Okuldan soğuttular

nikes

Centipat
Daha fazla  
Başlıkta yazdığım gibi her şey bu 2 yıl içinde oldu 3 kez disiplin cezası aldım bunların 2'si haksız yere 1'i haklı nedenden 3 kez telefonumu aldılar 2 kez geçen yıl bu yılda aldılar yıl sonuna kadar vermiceklermiş okulun hocaları kötü, her saçma sapan şeye disiplin veriyorlar okulda bir arkadaşım bir kıza k*hpe dediği için gözümün önünde 1 günlük uzaklaştırma aldı derslerim berbat geçen yıl zar zor geçtim ama yani sıkıldım artık okuldan annem az daha sabret 11. sınıfta dil bölümü seçer istemediğin derslerden kurtulursun dedi ve liseden sonra 2 yıllık veya 4 yıllık özel üniversiteye yazdırırız lisedeki aşk hayatı, arkadaşlar ben ortaokul 8. sınıftayken liseyi çok havalı zannediyordum ama meğerki öyle değilmiş bu 2 yılda bir sürü kötü alışkınlıklar edindim okuldan kaçma, sigaraya başlama gibi bu yıl 10. sınıfım arkadaşlarım iyi ne bir uyumsuzluk veya başka bir şey yok geçen yıl aslında arkadaş çevrem çok kötüydü etrafımda bir sürü yalancı işte serseri dostlar açık olacağım size ben liseden hiçbir şey anlamadım birçok kez okulun atılma eşiğine geldim ama atılmadım lise seçim zamanında babam meslek lisesi seç orada hem çalışır hem meslek edinirsin demişti ama benim m*l kuzenim meslek lisesi seçme hem işte orada serseri insanlar var falan filan demişti o yüzden yazmamıştım sizce hata mı yaptım?

Bu yıl çok ispiyoncu arkadaşlarım oldu beni sevenler oldu sevmeyenler oldu falan filan sizce üniversiteye gitmeli miyim yoksa liseden sonra hayata girmeyi mi denemeliyim ne dersiniz? Sonradan dersleri hiç dinlememeye başladım sadece İngilizce derslerini dinlemeye başladım oda İngilizce'ye az çok yeteneğim olduğu için okuldan geldikten sonra hep kendime vakit ayırdım işte spordur, koşusu falandır sizce liseye gitmekle büyük hata mı yaptım?

Ortaokulda açığada alabilirdim annem ve babam okulum ile fazla ilgilenmiyorlar yani çok kötü geçti bu 2 yıl okullardan sonra spor koşu dedim bilgisayar oyunlarınıda fazla oynamaya başladım değişik dillerde öğrenmeye çalıştım şimdi bunu saçma sapan motivasyon videoları gibi düşünmeyin ama lise olmasa da olurdu yani lise zorunlu kılmamalıydı devlet ama şimdi diyebilirsiniz " istersen gitme" diye ama gitmeyincede millet altında bir eziklik, cahillik gibi görünüyorsunuz neyse dediğim gibi sizce ne yapmalıyım? Ya üniversiteye gideceğim ya da liseden sonra hayata atılmayı deneyeceğim ne derseniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bakış açınızı değiştirin. Lise havalı hissedilsin diye gidilen bir yer değil son zamane gençlerinin garip algıları bu sadece. Kötü alışkanlıklarınızı daha güzel hobileriniz ve güzel çevreyle bu durumu kurtarırsınız daha yaşınız küçük toparlanmayacak şey yok. Kütüphaneye gidip ders çalıştığınız belki toplu ödev yaptığınız bir ortam veya kitaplar okuduğunuz bir ortam gibi bu forumdaki gibi yeri geldiğinde teknoloji konuşmak gibi, spor yapmak spor hakkında konuşmak, kendine bir şeyler katması bir insanın bu kötü gidişatı engeller. Biraz ailenizin durumu iyi sanırım oradan gelen de bir rahatlık var gibi hissediyorum nerden derseniz okul konusunda ki söylemlerinden "Dil bölümünü seçip sevmediğiniz derslerden kurtulup istediğiniz herhangi özel bir üniversiteye yazdırılma" bence önce bu nasıl olsa şöyle olur, böyle olur diye rahat olmayın. Sevdiğiniz şeyleri keşfedin onları yapın, dersinizi de çalışın okullar telefon yerleri değildir. İnsanlara da takılmayın.

Öncelikle bakış açınızı değiştirin. Lise havalı hissedilsin diye gidilen bir yer değil son zamane gençlerinin garip algıları bu sadece. Kötü alışkanlıklarınızı daha güzel hobileriniz ve güzel çevreyle bu durumu kurtarırsınız daha yaşınız küçük toparlanmayacak şey yok. Kütüphaneye gidip ders çalıştığınız belki toplu ödev yaptığınız bir ortam veya kitaplar okuduğunuz bir ortam gibi bu forumdaki gibi yeri geldiğinde teknoloji konuşmak gibi, spor yapmak spor hakkında konuşmak, kendine bir şeyler katması bir insanın kendine bu kötü gidişatı engeller. Biraz ailenizin durumu iyi sanırım oradan gelen de bir rahatlık var gibi hissediyorum nereden derseniz okul konusunda ki söylemlerinden "dil bölümünü seçip sevmediğiniz derslerden kurtulup istediğiniz herhangi özel bir üniversiteye yazdırılma" bence önce bu nasıl olsa şöyle olur, böyle olur diye rahat olmayın. Sevdiğiniz şeyleri keşfedin onları yapın, dersinizi de çalışın okullar telefon yerleri değildir. İnsanlara da takılmayın.

Çok sağ olun hocam tavsiyenizi dikkate alacağım ama hocam yok bende bu 2 yıl içinde ders çalışmak gibi veya okulu sevmek gibi bir his söndü artık ve evet hocam şükürler olsun maddi durumumuz iyi sıkıntıda falan değiliz ama dediğim gibi babam üniversiteye gitmiş ama birkaç yıl sonra bırakmış annemde aynı şekilde bende lise veya üniversiteye gitmek için pek taraf değilim.

Gittiğin yere ayak uydurmalısın bence, azdıklarından anladığım kadarıyla çok deli dolu bir kişilik olabilirsin. Ama okulda bu kabul edilebilir bir şey değil.
1- Sigarayı okulda içme ve taşıma sonu hep kötü biter.
2- Hocaların kurallarına uymak zorundasın telefon vb. çok sıkı olabilirler ama biraz huylarına gittiğinde onların gerçek yüzünü görürsün. Lisede elbette uyuz hocalar olabilir ama hepsi uyuz olamaz. Sorunu biraz kendinde ara...
3- Arkadaşlık ilişkilerini çok anlamadım ama iyi geçiniyorsan böyle devam et işte, derste çok konuşma hocalarla göz teması kur dinliyormuş gibi. Teneffüste veya okuldan sonra istediğin gibi takıl. Ki hocalarla aran iyi olduktan sonra hocayla da ders ortasında muhabbet çevirecek kıvama geliyorsunuz.
4- Disiplin cezalarını durduk yere vereceklerini sanmıyorum. Bu konuda biraz detay vermen lazım veya gerçekten haksız olduğunu düşünüyorsan git şikayet et. Sevdiğin hocalarına falan danış durumu anlat.
5- Havalı olmak insanlara kahpe demek, derslerde hocalara laf sokmak veya hocalarla zıtlaşmak değil. Bunların hepsi dizi klasiği, fazla dizi izleme.

6- Ve en önemli konu diyebiliriz. Okul sadece bilgi veren bir yer değil. Maalesef Türkiye'de değil. Sana bir şeyler öğretiyorlar ama bu yeterli değil. Sen okula kariyer amaçlı gelecekte X mesleğini elde etmek için gidiyorsun. Bu yolda okulda basit ortalama notlar alıp sınıf geçmek zor değil. Üzerine arkadaş çevresi edinmen bonus sağlıyor.

Ve okulu şöylede görmeni isterim. Network elde etme aracı. Bir işe girerken sana referans olacak. Veya tanıdıkları olan çok hoca var. Çünkü onlarında öğrencileri var. Hocalarla veya arkadaşlarınla ne kadar bağ kurarsan gelecekte iş bulma sürecinde kapılarını çalacak yüzün olur. Gidersin hocam böyle böyle işi arıyorum. Mezun bu işlerde tanıdığınız var mı? Veya ne yapmalıyım dersiniz. Bu lisede çok işinize yaramaz ama üniversitede çok yarar.

Liseden sonra neyi amaçladığın tamamen senin kişisel tercihin. Bazen işe erken girmek çok büyük avantajlar sağlayabiliyor. Ama işe giremezsen kariyer yapamazsan da elinde patlıyor. 2 türlüde Türkiye'de iş bulma süreci çok sıkıntılı.

Geri
Yukarı