Okuldaki İngilizce derslerinden düzgün İngilizce öğrenen var mı?

Benim okulumda sınavla beraber bizi özel İngilizce sınıflarına 2 sınıf olarak ayırdılar. Başta girmek istemiyordum iyi ki girmişim ben de okuduğum çoğu İngilizce cümleyi anlayabiliyorum ve zorluk çekmeyecek kadar konuşabiliyorum. Okuldan okula değişen bir durum. Şu an lise 2'ye geçtim ve eğer o sınavı 1 puanla kazanmasaydım ne olurdu inanın bilmiyorum.

Hmm, bir dizi izlediğinde altyazısız en azından 80%'ini anlayabiliyor musun?

Rastgele bir ABD gazetesi atsam her haberi 80% doğrulukla anlayabilir misin?

Seni London'a atsak derdini anlatabilir misin? Bir arkadaş grubu yapabilecek kadar ağzın laf yapıyor mu İngilizce olarak? Konuşmadan önce kafanda cümleyi kuruyor musun?

Genelde 80% anlayabiliyorum.

Gazeteyi genel olarak anlarım fakat her haberi anlayabileceğimi sanmıyorum. Bazı terimler ve deyimleri bilmiyorum.

Anlatacağımı düşünüyorum. Yurt dışından gelen arkadaşlarım vardı ve İngilizce muhabbet ediyorduk. Kafamda cümleyi kuruyor muyum diye sorusuna gelirsek; hem evet hem hayır. Günlük konuşmada düşünmüyorum ama önceden planlanmış bir konu hakkında konuşcaksam kafamda kuruyorum evet.

Ben. Devlet okulunda okudum hem ilkokulu hem liseyi, gayet iyi bir gramer temeliyle geçtim üniversiteye. Ondan sonra da oradan buradan edindiğim bilgilerle kendimi geliştirdim ve IELTS 8 - 8.5 seviyesine ulaştım. Okuldaki İngilizce derslerini dinlemeyip, boş ders olarak görüp bir şey öğretmiyorlar demeye hakkınız yok. Aşırı iyi bir eğitim olmadığının da farkındayım ama dil bu, Türkçe'ye de uzak bir dil. Gayret etmek, hiç değilse ödevleri yapmak gerek. Bir de İngilizce içerik tüketmeye başlayınca zaten alıp yürüyor fark bile etmeden.

Ben Öğrenebilceğimizi Düşünüyorum Ama Okuldansa İngilizce Başkalarıyla Konuşmak Daha Etkili Bunu Çokca Yaptım Ve Sayesinde İngilizcemi Çok Geliştirdim Lise 2 Yim Ve İngilizce Dersinde Yada Biriyle Konuşurken Kelime Bilgisi Dışında Sorun Yaşamadım Kelime Bilgisi İçinde Kelime Odaklı Mobil Uygulamalardan Öğrenilebilir
Ben. Devlet okulunda okudum hem ilkokulu hem liseyi, gayet iyi bir gramer temeliyle geçtim üniversiteye. Ondan sonra da oradan buradan edindiğim bilgilerle kendimi geliştirdim ve IELTS 8 - 8.5 seviyesine ulaştım. Okuldaki İngilizce derslerini dinlemeyip, boş ders olarak görüp bir şey öğretmiyorlar demeye hakkınız yok. Aşırı iyi bir eğitim olmadığının da farkındayım ama dil bu, Türkçe'ye de uzak bir dil. Gayret etmek, hiç değilse ödevleri yapmak gerek. Bir de İngilizce içerik tüketmeye başlayınca zaten alıp yürüyor fark bile etmeden.
+

Çoğunluğun düzgün öğrenemediğine eminim, ya aynı şeyi tekrar tekrar gösteriyorlar ya da üstünde çok durmadan yanlış tekniklerle geçiştiriyorlar. Zaten bu ders saat olarak da az, düzgünce konuşmak istiyorsanız ayrı bir ders/kurs almanız lazım.

Bana göre devlet okullarında -11. sınıfta dil secmediginizi varsayarsak- 12. sınıfa kadar öğretilen şeyler sürekli aynı, çok az bir ekleme yapılıyor. Grammer, kelime öğrenip okuduğunuzu anlayabilirsiniz, cümle kurabilirsiniz ama en önemli şeylerden biri olan Speaking konusunda çok zayıf kalıyor. Ben mesela okuduğumda anlayabilecegim bir metini dinlersem anlamıyorum. Anca yavaş ve net bir şekilde konuşan birini anlayabiliyorum. Speaking'e önem veren okullar çok azdır muhtemelen.

Bana okuldan ziyade oyunlar yardımcı olmuştu. Okula göre değişir ama okulların %99'da (özel eğitim almadığın sürece) kısır döngü gibi hep aynı şeyleri yaptırıyorlar. İngilizce öğrenmen için ek çalışma ve ek öğrenim şart. Okulda ki öğrenim ile imkanı yok.

Dediğim gibi okulda İngilizce görenler düzgün bir şekilde İngilizce konuşabiliyor mu? Yoksa kurslar, dershaneler sayesinde mi konuşabiliyor? Bunu eğitim sistemimizi kötülemek için söylemiyorum gerçekten merak ediyorum. İyi bir ingilizceniz var ise nasıl iyileştiniz? Kaç yılda/ayda? bize önerileriniz nelerdir?

Öğretmenine bağlı 8. sınıfda okulu takmadım İngilizce öğretmenim ceza veriyordu ya dersi dinleyin ya da İngilizce sayfalarca yazı yazın diye dersi dinleyip katılmaya başladım o zaman hocayı sevmeye başladım anladım bayağı güzel İngilizce anlatan hoca sayesinde çok güzel İngilizce öğrendim e tabii 12 yıllık MC serüvenimde var yanında 😁😁😂

Yeni konular

Geri
Yukarı