Okuldan ayrılınca askerlik tecili bozulur mu?

Haziran'da mezun oldum. e-Devlet'te böyle yazıyorken şubeye neden tekrar gideyim? Kaçak gözükmüyorum ki. İstanbulkart'ım bile iptal edildi geçen ay.

Kardeşim e-Devlet'te gözükmez çünkü TSK'ye bildirmemişsin. Öğrenci okuduğu süre boyunca 29 yaşına tecilli gözükür. Siz artık öğrenci değilsiniz dolayısıyla teciliniz yok artık üniversite mezunlarına mezuniyet sonrası verilen 2 yıl tecil hakkınızı kullanmanız gerekiyor bunu da askerlik şubesine giderek aktif etmeniz lazım yoksa kaçak durumuna düşersiniz. Uzun lafın kısası Haziran 2025 yılında askersiniz.

Hocalarım mezun olunca DGS ile lisansa yerlessem bu 10 yillik tecil bozulur mu?
10 yıllık tecil diye bir şey yok. Eğitim süreniz boyunca tecillisiniz siz dolayısıyla mezun olana, okuldan atılana ve bunların dışında 29. yaşına kadar okuduğunuz durumlarda tecillisiniz. Ama mezun olduğunuzda mezuniyetten sonra 2 yıllık tecil hakkınız kalır kaç yaşında olduğunuza bakmaksızın.

10 yıllık tecil diye bir şey yok. Eğitim süreniz boyunca tecillisiniz siz dolayısıyla mezun olana, okuldan atılana ve bunların dışında 29. yaşına kadar okuduğunuz durumlarda tecillisiniz. Ama mezun olduğunuzda mezuniyetten sonra 2 yıllık tecil hakkınız kalır kaç yaşında olduğunuza bakmaksızın.
Peki önlisansdan lisansa yerleşirsem yani bir üst eğitim seviyesine kaç yıl tecil hakkım olur?

Bu durum sadece önlisans için geçerli diye biliyorum hocam.

Mezun oldunuz mu? Mezun olduysanız askerlik şubesine gidip öğrenciliğinizin bittiğini ve tecil hakkınızı kullanmanız gerektiğini belirtmeniz gerekiyor yoksa kaçak durumuna düşersiniz.
Şimdi hocam mezun olan her kişi bunu yapmak zorunda mı ? (Önlisans bölümü adına konuşuyorum)

Şimdi hocam mezun olan her kişi bunu yapmak zorunda mı ? (Önlisans bölümü adına konuşuyorum)
Bölüm ile alakası yok üniversiteden mezun olduğunuzda ben mezun durumuna geçtim artık öğrenci değilim askere gitmek istiyorum ya da 2 yıllık tecil hakkımı kullanmak istiyorum diyerek başvurmanız gerekiyor.

Bölüm ile alakası yok üniversiteden mezun olduğunuzda ben mezun durumuna geçtim artık öğrenci değilim askere gitmek istiyorum ya da 2 yıllık tecil hakkımı kullanmak istiyorum diyerek başvurmanız gerekiyor.

e-Devlet'te böyle yazıyor da yine de askerlik şubesine gidecek miyim (Emin olmak için gidebilirim)

1696865236574.png

Yeni konular

Geri
Yukarı