Okullardaki akıllı tahtaların kalitesizliği

İyi akşamlar arkadaşlar. Okullarda bulunan Vestel akıllı tahtalar resmen dökülüyor. İngilizce öğretmenim sesli çözüm videosu açacaktı, sesler bozuk geliyor, matematik öğretmenim soru çözümü açmak istedi, tahta kilitleniyor, dokunmatiği bozuluyor, sorun üstüne sorun. Tahta tamir ediliyor, ertesi gün yine aynı. Sizi sınıflarımızda olan tahtaların durumu nasıl? Sadece bizim mi böyle?
Aynısı bizde de oluyor. Matematik hocası ActivInspire'dan soru çözüyor uygulama çöküyor. Bir video açtığımızda ses yüksek olunca çok kötü geliyor. Diğer sınıfların akıllı tahtası değişmiş. Bizimki eski kaldı. Diğer sınıfların tahtaları daha kaliteli.

Hepsi genel anlamda sorunlu oluyor. Zaten dokunmatikleri de kameralı yani ekran altı değil. Kameranın olduğu köşelere bir toz gitse hemen sapıtıyor. Bunun çözümü de öğretmeninizin kabloyla laptopunu tahtaya yansıtması. Başka da pek bir çözüm yolu yok.

Bizimkinde fan yok :D
Hocam yanlış anlaşılmasın diye düzeltmek istedim. Dediğiniz parçalara sensör deniyor.

Dokunmatiği telefon ve tabletlerdeki gibi değil. Ekranın önündeki cam dokunmatik işlevi yapmıyor, köşelerinde kırmızı bir ışık var ve ekrana lazer tarzı bir şey tutup elimizi dokunduğumuzu algılıyor galiba. Bu yüzden dokunmatik pek iyi çalışmıyor. Bizim sınıfın tahtası bozuk, kendi kendine şak diye kapanıyor bir anda. Tahta o kadar da dandik değil aslında. Kullanılabilir fakat öğrenciler hayvan gibi kullandığı için maalesef düzgün çalışmıyorlar. Başlat menüsünden kapatmayı öğretemediler bir türlü öğrencilere. O fişi takacaklar, herkesin erişemeyeceği bir yere koyacaklar ki önüne gelen fişi çekemeyecek.
Lazermatik diyorum ben. O kırmızı ışık bildiğiniz fare lazeri.

Neden? Çünkü ihale yandaş holdinlgerden Z****'ya verilmiştir de ondan... Adamlar her şeyin içine ettiği gibi eğitimin de her alanda içine etmiştir. Akıllı tahtaların dandikliği bile bu ülkede siyasal bir sorundur.
Ben, Avrupa Birliğine girilmek için okullara akıllı tahta eklendi diye biliyorum. Niyetleri eğitim olmadığı için dandik donanımlı, en ucuza mal edilecek donanımları koyduklarını düşünüyorum.

Bir de bazılarında Windows güncellenme olayı var. Windows kendini güncellemek istiyor erteleye erteleye son raddeye kadar geliyor. Sonra yeniden başlatmak için bir saat seçin diyor. Otomatik güncelleştirmeleri kapatsanız bile Atak yazılımı yüzünden her yeniden başladığında ayarlar sıfırlanıyor. Mesela Windows güncellemesi vakti geldiğinde şimdi güncelle ve yeniden başlat diyoruz. Güncelliyor 15 DK boyunca (internet de hızlı) sonra ise yeniden başlatıyor. Yeniden başlatınca da Atak yazılımı yüzünden Windows güncelleştirmeleri silinerek eski haline dönüyor. Tahta yeniden açılınca ise Windows'u güncelleştirin diye pencere açılıyor. Bu şekilde kısır dönguye giriyor falan. Ne kadar kalitesiz ve baştan savma işler bunlar hayret doğrusu.

Bunun sebebi genellikle öğrenciler. Mesela bizim tahta 2016 da konulmuş ama parçaları kötü olduğu gibi öğrenciler de devlet malına kötü davranıyorlar. Mesela bizde bir çocuk tahtaya tokat atıyor ve şu an tahtada belirli bir yerde çizgi şeklinde görüntü yok.

Bir de bazılarında Windows güncellenme olayı var. Windows kendini güncellemek istiyor erteleye erteleye son raddeye kadar geliyor. Sonra yeniden başlatmak için bir saat seçin diyor. Otomatik güncelleştirmeleri kapatsanız bile Atak yazılımı yüzünden her yeniden başladığında ayarlar sıfırlanıyor. Mesela Windows güncellemesi vakti geldiğinde şimdi güncelle ve yeniden başlat diyoruz. Güncelliyor 15 DK boyunca (internet de hızlı) sonra ise yeniden başlatıyor. Yeniden başlatınca da Atak yazılımı yüzünden Windows güncelleştirmeleri silinerek eski haline dönüyor. Tahta yeniden açılınca ise Windows'u güncelleştirin diye pencere açılıyor. Bu şekilde kısır dönguye giriyor falan. Ne kadar kalitesiz ve baştan savma işler bunlar hayret doğrusu.
Bizim tahta ilk yükseltme istediğinde yükselttiler. Baktılar ki Win10 iyi çalışıyor diğer tahtaları da yükselttiler. Bazı sınıfların tahtası senin dediğin gibi kısır döngüye girmişti.

İyi akşamlar arkadaşlar. Okullarda bulunan Vestel akıllı tahtalar resmen dökülüyor. İngilizce öğretmenim sesli çözüm videosu açacaktı, sesler bozuk geliyor, matematik öğretmenim soru çözümü açmak istedi, tahta kilitleniyor, dokunmatiği bozuluyor, sorun üstüne sorun. Tahta tamir ediliyor, ertesi gün yine aynı. Sizi sınıflarımızda olan tahtaların durumu nasıl? Sadece bizim mi böyle?

Bizim tahtalar ne iyi ne kötüler örnek vermek gerekirse 1-2 hafta önce arkadaşlarımla tahtadan Görev Yöneticisi'ni ve YouTube'u açtık videonun kalitesini yükseltince işlemci kullanımı %99'u gördü

Geri
Yukarı