OLED TV nasıl kullanılmalı?

LazDrovya

Kilopat
Merhaba,
Başlık konuya çok özet olmamış olabilir affola. Düğünden sonra kullanmak için OLED TV satın aldım. Henüz kurulumu yapılmadı, sadece çalışıp çalışmadığı kontrol edildi ve tekrar paketlendi. OLED TV'yi hakkıyla kullanmak, karşılığını almak istiyorum. Bununla ilgili birkaç araştırmam oldu. Yerel yayınlar için Dolby Atmos destekleyen bir dekoder ve HDMI 2.2 4K 120Hz bir HDMI kablosu almam gerektiğini öğrendim. 4K filmleri izleyebilmek için USB diskin özellikleri önemli mi ve hangi video formatında hangi uzantı ve çözünürlükte filmler olması gerektiğini bilmiyorum. Bu ve bunun gibi bilmem gerekenler hakkında tecrübeli ya da bilgili arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Hocam biz de LG OLED Evo G3 aldık dün kurulumu yapıldı çok iyi gerçekten parlaklığı aydınlıkta bile gayet yeterli. OLED tvler için belli voltaj aralığı elektrik gerekiyormuş ve düşüş yükseliş etkiliyormuş o yüzden ileride arıza çıkmaması için voltaj regülatörü önerenler var ama ne almak lazım nasıl almak lazım bilmiyorum. Akım korumalı priz düşük voltajı engelleyemediğinden (voltaj artışını engelliyor) akım korumalı priz önermiyorlar. Panel sağlığı için saatlerce sabit logolu kanallar vs izlemeyin diyorlar ama kaç saat bilmiyorum (6-8 saatlerden bahsediyorlar sanırım). Parlaklık için de filmde Dolby Vision açıldığından otomatik %100'e getiriyor ve karanlık sahnelerden dolayı öyle izliyorsun ve ısınıyor açıkçası. Ama ben günlük kullanımda en azından dünden beridir %100'e getirme ihtiyacı duymadım %50 hatta %30 lar gayet iyi ve ısınmıyor panel böyle olunca. İnşallah biz de siz de uzun süreler sıkıntısız kullanırız. Hangi marka model ayrıca TV'niz her OLED panel de aynı değil Sony ve Samsung sanırım QD-OLED kullanıyorlar ve burn-in için daha duyarlı diyorlar. Rtings'in testlerini takip etmek lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı