Okul evrakta sahtecilik suçu nedir?

kmlemr

Decapat
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar. Sınıfımıza dışarıdan arkadaş getirdik olmayan birisinin yerine hoca fark etti sonra o kişinin ismini soyismini T.C.'sini falan kağıda yazmasını istedi. O da yazmadan sınıftan çıktı gitti. Hoca da isimlerimizi aldı evrakta sahtecilikten dedi. Siciliniz bozulacak dedi. Milli eğitime dilekçe yazmış. Bunun sonunda ne olur ne çıkar?

Evrakta sahtecilik olması için yoklama defterine veya sınav kağıtlarına müdahale etmeniz lazım. Dediğiniz gibiyse bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum.

Edit: Evrakta sahtecilik olabilir çünkü başka birisini yerine sokmuşsunuz. Tavsiyem gidip özür dilemeniz.

Son düzenleme:
Selamünaleyküm arkadaşlar. Sınıfımıza dışarıdan arkadaş getirdik olmayan birisinin yerine hoca fark etti sonra o kişinin ismini soyismini T.C.'sini falan kağıda yazmasını istedi. O da yazmadan sınıftan çıktı gitti. Hoca da isimlerimizi aldı evrakta sahtecilikten dedi. Siciliniz bozulacak dedi. Milli eğitime dilekçe yazmış. Bunun sonunda ne olur ne çıkar?

Çok büyük sorunlar çıkacağını zannetmemekle birlikte hareketinizin doğru olmadığını düşünüyorum. Diğer arkadaşımızın dediği gibi önce öğretmeninizden izin almanız gerekirdi.
Öğretmenle görüşün belki bir şansınız vardır.

Basit bir konu değil sizin arkadaşınız "keko, serseri" olmayabilir ama başka birisinin getirdiği kişi böyle olabilir hocaların da bunu bilemeyeceği için sınıf içinde yaşanacak bir sorunda hoca sorumlu tutulur (ders içinde). Gidin özür dileyin belki uyarı vs. verirler.

Meb diyene kadar yazdıkların üni de oldu diye yorumladım.

Hocam sınıfa giren kişi arkadaşınız, siz evrakta sahteciliği nerde yaptınız ? Ya da yoklama defteri bir daha değiştirilemeyen bir şey mi ? Göz korkutmak için saçmalamış gibi geldi.

Olmayan birisinin yerine öğrenci sokup onu var olarak yazdırdıysanız bunu evrakta sahtecilik olarak karar verebilirler cezası ise okul değiştirmektir. Gidin özür dileyin.

Yorum yapan arkadaşlar önemli noktayı kaçırmış "sınıfta olmayan birisinin yerine başkasını koymuşlar" eğer yoklamaya etki ettirdilerse bu şekilde ceza alırlar, kaçarı yok.

Yazmış olduğun konuda hukuki bir değere sahip özel bir belgenin sahte olarak düzenlenmesi, değiştirilmesi ve kullanılması ile alakalı bir meseleyi göremedim ki evrakta sahtecilik olsun. Hadi bunu geçtim; gençsiniz ve daha önünüzde upuzun yolunuz var ve hiç uzatmadan hocanızla konuşup özür dileyin, konu kapansın.

Yorum yapan arkadaşlar önemli noktayı kaçırmış "sınıfta olmayan birisinin yerine başkasını koymuşlar" eğer yoklamaya etki ettirdilerse bu şekilde ceza alırlar, kaçarı yok.
O zaman doğrudur, konu sahibi ilk mesajındaki gibi şekilde dile getirdiği için ihtimal edemedim.

Düzeltme: Olmayan birisinin yerine dışarıdan arkadaş getirmiş, bu kısmını kaçırmışım.

Geri
Yukarı