Okul harçlığı yetmiyor

Arkadaşlar okul için babam haftalık 200 TL veriyor. Sabahları geç kalkıyorum yani okul 8.45'te başlıyor, benim 15 dakika yürüme mesafem var saat 8'de kalkıyorum ben de. Babam da o zaman kahvaltısını bitirmiş, annem toplamış oluyor (kahvaltıya 7'de başlıyor babam sohbet derken bitiş 8'i buluyor) ben de kahvaltıyı okulda yapıyorum. Bazen simit, poğaça ve ayran (4+5+5= 14TL) alıyorum bazen de sadece poğaça ya da simit (5 veya 4 TL) alıyorum. Bunları bitiriyorum ilk teneffüs. Öğlen acıkıyorum ve yemek istemiyorum ama bu sefer de kilo verme veya aynı kiloda kalma oluyor, ben de yani yemem lazım zayıfım biraz (birkaç hafta önce okulda hiç yememiştim harçlık biriktirmek için o yüzden 3 kilo düşmüştüm, bu kiloyu toparlamam üstüne 2-3 kilo eklemem lazım sağlıklı bir şekilde) ve en kötü bir sandviç 27 TL, döner 28 TL. Yuvarlayıp 30 TL diyebiliriz buna. Ben de eve gidince ders çalışamıyorum yani ders çalışmaya yeni başladım bunu evde odaklanarak yapamıyorum. Okul bitiminde 11. ve 12.sınıflar okulda kalıyor bahçedeki banklarda oturuyor ve ders yapıyor, ben de onlara katılmaya başladım ve okulda ekstra 2 saat geçirdiğim için en az bir şey yemem ya da içmem lazım. Bu son dediğimi saymazsak benim hesap en az 35 TL oluyor en fazla 44 TL oluyor ve benim bu 200TL'yi günde 40, 40 kullanmam lazım ve yetmiyor çünkü okulda bir kahve 8 TL ya da bir içecek 10-12 TL arası. Babamdan da harçlık isteyemem yani adam 200 TL veriyor bu bir öğrenci için büyük bir para okul harçlığı olarak. Evden yemek götürmeyi pek yapamadım annem pilav, makarna gibi şeyleri çok yapmaz, yaparsa da tam yapar ve biter sabaha kalmaz. Ne yapmam lazım? Çok düşündüm fakat aklıma bir türlü fikir gelmedi.
çoğu kişi sana yüklenmiş lakin bence asıl sorun kantinin pahalı olması. abi ne var o dönerde de 28 lira? sandviç 27 lira? hangi okul orası ya da hangi program ile işbirliği yapıyorlar bilmiyorum ama hiç ekonomik değil

Pilav makarna vs yapması çok kolay ve 20 dakikanı almaz. İkisini de suya koyuyorsun kendi kendine pişiyor. İkisini de yapmayı öğren cidden çok kolay emin ol. Akşamdan tavuklu pilav veya salçalı makarna yapıp götürebilirsin hem daha çok doyarsın hem çok fazla kâra geçersin. Bir tane termos mug al içeceklerini de 2 litre al içeceğini de evden götür öyle de çok kâra geçersin hem de termosla götüreceğin için soğuk kalır. Ayrıca termosla sıcak içecek de götürebilirsin kış aylarında kahve, çay vs.

Üniversiteye geçtiğinde mecbur evde yapacaksın şimdiden birkaç yemek yapmayı öğrenmiş olursun.

Yemekler için Tupperware içecek için Stanley termoslara bakabilirsin

çoğu kişi sana yüklenmiş lakin bence asıl sorun kantinin pahalı olması. abi ne var o dönerde de 28 lira? sandviç 27 lira? hangi okul orası ya da hangi program ile işbirliği yapıyorlar bilmiyorum ama hiç ekonomik değil
Hocam bide doyursa değer dicemde, değmiyor.
O zaman seçimde ampule basma.
Ne güzel dedin Allah razı olsun sen demesen basmicaktım ne tür bi, neyse.
Pilav makarna vs yapması çok kolay ve 20 dakikanı almaz. İkisini de suya koyuyorsun kendi kendine pişiyor. İkisini de yapmayı öğren cidden çok kolay emin ol. Akşamdan tavuklu pilav veya salçalı makarna yapıp götürebilirsin hem daha çok doyarsın hem çok fazla kâra geçersin. Bir tane termos mug al içeceklerini de 2 litre al içeceğini de evden götür öyle de çok kâra geçersin hem de termosla götüreceğin için soğuk kalır. Ayrıca termosla sıcak içecek de götürebilirsin kış aylarında kahve, çay vs.

Üniversiteye geçtiğinde mecbur evde yapacaksın şimdiden birkaç yemek yapmayı öğrenmiş olursun.

Yemekler için Tupperware içecek için Stanley termoslara bakabilirsin
Haklısınız deniyeceğim hocam.

Geri
Yukarı