Okumak çok mu gerekli?

Yazılım şirketlerinde en alt kısımdan olsa bile işe girersen en azından işi, ortamı görmüş olursun kendini ne kadar geliştirirsen o kadar başarılı olursun. Çoğu kişi üniversiteden mezun olup direkt yüksek maaşlı bir işe girmeye çalışıyor. Bir alanda kendini geliştirdikten sonra başarı için üniversiteye gerek olduğunu sanmıyorum.

Bazı insanlar bilgi edinmek için okur, bazıları okumak için okur. Bu soruyu bizden daha çok kendine sormalısın "ben ne için üniversiteye gidiyorum?" -karı kız için. Cevap: Okuma %100 işsiz kalacaksın kızda bulamayacaksın. -iş edinmek istiyorum mezun olunca işim hazır olacak. Cevap: Okuma hazır olmayacak şimdiden iş bul çalış.
Üniversite insanlara iş ayarlamaz maaş vermez. Üniversite eğitim verir o eğitimi tam alıp almamak öğrenciye bağlıdır. İstersen Harvard'a git bilgiyi doğru düzgün alamadığın sürece gene iş bulamazsın gene iş bulamazsın. Sen benim yaptığım hataları yapma ve boş okuma. Asla üniversite çıkışları oyun oynama kendini geliştirmeye uğraş ve hiçbir şeyi küçümseme. Ben tıp fakültesi okumama rağmen keşke boş zamanlarımda yatıp uyumak yerine bir tiyatro kursuna yazılsaydım da insanlarla doğru düzgün ilişki kurmamı sağlasaydım yerli yersiz heyecanlanmamı yenseydim diyorum.
Kısaca üniversiteye gitmek demek zaten kendini geliştirmek demek. Şöyle bir kendine bak liseye gitmeden önce neydin şimdi ne oldun. Örneklerim biraz saçma oldu ancak anlaşılır diye düşünüyorum.

Kendimi okumadan geliştirmek istiyorum. Bazen videolar ile karşılaşıyorum adam üniversiteye vereceğiniz zamanı kendinizi geliştirmeye verin diyor. Yani mantıklı gelmiyor değil. Bir yandan da okumazsam çevremdekilerin bakış açıları değişecek diye düşünüyorum. Ailem bana okumam konusunda asla ısrarcı değil. Bana bırakıyorlar seçimi. Ben şahsen 4 yıl boyunca kendimi kurslardan kurslara vermek istiyorum. Bir yandan İngilizce bir yandan yazılım(okumadan yazılımcı olmayı düşünüyorum. Alaylı bir şekilde.) Başka kurslara da gitmek istiyorum. Saygıdeğer arkadaşlar siz neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
Bir iş yerinde çalışmayı düşünüyorsanız diploma önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı