OHAL'in kalkması doları etkiler mi?

Yani hükümet istese Doları 3 TLnin altına çekerde hala neden bekliyor anlamadım. O kadar çok dolar rezervi biriktiki ülkede ne piyasaya dolar sürülüyor nede hükümet doları düşürmek için bir hamle yapıyor. Hala ekonomi planını devreye sokmaması ilginç bir durum. Ya başka bir olay var bizim bilmediğimiz yada bilerek bekletiyorlar. Ne kadar AKPli olsamda dolar ve ekonomi konusunda politikaları malesef çok yanlış.
Demokrasi sadece laf. Savunan Avrupa ülkelerine bi bakın çoğu ya başkanlık ya krallıkla yönetiliyor. Demokrasiyi uygulamak çok zor. Hele hele millete özgürlük verip yapmak istersen mümkün değil. Demokrasinin doğasında zaten zıtlık var. Her zaman bir taraf azınlık olup olay çıkartır.
Demokrasinin yatırımlar alakasıda yok ayrıca. Çin örnek olsun size.

Yani hükümet istese Doları 3 TLnin altına çekerde hala neden bekliyor anlamadım. O kadar çok dolar rezervi biriktiki ülkede ne piyasaya dolar sürülüyor nede hükümet doları düşürmek için bir hamle yapıyor. Hala ekonomi planını devreye sokmaması ilginç bir durum. Ya başka bir olay var bizim bilmediğimiz yada bilerek bekletiyorlar. Ne kadar AKPli olsamda dolar ve ekonomi konusunda politikaları malesef çok yanlış.
İstese diye bir şey yok kardeşim her üründe dışarıya bağımlıyız dışarı ürün satmıyoruz kazanmıyoruz dolayısıyla tarımcılık,hayvancılık bile bitmiş durumda dışardan alıyoruz üretmiyoruz sadece tüketiyoruz ek olarak ülkemize döviz girmiyor yatırım yapılmıyor turistler de gelmiyor eskisi gibi bürokrası zenginleştikçe halk ve millet olarak fakirleşiyoruz.

İstese diye bir şey yok kardeşim her üründe dışarıya bağımlıyız dışarı ürün satmıyoruz kazanmıyoruz dolayısıyla tarımcılık,hayvancılık bile bitmiş durumda dışardan alıyoruz üretmiyoruz sadece tüketiyoruz ek olarak ülkemize döviz girmiyor yatırım yapılmıyor turistler de gelmiyor eskisi gibi bürokrası zenginleştikçe halk ve millet olarak fakirleşiyoruz.

Eskiye oranla yüzdeye vurduğun zaman düşük olabilir. Eskiden üretim 2siyde tüketim 3dü. Şimdi üretim 5 ama tüketim 10. Ayrıca eskiden savunma ve silah sanayiye yatırım yoktu. Şimdi kaynakların bir kısmı buralara akıyor. Birde RTEnin Dünya'ya meydan okuması ve ülkeyi bir miktar geliştirmesi haliyle düşmanıda çoğalttı baskıyıda arttırdı. RTE zeki bir adam. Bunları hepsini hesap etmiştir (aldığım duyumlar ve araştırmalarım öyle). Ama birşeyler yapmaması ilginç. Dolar düşecek diyorsun hareket yok. Dediği gün 4.80den 4.86 oldu. Sür elindeki doları piyasaya yada acil durumlar için ekonomi planların var. Uygula birini. Tek suçuda hükümete bulmuyorum. Halkda biraz sorunlu malesef. Asgari ücret alıyorum diyip ağlayan adamın cebinde ya S9 ya iPhone X var (ben daha 2015den sonra çıkan pahalı cihazlara elimi süremedim ki istesem alabilirim). Tabiki bende isterim herkes en son teknolojiyi kullansın ama sonuçta paran yoksa niye kredi çekip telefon alıyorsun. Baksan kullanamaz bile. Hal böyle olunca sokakta gezip elinde telefonla mesaj atarsan arkadaşlarına, üretim yapmıyorsan burda ne hükümet ne de diğer ülkeler sana yardım etmez. Yunanistan gibi olacaz diye korkuyorum. Gençliğin durumu vahim (bende bu grubun içindeyim malesef, sadece telefona değil bilgisayara harcıyorum. Oda işimden dolayı).

Doların düşmesi o kadar kolay değil... OHAL kalkar elbet bir gün ama zaten ülkede dışarıdan alınmayan hiç bir şey kalmamış durumda. Tarım ülkesiyiz diyoduk şu an bi tek kendi ürettiğimiz domates fazla. O da ege ve antalyada özel sektörün yatırımları ile. Devletin üretim politikası bir tek bu alanda işe yaramış. Durum böyle olunca cari açığımız oldukça yükseliyor. Dışarıdan gelen yatırım olsa bile çok büyük bir etkisi olmayacak bence. En iyi ihtimal 4.5 civarında tutabiliriz belki...

Son düzenleme:
Tarım alanında söylediğiniz yanlış. Ben Gıda Mühendisiyim ve çalıştığım yere gıda analizi için ürünler geliyor. Haliyle ihracat ve ithalat ürünleride geliyor. Alınan ürün az gıda tarafında. Ama başta dediğim gibi. Üretimle tüketim aynı oranda artmıyor ki bu birçok ülkede böyledir.

Kralllık olayıda saygı değil anayasaların okursanız Kraliyetin bütün meclisi fesh etme hakkı vardır. Ha bunu kullanabilir mi, zor. İç savaş çıkma ihtimali olur. Zaten bulunması bile siyaset üzerinde yeterince baskı yapıyor.

Dolar konusudna merkez bankası uzun bir süredir piyasaya dolar sürmüyor. Elinde acil durumlar için büyük bir rezerv var. Ama sürmüyor. Önceki mesajdada dedim sebebi bilmiyorum. Ama eğer piyasya dolar sürüp doları düşürürde tekrar artışa geçerse uygulayacak bir politikası kalmaz diye sürmüyor olabilir.

Son cümlenizde bence mantıklı. Hiçbir ülkede dolar arttığı zaman kolay kolay düşmez. Merkez bankasında birşey yapmadığına göre dediğiniz gibi 4.5 seviyelerinde tutmak gerekir. Düşer mi zor (ama imkansız değil)!

Tarım alanında söylediğiniz yanlış. Ben Gıda Mühendisiyim ve çalıştığım yere gıda analizi için ürünler geliyor. Haliyle ihracat ve ithalat ürünleride geliyor. Alınan ürün az gıda tarafında. Ama başta dediğim gibi. Üretimle tüketim aynı oranda artmıyor ki bu birçok ülkede böyledir.

Kralllık olayıda saygı değil anayasaların okursanız Kraliyetin bütün meclisi fesh etme hakkı vardır. Ha bunu kullanabilir mi, zor. İç savaş çıkma ihtimali olur. Zaten bulunması bile siyaset üzerinde yeterince baskı yapıyor.

Dolar konusudna merkez bankası uzun bir süredir piyasaya dolar sürmüyor. Elinde acil durumlar için büyük bir rezerv var. Ama sürmüyor. Önceki mesajdada dedim sebebi bilmiyorum. Ama eğer piyasya dolar sürüp doları düşürürde tekrar artışa geçerse uygulayacak bir politikası kalmaz diye sürmüyor olabilir.

Son cümlenizde bence mantıklı. Hiçbir ülkede dolar arttığı zaman kolay kolay düşmez. Merkez bankasında birşey yapmadığına göre dediğiniz gibi 4.5 seviyelerinde tutmak gerekir. Düşer mi zor (ama imkansız değil)!

O zaman siliyorum hocam cevabımın o kısımlarını :p

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı