Olay görüntüleyicisinde "Olay 41, Kernel Power" hatası

dr1.6

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/ Müzisyen
Herkese merhaba. Yaklaşık 1 yıl önce topladığım PC'imde ilk kez bu akşam böyle bir sorun yaşadım. RDR2 oynuyordum oyuna gireli 10 dk olamıştır tahmini. Hiçbir şey yokken PC birden kendi kendini yeniden başlattı. Olay görüntüleyicisinde görsellere de eklediğim gibi "olay 41, Kernel Power" yazıyor. Öğrendiğime göre güçte bir dengesizlik olduğu için yeniden bnaşlatmış sanırım PC kendini. Bunun ardından FurMark testi yaptım aynı sorun olmadı tekrardan. Son olarak ekleyeceğim bir şey var. Benim PC'yi taktığım prizi değiştirdim. Annem kablo görüntü kirliliği olmasın diye bozuk olan bir prizi elektrikçiye söylemiş, adamda duvarın içinden kablo çekerek oraya bir altılı priz bağladı. Sizce sorun ne olabilir? PSU mu bozuluyor yoksa priz değişikliği yüzünden mi? Bu farklı prizi de 1 aydan fazla süredir kullanıyorum ilk kez böyle bir şey oldu.

Dosya Ekleri

• asdf.png
    asdf.png
    88,7 KB · Görüntüleme: 44
@DarKSaGaa OCCT testi için pek sağlıklı değil deniyor 😅 Denemeye korkuyorum biraz.
OCCT testi zararlı değildir. Korkaca k bir şey yok.

Konunuza gelecek olursak;
6'lı prize muhtemelen birçok şey daha takılıdır ve kablo başka bir hattan çekildiyse yüksek gerilim oluşmuştur. Bu bağlamda da PSU kendini bu yüksek gerilimden korumak adına kendini yeniden başlatmıştır. Yazılımsal veya donanımsal bir sorun olduğunu sanmıyorum.

@hKimera Evet 6'lıya PC, monitör, 2+1 ve modem takılı. Sizce bu şekilde kullanmaya devam etsem mi? Olay tekrarlanırsa farklı prize geçerim.

OCCT zararlı değil diye biliyorum.
PC kapanırsa iki ihtimal var, ya kablonuz yükü kaldırmıyor, yada PSU sorunlu. Bunu kablo ve priz değiştirerek denersiniz. Eğer ikisi de sorunsuzsa, diğer bileşenlere bakılır. Sorun çıkmazsa yazılımsaldır.

OCCT zararlı değil diye biliyorum.
PC kapanırsa iki ihtimal var, ya kablonuz yükü kaldırmıyor, yada PSU sorunlu. Bunu kablo ve priz değiştirerek denersiniz. Eğer ikisi de sorunsuzsa, diğer bileşenlere bakılır. Sorun çıkmazsa yazılımsaldır.
1 yıldır kullanıyorum PC'yi. hangisi olabilir sizce?
Prizi yakmadığınız sürece bir sıkıntı yok. Elektrik hattına çok yüklenmeyin yeter.
Bu olay 1 kez daha olursa ciddi sorun olur mu sizce? Belki tek seferlik olan bir sorundur. Tekrarlanana kadar aynı şekil kullanmayı düşünüyorum.

OCCT'yi yapmadan bilemeyiz. Deneme yanılma ile bulacağız. Başka yolu yok. Yada bir süre yükte kullanın. (Ağır bir oyun mesela)

Konuyu güncelliyorum. Saat 10.00 da uyandım ve oturduğum apartmanda elektrikler yok. Şalterler atmış şalteri yukarı çektiğimde de yeniden atıyor. Sanırım dün gece voltajda ciddi bir dengesizlik falan oldu. PC nin yeniden başlamasının sebebinin bu olabileceğini düşünüyorum. Elektrikçi çağıracağız artık ev için 😅

Geri
Yukarı