Okul çok önemli mi?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Merhaba konum kararsızlıkla ilgili. 11. sınıfım ve başarılı değilim yani çalışmayı sevmiyorum anlayacağınız, babam da zaten ya ilk 50k’ya 100k’ya gir iyi bir bölüm kazan geleceği olan yer kazan göndereceğim ama kötü yer kazanırsan göndermem diyor ve ben ilk 100k yapamam iyi bölüm yapamam. Bu yüzden el sanatlarına yönelmeyi düşünüyorum. Eniştem oto döşeme dükkanı açtı tek çalışıyor birisi lazım yazın ve 15 tatilde gitmeyi düşünüyorum eğer orada gelişirsem babamın dükkanı var tutar mı bilmem ama var tanınan birisi babam. (babam da demirci, 20 yıldır İzmir'in deniz kenarındaki bir ilçesinde çalışıyor büyük yerlere iş yaptı tanınıyor bu yüzden, güvenilir tanınılır kendisi)

Okulda başarılı olamayacağım hayallerim var bunları gerçekleştirmeyi tabii isterim. Okul hayatı çok mu önemli arkadaşlar? Yani burada 25-30 yaşındaki kişiler vardır, siz okul okumanın mantıklı olduğunu düşünüyor musunuz? Şu an hangi mesleği yapıyorsunuz, nereden mezunsunuz? Yani ben yapamıyorum okulu yani yapmak istemiyorum el sanatı çok önemli ve bu şansımı eniştemle çalışarak kullanmak istiyorum. Hem işi öğrenirim hem de en azından eniştem kazanırsa bana da verir biliyorum.

Artık 4 sene üni okuyanlar bile işe alınmıyor. Dün arkadaşım sadece 4 sene Üniversite okudu diye işe alınmadı. Daha bilgili çalışan istiyorlarmış :D

Eğer okuyup mantıklı bir şey yapmayacaksan babanın yanında çalışmak olabilir ama eniştenin yanında çalışmak saçma bence, ne kadar akraba olsan da kan bağın 1. derece olmayınca sıkıntılar yaşanabilir. Tabii en doğrusunu Allah bilir.

Herkes okuyacak diye bir şey yok. Hem İlber Ortaylı'nın hem de Celal Şengör'ün bu konu hakkında çok güzel konuşmaları var. Eğer okumak istemiyorsanız el sanatlarına yönelin derim. Ancak lütfen cahil kalmayın. Okul okumuyorsanız bile size hayatta gerekli olan birkaç dersi çalışın derim.

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır."

Mustafa Kemal Atatürk

İyi okullarda okursan önemli. Kötü okullarda okusanda önemli. Staj vb çevren sayesinde iş buluyorsun. Referans sağlıyorsun. Bodoslama gidip işe başvurunca kimse takmıyor.

Ticaret yapacaksanız eğitim çok önemli değil. Baban ve ailen sayesinde çevre yapıp işleri büyütebilirsin. Sırf çırak ve eleman olarak kalmazsın. İşi öğrenirsin sonra dükkanları büyütürsün vs...

Ama Ticareti sadece dükkan işlerinde şu işi yaparım geçerim kafasında olmaman lazım yoksa asgari ücrete tabii kalırsın. Eğer kendi patronun olmaya çalışırsan güzel para var diyebiliriz.

Geri
Yukarı