Okulu açığa aldırmalı mıyım?

Yani dediğim gibi iyi para kazanırsın ama yaşlılıkta sıkıntısını çekebilirsin.
Hocam bence para her şeyi çözer. Yani bence bunları düşünmek için erken, 17 yaşındayım daha.

Sanayi işi iyidir lakin bir baltaya sap olamayıp babasının yanında işe girmek kadar da rezalet bir şey yok diye düşünmekteyim. Git okulunu adam gibi oku, hafta sonları çalış sonra 2 yıllık bir yine iş ile alakalı bölüm yazarsın dönemde 1 ders 2 ders vere vere okursun o sırada babanla çalışırsın sonra da işi devir alırsın. Öyle liseyi dahi düzgün bir şekilde bitiremeyip babanızın yanında işe başlarsanız bir ömür "bir baltaya sap olamadı babasının yanında çalışıyor" muhabbeti çekersiniz, arkanızdan denir.
Hocam üniversite okumayı gerçekten düşünmüyorum, açıktan okumayı düşünüyorum yani. Benim okulum bana yeter, bunu konuyu ailemle de konuşup kararlaştıracağım. Evet bu damganın bana denmesi kötü.

Merhaba 11.sınıfa gidiyorum ve derslerimde başarılı değilim. Babamın da sanayide dükkanı var kendini çatı, pencere, balkon yani alüminyum ve demirle uğraşıyor işini 40 yıldır yapıyor ve 55 yaşında yaşlandı. Benim üniversite okumamı ya da zanaat öğrenmemi istiyor. Bende okuyamıyorum yapamıyorum istemiyorum. Şu an okula gitmemin de sebebi arkadaş edinmem sosyalleşmem ama olmuyor ben kekemeyim çok arkadaşım olmadı samimi. Bende düşündüm bu dönemi tamamlasam sonra açığa geçmek için uğraşsam diye. Benim bir arkadaş spor etkinlikleri ile çakıştığı için geçmek isteddğini belirtip geçmiş, diğeri imam olmayı manzeret ederek geçmiş bende geçsem ve babamın yanında çalışsam işi öğrensem nasıl olur diyorum ama şimdi hiç arkadaşım yok. Okula 1 yıl daha gidip okulu en iyi şekilde yaşayıp öylece mi hayata atılmam gerekiyor yoksa şimdiden gidip öğrenmem mi lazım babamın sağlık sorunları çıkmadan? Okulda mutluyum öğretmenlerimi seviyorum ve 5-6 yıl sonra okul özlemim ağır basar mı diye korkuyorum. Üniversiteye gitmem ama uzaktan okurum bir şeyler diye düşünüyorum. Yani şu an mezun olsam elimde hiçbir şey yok. En azından işi 1 yılda öğrensem gelecek 3-4 yıl içinde babamla kazandığımız paralar ile araba alsak yine benim için 1 yıl babam için ise yaşı gereği çok önemli bu 1 yıl. Şu an şükür hastalığı yok ama yaşıda geldi.

Sizce iş mi öğrenmeliyim yoksa son 1 yılın daha tadını çıkarıp sonra mı çalışmalıyım?

Hocam senle konuştuk biz. YKS çalışacağım diyordun. Bir şey mi oldu bir anda açığa geçme kararı aldın?

Artık açığa geçmek zorlaştı 11 sene dayanmışsın kekemelikle birlikte ve şunun şurasında 1 senen kalmış bence 1 sene daha dayanmalısın 1 sene daha dayan sonrasında ne yapmak istersen yaparsın. Derslerden geç yeter o kadar zorlamana gerek yok eğer üniversite planın yoksa. Bu arada ben açığa geçmek için bir şeyler deniyorum sanırım 1 yıl kalmak gerekiyormuş eğer olursa sana yazacağım.

Hocam 35-40 yaşına kadar yorunulmaz bu işte. Çalışırsın tehlikeli ama bir ay çalışarak 10 asgari alıyorsun zaten. Bunu 10 yıl hep yapsan 1 ev 1 araba alırsın. 40 yaşına kadar 3 evin olsa kiraya ver 2sini birisinde yaşa emekli olunca.
Aynen öyle.

Hocam senle konuştuk biz. YKS çalışacağım diyordun. Bir şey mi oldu bir anda açığa geçme kararı aldın?

Artık açığa geçmek zorlaştı 11 sene dayanmışsın kekemelikle birlikte ve şunun şurasında 1 senen kalmış bence 1 sene daha dayanmalısın 1 sene daha dayan sonrasında ne yapmak istersen yaparsın. Derslerden geç yeter o kadar zorlamana gerek yok eğer üniversite planın yoksa. Bu arada ben açığa geçmek için bir şeyler deniyorum sanırım 1 yıl kalmak gerekiyormuş eğer olursa sana yazacağım.
Konuşmuştuk evet, ben YKS değil de TYT çalışacaktım onuda çalışıyorum az çok. Bir şey olmadı yani hazır bir dükkan ve hazır müşteriler var babamı burada tanıyan çok onun numarasını ben alırım devam ederim, işi öğrenmek yeter yani. 1 sene daha dayanacağım gibi gerçekten, sonra 20-30 yıl o 1 yılı daha okusaydım pişmanlığı yaşamak istemiyorum. Açığa manzeret yani yalan söyleyerek geçebiliyoruz sanırım. Benim bir arkadaşım Kuran'ı ezberleyeceğim yalanı ile geçti şuan sanayide çalışıyor.

Hocam bence para her şeyi çözer. Yani bence bunları düşünmek için erken, 17 yaşındayım daha.

Hocam üniversite okumayı gerçekten düşünmüyorum, açıktan okumayı düşünüyorum yani. Benim okulum bana yeter, bunu konuyu ailemle de konuşup kararlaştıracağım. Evet bu damganın bana denmesi kötü.

Para her şeyi çözmez hocam. Sen 70 yaşında milyarder olsan ne olur ayağa kalkamadıktan sonra.

Konuşmuştuk evet, ben YKS değil de TYT çalışacaktım onu da çalışıyorum az çok. Bir şey olmadı yani hazır bir dükkan ve hazır müşteriler var babamı burada tanıyan çok onun numarasını ben alırım devam ederim, işi öğrenmek yeter yani. 1 sene daha dayanacağım gibi gerçekten, sonra 20-30 yıl o 1 yılı daha okusaydım pişmanlığı yaşamak istemiyorum. Açığa manzeret yani yalan söyleyerek geçebiliyoruz sanırım. Benim bir arkadaşım Kuran'ı ezberleyeceğim yalanı ile geçti şu an sanayide çalışıyor.

Kur'an'ı ezberleyeceğim yalanı söyleyerek nasıl geçti? İlçe milli eğitime mi gitti? Bende geçmek istiyorum da ondan sordum. Farklı mazeretler varsa söyleyebilir misin rica etsem.

Kur'an'ı ezberleyeceğim yalanı söyleyerek nasıl geçti? İlçe milli eğitime mi gitti? Bende geçmek istiyorum da ondan sordum. Farklı mazeretler varsa söyleyebilir misin rica etsem.
Hocam bende çocukla samimi değilim çarşıda karşılaşmıştım, ailelerimizde tanışmıyorlar bu yüzden ona ulaşmam zor. Evet öyle bir şey sanırım ama nereye gitti bilmiyorum. Bunu ailecek okul müdürü ile konuşmak lazım bence. Veya bir veli ile, en iyisini müdür bilir müdürde geçmene engel olmak istemeyeceği için söyler bence.

Hocam bende çocukla samimi değilim çarşıda karşılaşmıştım, ailelerimizde tanışmıyorlar bu yüzden ona ulaşmam zor. Evet öyle bir şey sanırım ama nereye gitti bilmiyorum. Bunu ailecek okul müdürü ile konuşmak lazım bence. Veya bir veli ile, en iyisini müdür bilir müdürde geçmene engel olmak istemeyeceği için söyler bence.

Müdürler yönetmelikte ne yazarsa onu söylüyorlar. Bahane ederek bir şeyleri geçersin falan demiyorlar hocam maalesef. Müdüre ve yardımcısına sordum fakat yönetmelikte yazsn şeyleri söylediler ki ben bunları zaten biliyorum. Her neyse eylül'de, açığa geçişler açılınca bakacağız artık.

Sen ne karar verdin? Bence bir sene daha okumalısın en azından liseyi bitir pişman olma ileride. Liseyi bitirdikten sonra istersen üniversite oku, istersen çalış hayatını nasıl şekillendirmek istiyorsan.

Müdürler yönetmelikte ne yazarsa onu söylüyorlar. Bahane ederek bir şeyleri geçersin falan demiyorlar hocam maalesef. Müdüre ve yardımcısına sordum fakat yönetmelikte yazsn şeyleri söylediler ki ben bunları zaten biliyorum. Her neyse eylül'de, açığa geçişler açılınca bakacağız artık.

Sen ne karar verdin? Bence bir sene daha okumalısın en azından liseyi bitir pişman olma ileride. Liseyi bitirdikten sonra istersen üniversite oku, istersen çalış hayatını nasıl şekillendirmek istiyorsan.
Hmm o zaman gelsin bakarsınız hocam kararınızda eminsiniz.

Benim kararım 1 yıl daha okumak hocam. Dershaneye seneye gitmyeceğim için cumartesi günüde işe giderim belki dükkanı temizlemeye okuldan sonra giderim ayarlarım gibi.

Hmm o zaman gelsin bakarsınız hocam kararınızda eminsiniz.

Benim kararım 1 yıl daha okumak hocam. Dershaneye seneye gitmyeceğim için cumartesi günüde işe giderim belki dükkanı temizlemeye okuldan sonra giderim ayarlarım gibi.

Peki babanızın yanınızda çalıştığınız için size düşük ücret mi verecek hocam? Eğer iyi para kazanamazsanız başka bir yerde de çalışmayı düşünebilirsiniz. Asgari ücret yaşınıza göre bayağı iyi bu arada.

Geri
Yukarı