Okulların 40 dakika ders süresi uygun mu?

Gingka Hagane

Hectopat
Daha fazla  
Okulların 40 dakika ders süresi uygun mu?
Bence değil, 40 dakika uzun. 30 dakika dersten sonra ara vermeden başka bir şey öğrenmek zor oluyor, derste son 10 dakika hiç verimli geçmiyor, üstüne bir de sert sıralarda o kadar süre oturarak bekledikten sonra canları da sıkılar öğrenciler, sadece tenefüsü beklemeye başlıyorlar.

Zaten öğretmenler öğretmen zilinden en az 5 dakika sonra geldiği için, benim fikrimce dersler 40 dakikadan 25 veya 30 dakikaya düşürülmesi daha uygun olacaktır (tabi ki öğretmenler uyarılıp derslere zil çaldığında zamanında gelirlerse).

Normalde corona olmayan dönemde sorun değildi bence ama bu corona döneminden sonra benim gibi maskeden aşırı darlananlar veya bilemiyorum sorun çıkarıyor mu ama astım hastaları gibi kişiler için kötü bir durum en azından şu an için 25 veya 30 dakikaya düşürülmeli bence de.

Uygun. 25 dakika dersten kim ne anlayacak? Öğrencilerin ders havasına girmesi zaten 10 dakika alıyor, tam öğrenciler derse adapte olmaya başladığında dersi bitirmenin hiçbir mantıklı açıklaması olmaz. Ayrıca okul sıraları yenilendi, 30 yıl önceki düz tahtalarda oturmuyor ki öğrenciler zaten, gayet konforlu günümüzün okul sıraları.

Ayrıca okul sıraları yenilendi, 30 yıl önceki düz tahtalarda oturmuyor ki öğrenciler zaten, gayet konforlu günümüzün okul sıraları.
Hangi okulun sırası yenilenmiş hocam? Bizim okulda hala tahtaya oturuyoruz da 😆

Uygun. 25 dakika dersten kim ne anlayacak? Öğrencilerin ders havasına girmesi zaten 10 dakika alıyor, tam öğrenciler derse adapte olmaya başladığında dersi bitirmenin hiçbir mantıklı açıklaması olmaz. Ayrıca okul sıraları yenilendi, 30 yıl önceki düz tahtalarda oturmuyor ki öğrenciler zaten, gayet konforlu günümüzün okul sıraları.

Biz tahtalarda oturuyoruz.

Gereksiz bir tartışma. Öğrenciler de öğretmenler de derse zamanında girse 40 dakika gayet uygun bir uzunluk. Burada çalışan 1-2 kişi değil koca sınıf. Pomodoro tekniği yapamazsın.

Kaldı ki 40 dakika gayet iyi bir biçimde odaklanabilirsin. Bu konuda detaylı bilgi istiyorsan Tony Buzan'ın kitaplarını alıp okuyabilirsin.

Şahsen ben çalışırken 30 dakika + 1 dakika mola + 30 dakika sonra 20 dakika mola yapıyorum.

Korona ayrı mesele tabii. Ona yorumum yok.

Geri
Yukarı