Omen 16 RTX 3060 140W VBIOS

Acer 140 watt çekerken 75 derece civarı geziyor, bende katılıyorum mantıklı değil. Thermal throttle olacaksın hiçbir işe yaramayacak sadece garantiyi bozmuş olacaksın. Onun yerine undervolt yap 3060ı daha iyi performans artışı alırsın garantisi de etkilenmez. 2070 mhz 1000 mV'ta sabitledim bende maksimum voltunu performansı %5 civarı arttı ve daha soğuk çalışıyor. Dahada düşürebilirim zamanım olmadı uğraşmaya, kendin denemen lazım wattı ve silikon kalitesine göre undervolt değerleri çok değişiyor.
Undervolt ne işe yarıyordu deneme fırsatım olmadı bence 140w'a çekmem maksimum sıcaklığı 80-81 yapar diye düşünüyorum

Sadece özneleri bireysel olarak çıkarmanız gerekiyordu, çok zor olmasa gerek:)
"Sıcaklıklarınız zaten iyi diyebilmek için sınırda. Cihazınız daha fazlası için çok da uygun değil gibi."

Sıcaklıklarınız kullanım için sınıra yakın, daha fazla yükseltmeniz cihaz adına uygun değil gibi duruyor. Extradan 25 watt'ı kaldırmaz. Belki 130 watt deneyebilirsiniz.
Turbo boostu kapatınca sıcaklıklar maksimum yükte (115w'ta) 69 seviyesine iniyor

Undervolt = Overclock.
Omen menüsünden otomatik undervolt yapsam sağlıklı olur mu pek bir farkı olmaz mı

Mesela Helios serisinde otomatik olarak 105w'den 140w'e güncellediler.Omen tarafında böyle birşey pek mümkün mü?

Son düzenleme:
Undervolt ne işe yarıyordu deneme fırsatım olmadı bence 140w'a çekmem maksimum sıcaklığı 80-81 yapar diye düşünüyorum

Eski ekran kartları gibi düşünüyorsun hocam yeni nesil öyle çalışmıyor, frekans ve güç tüketimi her zaman dinamik. Yani 140 watta yapsan 80-85 derece arası çalışmaz onun yerine frekans ve güç tüketimi sürekli düşürerek ve arttırarak kartı yine 80 derece altında tutar performans kazanmayı bırak kaybedebilirsin bile! Misal Acer 140 watt besleyebilecek soğutmaya sahip ama yinede kart stabil çalışmıyor, 75 dereceden sonra sürekli frekans düşmeleri oluyor. Bir 2150ye çıkıyor bir 1850ye düşüyor sıcaklığı azaltmak için. Ve bu istikrarsızlık performans kaybına neden oluyor, o yüzden undervolt yapıp kartın çektiği voltu azaltarak ve belli bir frekansta sabitleyerek hem kartı daha soğuk çalıştırmış hemde aslında performansı arttırmış oluyoruz. Misal 3060lar genelde maksimum 1081 mV çekiyor, bunu 1000 mVa çekerek kartın ısınmasını azaltıyoruz bu sırada 2070 mhz gibi yüksek bir frekansa sabitleyerek performansı da arttırmış oluyoruz. Biraz karışık ama zor bir işlem değil ''3060 undervolt'' diye araştır, uygula mutlaka çok faydasını görürsün.

Omen menüsünden otomatik undervolt yapsam sağlıklı olur mu pek bir farkı olmaz mı?

Mesela Helios serisinde otomatik olarak 105W'den 140W'e güncellediler. Omen tarafında böyle bir şey pek mümkün mü?

TechPowerUp'tan uyumlu bir BIOS bulup bunu kendin de yapabilirsin ama VRM'ler o gucu destekliyor mu veya gercekten stabil calisir ve isinmaz mi bunlar denemeden bilemeyecegim seyler.

TechPowerUp'tan uyumlu bir BIOS bulup bunu kendin de yapabilirsin ama VRM'ler o gucu destekliyor mu veya gercekten stabil calisir ve isinmaz mi bunlar denemeden bilemeyecegim seyler.
Mesela omen 16'nın 12.nesil veya 17 inc modellerinde 140w destekliyor.O vbiosları uygulasam olur mu?Aynı kasa ve aynı adaptorleri var.(230w)

Mesela Omen 16'nın 12.nesil veya 17 inc modellerinde 140W destekliyor. O VBIOS'ları uygulasam olur mu? Aynı kasa ve aynı adaptorleri var.(230W)

GPU device ID ayni ise olma ihtimali var. Bende Legion 5 var bir ust nesilin VBIOS'unu yukleyip 130'dan 140'a cikarttim mesela.

3060 69 dereceden sonra hız düşürmeye başlıyor, 77 derece çalışanın wattını arttırmaya çalışıyorsunuz neyin kafası bu anlamadım! Paran bolsa direk indir biosu kardeşim nasıl olsa bozulursa değişirsin. Yok sağlam hareket edeyim diyorsan buyur Heaven 4.0 videosu 140 watt acer ne kadar güç tüketiyor ne sıcaklıkta çalışıyor kendininkiyle karşılaştır. Eğer undervoltla sonuç alamazsan biosa yönel yine istiyorsan. 2032 mhz 950 mV undervoltu hali bu o yüzden 2032 mhz stabil çalışıyor, maksimum fan hızı yada undervolt olmasın 70 derecenin üstüne çıkıp bendede böyle stabil çalışmıyor..

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    74,3 KB · Görüntüleme: 20

Geri
Yukarı