacak bir olay yok.
Sonuç olarak Milyarlarca indirilen bir uygulama sadece kullanıcıların verilerini kendi şirketi ile paylaşıcak zaten paylaşılıyordu resmi oldu gidipte sizin özelinizi paylaşacak değiller.

Övün Signal'i! Hak ediyor 😍.
Adliyeler bile Telegram'a geçiş yapıyor, WP'nin işi zor artık cidden.
:D.

WhatsApp'da Telegram'da Signal'da BİP'de Dedi'de Bütün mesajlaşma uygulamalarında kullanıcıların saniye saniye bütün verilerine erişim sağlanıyor WhatsApp sadece bu olayı Resmi hale getirdi o kadar korkulacak birşey yok birşey değişmedi.
Signal nasıl erişim sağlıyor? Yanlış bilgi.

WhatsApp da, Telegram da, Signal da, Bip de, Dedi de... Bütün mesajlaşma uygulamalarında kullanıcıların saniye saniye bütün verilerine erişim sağlanıyor, WhatsApp sadece bu olayı resmi hale getirdi. O kadar korkulacak bir şey yok, bir şey değişmedi.

Neden kabul edelim? Recep Baltaş ilah mı? Kanıt sunmadan paylaşılan bilgi geçersizdir. @Recep Baltaş'ın paylaştığı bilgi de dahil.

Geri
Yukarı