Okul Stresi ve Duygudurum Bozukluğu

Makaleler
45
Merhabalar,

Ben Eylül 2018'den itibaren okul Stresi, duygudurum bozukluğu yaşayan birisiyim. Depresyon ve manik atak konusunda bilgi sahibiyim. Tabii 2 yıldan beri tecrübe ettiğim bazı şeyler var. Eğer merak ettiğiniz veya sıkıştığınız bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz. 2 yıl az bir süre değil. Ben ders stresi ve kendiliğinden bozulan psikoloji yüzünden iki defa hastaneye yattım. Geçen sene 11 gün (Tedaviyi yarım bıraktım.), bu sene de 30 gün yattım ama tedaviyi yarım derken sadece hastaneden çıktım.

Yaşadığın şeylerle bi' tanım oluşturur musun hastalığına?
Örnek vermek gerekirse istemsizce yaptığım şeyler duygudurum bozukluğumdan dolayı oluyor. Daha detaya girersek iki bölüme ayrılır;
1- Depresyon dönemi: Hiçbir şey yapasım gelmiyor. Sinirden stresten ağladığım zamanları biliyorum. Ocak Şubat arası ağır depresyona girdim. Kendimi gerizekalı olarak nitelendiriyordum. Hiçbir şey yapamayan, kendini ezik gören birisiydim. O kadar stres geliyordu ki 3 hafta boyunca sakinleştirici iğne yaptırmaya başladım. O da bağımlılık yaptı. Gece 11 gibi yatıp akşamüstü 5 gibi kalkıyor, yemeğimi yiyip doğru hastaneye iğne yaptırmaya gidiyordum. Hastaneye yattıktan sonra bu bağımlılık geçti.
2- Mani Atak: Burada her şeyi yapabilirim hissiyatı var. Bende özgüven artışı hiç olmadı. Ama bazı yerler mani atak belirtisi verdi. Ben çok konuşma ve çok para harcama şeklinde oldu. Bunlar böyle.

Okul stresine gelirsek o benim tamamen ya hep ya hiç yani mükemmelliyeyçi yapımdan kaynaklanıyordu. Çok sıkıntı çektim ders yüzünden. Şu anda ders çalışma konusunda sıkıntı çekmiyorum fakat soru çözdürecek hocam olmadığı için ders çalışamıyorum. Tek o sıkıntı var.

Geri
Yukarı