Okullar açılacak mı?

Vaka değil hasta sayısı. Bu illet yüzünden, 14 yaşında ki çocuk iki gün önce hayatını kaybetti, yoğun bakımlar doldu taştı, 1100 okulda virüs çıktı, şimdi hangi mantıkla açasın okulları? Kaldı ki, tüm sınıfların açık olmadığı dönemde toplu taşımalar tıklım tıklım oluyor, tüm sınıflar açıldığında ne olacak? İntihardır bu karar.

Atölye de sıkıntı olmuyor ama teneffüsler ve geliş gidiş sıkıntı. Benim okulumda servis yok bu yüzden büyük çoğunluk toplu taşıma ile geliyor. Zaten bu hafta 6 vaka çıktı 2'si benim sınıfımdan.

Bu arada merak ettim hangi bölümdesiniz?
Elektrik elektronik bölümündeyim. 10. sınıfta bilişime geçmeyi deneyeceğim. 🙃Benim sınıfımda da iki kişinin testi pozitif çıktı. Okulun yarısından fazlası toplu taşıma ile geliyor, neyse ki okulun bahçesi büyük.

Kardeşimin okulu geçen hafta ilk defa açıldı daha ilk gününde 3 kişide pozitif çıkmış ve 70 kişiye yakın kişi karantinaya alındı. Bu anlattığım olay 30000 nüfuslu ilçede geçiyor. İstanbul'u vesaire siz düşünün.

Elektrik elektronik bölümündeyim. 10. sınıfta bilişime geçmeyi deneyeceğim. 🙃Benim sınıfımda da iki kişinin testi pozitif çıktı. Okulun yarısından fazlası toplu taşıma ile geliyor, neyse ki okulun bahçesi büyük.

Aynı bölümdeyiz. :)

İstanbul'da olmasanız aynı okulda sanıcağım sizi bizimki de ortalama bir mahalle parkı kadar büyüklükte.

Tavsiyem bölüm değiştirmemeniz lisedeki bilişim bölümünün fazla alt dalı yok. Elektronikte en azından üniversitede bağlantısı olduğu için seçebilirsiniz tabii karar sizin. Ben bu yüzden tercih etmiştim zaten bu bölümü.

Toplu taşıma büyük risk yine eskisi gibi olmuş doldurabildiğin kadar yolcuyu doldur araca. Sırf bu yüzden okula gidesim yok.

Ama yarın sınavlar var. :(

Konuyu biraz saptırdım ama olsun.

Ben yürüyerek gidiyorum okula ama toplu taşıma kadar riskli oluyor, malum İstanbul.
Aynı bölümdeyiz. :)

Tavsiyem bölüm değiştirmemeniz lisedeki bilişim bölümünün fazla alt dalı yok. Elektronikte en azından üniversitede bağlantısı olduğu için seçebilirsiniz tabi karar sizin. Ben bu yüzden tercih etmiştim zaten bu bölümü.

Ama yarın sınavlar var. :(

Konuyu biraz saptırdım ama olsun.
Üniversite de yazılım istediğim için bilişim bana bir tık kolaylık sağlar diye düşünüyorum. Ama elektrik elektronik bölümü sandığımdan daha zevkli çıktı, gayet memnunum bölümümden. Biraz zor olması dışında sorun yok, hala ethernet kablosunu çakamıyorum. 🤦‍♀️ Şu an için değiştirmemek daha mantıklı geliyor.

Bizim okulda da 3 pozitif çıktı ona rağmen bir şey yok deyip sınavlara devam ediyorlar böyle saçma sapan iş olamaz ya. Çocuklar kendileri dediler testimiz böyle çıktı diye müdür inkar ediyor...

Bir de salgının durumuna göre mevcut açık olanların da tekrar kapanma ihtimali varmış.

Bence MEB sınavları uzaktan yapamayacağını düşündü ki yapamazdı da zaten, yazılılar yapıldıktan sonra tekrar kapanacak kokusu alıyorum. Bakalım hislerim beni yanıltacak mı. 🙂

Amaçları belliydi zaten, kırtasiyeler ve okul kıyafetleri satan yerlere para yardımı yapmamak için birkaç haftalığına açacaklar sonra kapanır.
Aynen öyle, kırtasiyeyi de geçtim o kadar özel okulun parasını kim verecekti. Kriz çıkardı, o yüzden açtılar. Özeller kapanmaz devlet okulları da sınavdan sonra kapanır diye düşünüyorum.

Not: Özel okul sistemi nasıl işliyor tam bilmiyorum anca paranın alınması kaydıyla özel okulları da kapatabilirler. O çark bir şekilde dönecek kısacası.

Geri
Yukarı