Okul okumak gerekli mi?

Okul okumak gerekli mi?

• Evet

Oy: 54 69,2%
  • Hayır

Oy: 17 21,8%
  • Sadece İlkokul

Oy: 7 9,0%

• Oy verenlerin toplamı
    78
Bence lise 11'e kadar okunması kesinlikle gerekli. 11'den sonra hem iş hem okul yapılmalı veya direkt iş hayatına geçilebilir. Bu zamanda okuyarak bir yere gelmek gerçekten şans.

okulda bence okuduğunu anlayabilecek kadar sorun çözme yetisi kazanmak ve temel düzeyin 1-2 kademe üstü kadar matematik yeteneği kazanmak için gerekli, ancak bilgi ve zeka ayrı şeyler bunu biliyoruz, ben borsacıyım ekonomi veya finans uzmanı olarak gidip portföy yöneticiliği yapamıyorum ama SPK lisansı aldığımda(hangi bölüm olduğu önemsiz üni şartı var) lisans aldığımda yapabiliyorum,

İyi olduğumuz şeyleri sırf bölümünü okumadık diye yapamıyoruz veya yanlış yönlendirmelerle iyi okuldan mezun olursan iyi para kazanırsın algısına kapılıyoruz.

Kim ne derse desin dünya da ki en iyi meslek tüccarlıktır, ancak bunun okulu yok, kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bir şeyler başarmış çoğu insan sizce asıl mesleklerini mi yapıyor?

Konunun özeti şu. 16 Yıllık bir eğitim hayatı sonucunda asgari ücrete çalışıyorsun. Veya işsiz kalıyorsun. (genelleme yapıyorum ama Türkiye de ki sistem bu maalesef) Bunun yanın da dershane gibi tonlarca okul masrafı var. Okul da verilen eğitimlerin yetersizliği konusun da hemfikiriz bence.

Şimdi diğer tarafı ele alalım. Adam bir yerde işe girdi. Asgari ücret pişmeye başladı. Sen mezun olana kadar o adam kendi hayatına kurulu düzen getirebiliyor. Belki eğitimsiz gibi gözüküyor ama bir işin ustasından öğrendiklerini okulda öğretmiyorlar.
Çoğu meslekte de kariyer odaklı da düşünsen tecrübe'ye bakıyorlar. Okuduğun okul ODTÜ, boğaz içi falan değilse İngilizcen yoksa okumak ve okumamak arasında çok büyük fark olmuyor.
Yazılım için konuşacağım seni her alan da en az bilgiye sahip olacağın şekil de yetiştiriyorlar. Hedeflediğin kariyerde, konu da uzman olamıyorsun kendin bir şeyler yapmadıkça.

Şimdi benim bir arkadaşım var 2000'li bu yıl da öğretmenliği tutturamadı. Diğer yıl deneyecek diyelim tutturdu. 4 yıl okur. 1 yıl kalsa 5 yıla bitirecek. KPSS girecek. Atanma bekleyecek askerlik olayı var. Hayatına 30-32 yaşında falan başlayacak. ( bu saate kadar ne yaptı derseniz PC bölümü okudu aile zoru ile işte bulamadı )

Son düzenleme:
Staj yapmış iş hayatını biraz görmüş biri olarak da şunu söylemek istiyorum. Okul da gördüklerimiz genel de hiçbir şeye yaramıyor. Tabii bu olay meslekten mesleğe göre değişir.

Üniversite yerine direk öğrencilere 2 yıl 4 yıl staj imkanı verseler direk o mesleği kaparlar. Girdiği yerde kalma ihtimali daha yüksek olur. İşsizlik ve donanımsız eleman sorununu çözerler.

Düşün staj yapıyorsun orada ki işi tamamen kapıyorsun. Yeteneklisin çoğu kişi senden memnun ama orada kalamıyorsun. Hoop işsizlik kariyerine hoş geldin. Yeni girdiğin işe alışamayabiliyorsun. Veya orada ki düzen farklı oluyor falan filan.

Yeni konular

Geri
Yukarı