Okul konserine nasıl hazırlanılmalı?

Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Voleybolcu ilçe Yeşilay kulüp başkanı
Haftaya çarşamba günü 4 kişi yapacağımız bir rock konseri var. Uzun süredir hazırlanıyoruz ben lead gitarist olacağım diğer 3 ensturmana uyum sağlıyorum provalarda asla benim yüzümden bir bozulma olmadı ama bass gitarist ritim gitaristimise(vokale) uyum sağlayamıyor. Başka bassçı bulamadık bir bozulma olduğunda prova esnasında birkaç saniyelik kötü bir ses sonrası toparlıyoruz. Müzik öğretmenlerimiz ne yapın ne edin bu sorunu çözün dedi bas hala bize tam uyum sağlayamıyor. Konser anında bass gitar yüzünden şarkı birkaç saniye bozulduğunda nasıl belli etmeden toparlayabiliriz?

Çalacağımız şarkılar: Işıkları söndurseler bile, aşk nereden nereye, yıldızların altında, saydım, bu akşam, senden daha güzel.

Bass gitaristimiz biraz amatör.

O birkaç saniyelik kötü sesin tanımını daha iyi yapmalısınız nasıl kötü bir ses? Duraksama gibi mi yoksa hatalı bir melodi gibi mi? Ayrıca çalacağınız bütün şarkıları hep birlikte grup olarak dinleyip. Trafiği iyi yönetebilmelisiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu videoyu grupça izleyin size çok şey katacaktır.

Başka bir basçı bulursanız bile grup üyenizi yarı yolda bırakmayın onunla birlikte çalışın.

O birkaç saniyelik kötü sesin tanımını daha iyi yapmalısınız nasıl kötü bir ses? Duraksama gibi mi yoksa hatalı bir melodi gibi mi? Ayrıca çalacağınız bütün şarkıları hep birlikte grup olarak dinleyip. Trafiği iyi yönetebilmelisiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
şu videoyu grupça izleyin size çok şey katacaktır.

Başka bir basçı bulursanız bile grup üyenizi yarı yolda bırakmayın onunla birlikte çalışın.

Hatalı melodi.

Haftaya çarşamba günü 4 kişi yapacağımız bir rock konseri var. Uzun süredir hazırlanıyoruz ben lead gitarist olacağım diğer 3 ensturmana uyum sağlıyorum provalarda asla benim yüzümden bir bozulma olmadı ama bass gitarist ritim gitaristimise(vokale) uyum sağlayamıyor. Başka bassçı bulamadık bir bozulma olduğunda prova esnasında birkaç saniyelik kötü bir ses sonrası toparlıyoruz. Müzik öğretmenlerimiz ne yapın ne edin bu sorunu çözün dedi bas hala bize tam uyum sağlayamıyor. Konser anında bass gitar yüzünden şarkı birkaç saniye bozulduğunda nasıl belli etmeden toparlayabiliriz?

Müzik öğretmeniniz hiç kusura bakmasın. O işi bırakıp gitsin, tren garında trenlere düdük çalsın. Anca onu yapabilir gibi görünüyor.

Her enstrüman ve vokal kendi görevini yapmalıdır. Herkes sadece davulun temposuna uymalıdır. Ne başka enstrümanı, ne de vokali takip etmeyeceksiniz.

Eğer basscı hata yapıyor ise, sizin müziğinizi çalmanıza engel değildir. Hatta bir vokal sadece davul ile birlikte o şarkıyı taşıyabilir.

Bir örnek: Aşağıdaki videoyu izleyin. Alcatrazz konserinde Malmsteen, gitar kablosuna basıp koparıyor, grup şarkının bir bölümünü gitarsız çalmak zorunda kalıyor ancak kimse aksamıyor.

Müzik öğretmeniniz hiç kusura bakmasın. O işi bırakıp gitsin, tren garında trenlere düdük çalsın. Anca onu yapabilir gibi görünüyor.

Müzik öğretmenlerimizin hatamızı düzeltmemize yardım etmek yerine bize gereksiz baskı yapıyorlar daha önce söyledik ve bize bağırdılar.

Her enstrüman ve vokal kendi görevini yapmalıdır. Herkes sadece davulun temposuna uymalıdır. Ne başka enstrümanı, ne de vokali takip etmeyeceksiniz.

Bunu ilk kez sizden duydum öğretmenlerimiz bize şu şekilde öğretti uyum durumunu.
Solo gitar = davul ve ritim gitar.
Ritim gitar = vokal.
Vokal = ritim gitar davul.
Davul = herkes.

Eğer basscı hata yapıyor ise, sizin müziğinizi çalmanıza engel değildir. Hatta bir vokal sadece davul ile birlikte o şarkıyı taşıyabilir.

Bir örnek: Aşağıdaki videoyu izleyin. Alcatrazz konserinde malmsteen, gitar kablosuna basıp koparıyor, grup şarkının bir bölümünü gitarsız çalmak zorunda kalıyor ancak kimse aksamıyor.

Grubumla konuşacağım.

Müzik öğretmenlerimizin hatamızı düzeltmemize yardım etmek yerine bize gereksiz baskı yapıyorlar daha önce söyledik ve bize bağırdılar.

Bunu ilk kez sizden duydum öğretmenlerimiz bize şu şekilde öğretti uyum durumunu.
Ritim gitar = vokal.
Davul = herkes.

Bir örnek: Aşağıdaki videoyu izleyin. Alcatrazz konserinde malmsteen, gitar kablosuna basıp koparıyor, grup şarkının bir bölümünü gitarsız çalmak zorunda kalıyor ancak kimse aksamıyor.

Grubumla konuşacağım.
30 yıla yakın gitaristlik, Yüzlerce sahne... Üstüne de her yetkinlikten onlarca müzisyen ağırlıyorum stüdyomda. Müzik öğretmeniniz eminim flüt bile çalmamıştır bir orkestra içinde.

O zaman sorun çok büyük değil melodiyi hep birlikte kulaktan çıkarırsınız ya da internetten çalışırsınız olur biter. Siz yeterki bas gitaristinizin kalbini kırmayın. İlk sahne deneyimlerinde stres ve grup arasındaki tartışmalar çok oluyor, ilk sahnemde benim de başıma geldi zamanla alışıyorsunuz birbirinizin hata yapmasına tolerans gösterebiliyorsunuz. En önemlisi de bu.

Ayrıca üstteki videoyu izlediyseniz oradaki arkadaş sahnede neler yapmanız gerektiğini mükemmel bir şekilde anlatmış. Metronomu kaçırma, hata yapsan bile sanki doğruymuş gibi devam et bu ikisini yaptınız zaman sahnede rahat edersiniz.

Son düzenleme:
O zaman sorun çok büyük değil melodiyi hep birlikte kulaktan çıkarırsınız ya da internetten çalışırsınız olur biter. Siz yeter ki bas gitaristinizin kalbini kırmayın. İlk sahne deneyimlerinde stres ve grup arasındaki tartışmalar çok oluyor, ilk sahnemde benim de başıma geldi zamanla alışıyorsunuz birbirinizin hata yapmasına tolerans gösterebiliyorsunuz. En önemlisi de bu.

Ayrıca üstteki videoyu izlediyseniz oradaki arkadaş sahnede neler yapmanız gerektiğini mükemmel bir şekilde anlatmış. Metronomu kaçırma, hata yapsan bile sanki doğruymuş gibi devam et bu ikisini yaptınız zaman sahnede rahat edersiniz.

Hocam dediğim gibi bascımız çok amatör ve kulaktan çıkaramıyor.

Hocam dediğim gibi bascımız çok amatör ve kulaktan çıkaramıyor.
Sorun değil internetten nota bulabilirsiniz ya da siz kulaktan çıkarabilirsiniz

Ritim gitar = vokal.
Davul = herkes.

Bu çok saçma. Madem davul = herkes neden başka eşitliklere gerek var herkes davula göre çalsın işte.

Yeni konular

Geri
Yukarı