Okulda sigara veren kişi şikayet etmek mantıklı mıydı?

Ben okulda bir kızın bir erkeğe sigara verdiğini gördüm ve bunu müdür yardımcısına söyledim. Annem duyunca bana seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma, ya şikayet ettiğin kişiler seni dövse dedi ve bunu babama da söyledi ve babamda aynı şeyleri söyledi. Sizce söylemem doğru muydu yoksa ailem mi haklıydı?
Annene babana beni bunu yapacak kadar asosyal yetiştirdiğiniz için bana söylenmeyin diyebilirsin.

Annene babana beni bunu yapacak kadar asosyal yetiştirdiğiniz için bana söylenmeyin diyebilirsin.
Bunun asosyallikle ne alakası var acaba hocam? Sosyal olmak için yapılan her şeyi görmezden gelip sana ucu dokunmayan şeylere bulaşmaman mı gerekiyor? Bu çocuğun okulda sigara içildiğini şikayet etmesinin tek yanlış tarafı sigara içen kişilerin bunu öğrenip ona dadanabilme ihtimali olması. Bu da tedbirsizlik ve adaletin olmamasından kaynaklı bir şey zaten. Bu mantıkla yolda yürürken öldürülen veya bıçaklanan bir kişiyi gördüğünde de şikayet etmemen gerekiyor sonuçta ucu sana dokunmuyor ve seninle alakalı bir şey değil. Herhangi bir suç işlendiğini görüyorsan bunu şikayet etmek senin hakkındır. Şikayet etmezsen kuralların çiğnendiğini görüp şikayet etmediğin için sen suçlu olursun. Hala bunu "asosyalliğe" çekiyorsan yazık düşünme kabiliyetine.

Geri
Yukarı