Sayısal Olasılık sorusu

Shin40

Femtopat
Selamlar arkadaşlar görseldeki soruyu çözemedim. Yanıtlarınızı bekliyorum. Çözümü açıklayıcı detaylı paylaşır mısınız teşekkür ederim.
IMG_20240520_151705_edit_556727033075464.jpg

Merakımdan Chat GPT-4o yapabilir mi diye ona sordum açıklamalı olarak istedim. Verdiği çözümü spoiler etiketiyle ekliyorum.

Doğru gibi ama bilemiyorum :)

Bu olasılık sorusunu çözmek için öncelikle toplam olası durumu belirlememiz ve ardından istenilen durumu hesaplamamız gerekmektedir.

İki tane şifonyer var ve her birinde 5 çekmece bulunuyor. Rastgele seçilen iki çekmecenin çorap konulma durumu toplamda ( 5 * 2 = 10 ) çekmece bulunmaktadır.

### Toplam Olası Durumlar

İki çekmece seçmenin toplam olası durumu, 10 çekmece içinden ikisini seçmek demektir:
\[ \binom{10}{2} = \frac{10 \times 9}{2 \times 1} = 45 \]

### İstenen Durumlar

Çorapların "alt alta" ya da "yan yana" olduğu durumları inceleyeceğiz.

1. Yan Yana Durumlar:
- Bir şifonyerdeki çekmecelerden ikisini yan yana seçebiliriz. Her bir şifonyerde 4 yan yana çekmece çifti vardır (1-2, 2-3, 3-4, 4-5).
- İki şifonyer olduğu için, toplam yan yana çift sayısı:
4 (ilk şifonyer) + 4 (ikinci şifonyer) = 8

2. Alt Alta Durumlar:
- İki şifonyer arasında aynı sıradaki iki çekmece alt alta olabilir (örneğin, 1. çekmece sarı şifonyerden ve 1. çekmece mavi şifonyerden seçilirse).
- Her sırada bir çift alt alta çekmece vardır ve toplamda 5 sıra vardır. Bu nedenle alt alta olan çift sayısı: 5

### Toplam İstenen Durum Sayısı
Yan yana olan 8 durum ve alt alta olan 5 durum var. Toplam istenen durum sayısı:
8 + 5 = 13

### Olasılık Hesabı

İstenen durumların toplam olası duruma oranı: 13/45

Sonuç olarak, çorapların alt alta veya yan yana olan çekmecelere konulma olasılığı: 13/45 yani E şıkkıdır.

Bende üstteki arkadaşın bulduğu yada robotun bulduğu gibi 13 buldum. Ama 45'i bulamadım. Hepsini alt alta yaparsak 8 oluyor şöyle mesela. 1. 2. 3. 4. 5. var bunları 1. 2-2.3.-3.4.-4.5 oluyor 4 tane oluyor sonra 2 ile çarptık 2 tane var çünkü 8 oldu. Yan yana yapınca iste 5 tane oluyor mantıken. 5+8 den 13 oluyor. Cevap E mi bilmiyorum E herhalde. Ama 45i çözemedim.

deneme sorusu henüz bilmiyorum hocam

Bende üstteki arkadaşın bulduğu yada robotun bulduğu gibi 13 buldum. Ama 45'i bulamadım. Hepsini alt alta yaparsak 8 oluyor şöyle mesela. 1. 2. 3. 4. 5. var bunları 1. 2-2.3.-3.4.-4.5 oluyor 4 tane oluyor sonra 2 ile çarptık 2 tane var çünkü 8 oldu. Yan yana yapınca iste 5 tane oluyor mantıken. 5+8 den 13 oluyor. Cevap E mi bilmiyorum E herhalde. Ama 45i çözemedim.
Teşekkür ederim.

Merakımdan Chat GPT-4o yapabilir mi diye ona sordum açıklamalı olarak istedim. Verdiği çözümü spoiler etiketiyle ekliyorum.

Doğru gibi ama bilemiyorum :)

Bu olasılık sorusunu çözmek için öncelikle toplam olası durumu belirlememiz ve ardından istenilen durumu hesaplamamız gerekmektedir.

İki tane şifonyer var ve her birinde 5 çekmece bulunuyor. Rastgele seçilen iki çekmecenin çorap konulma durumu toplamda ( 5 * 2 = 10 ) çekmece bulunmaktadır.

### Toplam Olası Durumlar

İki çekmece seçmenin toplam olası durumu, 10 çekmece içinden ikisini seçmek demektir:
\[ \binom{10}{2} = \frac{10 \times 9}{2 \times 1} = 45 \]

### İstenen Durumlar

Çorapların "alt alta" ya da "yan yana" olduğu durumları inceleyeceğiz.

1. Yan Yana Durumlar:
- Bir şifonyerdeki çekmecelerden ikisini yan yana seçebiliriz. Her bir şifonyerde 4 yan yana çekmece çifti vardır (1-2, 2-3, 3-4, 4-5).
- İki şifonyer olduğu için, toplam yan yana çift sayısı:
4 (ilk şifonyer) + 4 (ikinci şifonyer) = 8

2. Alt Alta Durumlar:
- İki şifonyer arasında aynı sıradaki iki çekmece alt alta olabilir (örneğin, 1. çekmece sarı şifonyerden ve 1. çekmece mavi şifonyerden seçilirse).
- Her sırada bir çift alt alta çekmece vardır ve toplamda 5 sıra vardır. Bu nedenle alt alta olan çift sayısı: 5

### Toplam İstenen Durum Sayısı
Yan yana olan 8 durum ve alt alta olan 5 durum var. Toplam istenen durum sayısı:
8 + 5 = 13

### Olasılık Hesabı

İstenen durumların toplam olası duruma oranı: 13/45

Sonuç olarak, çorapların alt alta veya yan yana olan çekmecelere konulma olasılığı: 13/45 yani E şıkkıdır.

Teşekkür ederim.

45'i 10'un 2'li kombinasyonu olarak bulmuş hocam.

Yukarıda Chat GPT-4o'nun cevabında yer alan "
binom vs vs ve diğer karakterleri düzenlemiştim ama niyeyse yansımamış.

Geri
Yukarı