Okulda arama yapılması yasal mı?

Arayabilir.
Sen okula bıçak çakı veya herhangi benzeri şeyler taşımanıza karşıt kontrol ediyorlar.
Yoksa bulurlarsa geçen okulda biber gazi getiren oldu polis ifade almaya kadar geliyor.

Basbaya açarlar.
Bunca zaman açtılar kimse bir şey diyemedi.

Hocam ben yanımda koruma amaçlı biber gazı taşıyorum ne olur ne olmaz diye bir sıkıntı oluşturur mu çünkü taşımak normalde yasal.

Hocam ben yanımda koruma amaçlı biber gazı taşıyorum ne olur ne olmaz diye bir sıkıntı oluşturur mu çünkü taşımak normalde yasal.

Okulda birine sıkarsanız sıkıntı olur.
Çocuk gitmis tuvalette denemek için sıkmış bizim arkadaşda tuvalete girmis bayılıyormuş çıkarmışlar çocuğu sonra hademe abla girdi oraya hasnelik oldu polisler filan geldi ifade filan aldılar.
Ilk başta tuz ruhu filan var sandık afad filan gelmişti.

Yasaklı bir ürüne el koyabilirler ama üst arama yetkisi verildiğini sanmıyorum bizim okulda arama yaptılar çantayı ellemediler çantayı biz boşalttık hatta normalde çantamda tornavida taşırım ama o gün şanslı günümdü getirmemiştim.

Arayabilir.
Sen okula bıçak çakı veya herhangi benzeri şeyler taşımanıza karşıt kontrol ediyorlar.
Yoksa bulurlarsa geçen okulda biber gazi getiren oldu polis ifade almaya kadar geliyor.

Basbaya açarlar.
Bunca zaman açtılar kimse bir şey diyemedi.

T.C Anayasasının 20. maddesi gereğince herhangi bir üst makamdan bir yetki almadıkları zaman arama yapamazlar. Ancak sen yine de okula yasaklı bir eşya götürme.

T.C anayasasının 20. maddesi gereğince herhangi bir üst makamdan bir yetki almadıkları zaman arama yapamazlar. Ancak sen yine de okula yasaklı bir eşya götürme.

Diyelim ki çantamda tornavida götürdüm bir iş için lazım okul ile alakası yok çıkışta lazım mesela bisikletim vites ayarı bozuluyor örneğin eğer ki arama isterlerse ve red edersem nasıl bir şey yapabilirim? Savunma.

Bundan 10 yıl önce ben lisedeyken de vardı bu arama gibi şeyler. Telefonumu saklamadığım yer kalmadı. Ama 1 kere bile eşya kaptırmadım neyse ki.

@Erenla Öncelikle öğrencinin üstü ve çantası hariç arama yapılabilir. Hukuki kaynağı da "Öğretmenlerin Terbiye ve Tedip Hakkı" ile Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği - Öğrencinin korunması başlıklı 158. madde.

Ancak öğrencinin üstü ve çantası aranmasında doktrinde iki görüş var.

(A) Bir görüşe göre disiplinlin önlemleri gereği, ölçülülük ilkesine uyarak, yapılacak aramalarda hakim kararına gerek yoktur.

(B) Diğer görüşe göre ise öğrencilerin de özel yaşam gizliliği hakkı bulunmaktadır ve Anayasa karşısında üst/çanta aramaları ancak kanuni bir düzenlemenin verdiği bir yetki ile yapılmalıdır. @Hiken

Ayrıntısını okumak isterseniz ; Öğretmenlerin Terbiye/Tedip Hakkı.

Geri
Yukarı