Okul bırakılıp sanayiye başlanılmalı mı?

Waxcy1

Picopat
Daha fazla  
Abilerim, dostlarım merhaba.8.sınıfa giden ve doğal olarak bu sene LGS'ye girecek olan bir kişiyim. Deneme sınavlarım 370-380 arası geliyor. İyi bir lise kazanabilmek için elimden geleni yapıyorum hedefim 410-420 puanlık sosyal bilimler lisesi babam sanayi ustası geliri de oldukça yüksek 3-4 aydır çalışmama rağmen denemelerimi ancak 20-30 puan yükseltebildim çalışmadan 390 gibi puanlara çıkabildim bu kadar çabama rağmen bu işten bir fayda göremedim son birkaç ayda da bu işin düzelmeyeceğini düşünüyorum lisede de durumlar iyi gitmezse babamın yanına işe gitmeyi düşünüyorum düşünceleriniz nelerdir?

Bence lise okuman şart. Bir gün kafan atar ben bu işi yapmayacağım dersin ama bakarsın hiçbir yere giremiyorsun. Yine sana kalmış bir durum senin hayatını biz yaşamayacağız.

Meslek lisesi oku hem bilgin olur hem maaşın yatar hem de çok yorulmazsın eğitim hayatın ilerlemiş olur sana birçok faydası olur kendi dükkanını bile açarsın oradan mezun olursan tabii bölümleri iyi seçmen gerek tornacılık marangozluk falan var.

Eğer babanın yanına gidersen çok yorulursun sana hiç iyi gelmez benim önerim endüstri meslek lisesi ögrenim hayatının devam etmesi istersen mezun olunca 2 ya da 4 yıllık üniversitesini de okursun bu işte uzman olursun zaten derslerinde iyiymiş.

Abilerim, dostlarım merhaba.8.sınıfa giden ve doğal olarak bu sene LGS'ye girecek olan bir kişiyim. Deneme sınavlarım 370-380 arası geliyor. İyi bir lise kazanabilmek için elimden geleni yapıyorum hedefim 410-420 puanlık sosyal bilimler lisesi babam sanayi ustası geliri de oldukça yüksek 3-4 aydır çalışmama rağmen denemelerimi ancak 20-30 puan yükseltebildim çalışmadan 390 gibi puanlara çıkabildim bu kadar çabama rağmen bu işten bir fayda göremedim son birkaç ayda da bu işin düzelmeyeceğini düşünüyorum lisede de durumlar iyi gitmezse babamın yanına işe gitmeyi düşünüyorum düşünceleriniz nelerdir?

Meslek lisesi okuyup babanın yanına gir babanın işini devam ettirirsin hem de lise diploman olur.

Üniversite için deseydiniz belki düşünebilirim fakat lise diploması almanız şart bence. İlerleyen zamanda vazgeçerseniz bir işe zaten giremezsiniz. Tekrar okumaya devam edeyim derseniz liseyi bitirmeniz gerekecek. Liseyi bitirdikten sonra direkt üniversite sınavından falan devam edebilirsiniz tabii. Bence okulunuza devam edin. Ayrıca liseye değil, üniversiteye kafanızı yorun. Bölüm sonu canavarı üniversite sonuçta. Lise sınavınız beklediğinizden düşük gelirse bile güzel bir çalışmayla çok güzel üniversitelere gidebilirsiniz. Geleceğinizi lise değil üniversite belirler. Lise de etkiler tabi.

Çıraklık lisesine gir. 4gün iş bir gün okul. Elinde çok güzel bir imkan var. Babanın dükkanı var, tanımadığın biri olsa sürekli seni ezerler dayanamazsın ama babanın yanında işi gayet de güzel öğrenirsin. Benim şiddetle tavsiyem çıraklık lisesine girip babanın yanında çalışman olacaktır. Pişman olmazsın.

Liseyi okumadan geçme ama babandan o mesleği de öğren derim. Bu zamanda özellikle TR de bu tarz meslekler kesinlikle aç kalmıyor, kaçırma ama eğitimi de aksatma. Birinden birini bırakman gerekmez.

Geri
Yukarı